۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

آیا پدر می تواند مانع ازدواج دختر شود؟

ممکن برای هرکسی سوال باشد که آیا پدر و یا جد پدری دختر می توانند مانع ازدواج دخترشان با شخص خاصی شوند ؟ آیا برای این کار باید دارای دلیل باشند و یا اینکه این اختیار به طور مطلق داده شده است ؟ در این قسمت به این سوالات پاسخ خواهیم داد . اذن ولی […]

ممکن برای هرکسی سوال باشد که آیا پدر و یا جد پدری دختر می توانند مانع ازدواج دخترشان با شخص خاصی شوند ؟ آیا برای این کار باید دارای دلیل باشند و یا اینکه این اختیار به طور مطلق داده شده است ؟ در این قسمت به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

اذن ولی دختر بالغ که برای نخستین بار شوهر می کند دارای چهار وصف اساسی است :

1. خاص است : بدین معنی که رضای او باید درباره نکاح با شخص معین صادر شود . پدر و یا جد پدری نمی توانند انتخاب همسر را به طور کلی به دختر خود واگذار کند و زناشویی را بدون تعیین همسر خاص اذن دهد . این اذن با مبنای حکم قانونگذار یعنی حمایت از او منافات دارد و به همین دلیل هم در تنفیذ نکاح موثر نیست .

2. قابل رجوع است : یعنی پدر یا جد پدری می تواند پیش از نکاح تصمیم خود را تغییر دهد و امری را که اذن داده است رد کند بنابراین هرگاه اطلاعات نادرستی که به ولّی دختر داده شده است که به موجب آن با ازدواج فرزندش موافق کرده باشد پس از آگاه شدن از حقیقت ، می تواند اذن گذشته را ندیده بگیرد و با ازدواج فرزندش مخالفت کند .

3. اختیار ولی قهری مطلق نیست و او در این باب اختیار کامل ندارد : دادگاه می تواند موجه بودن مخالفت را بازرسی کند و ولی قهری ناچار است که دلایل مخالفت خود را به دادگاه بدهد و آن تصمیم را توجیه کند .

4. اجازه نکاح شخصی و منحصر به ولی قهری است : تنها پدر و جد پدری است که می تواند با نکاح دختر بالغ خود ، در صورتی که هنوز شوهر نکرده باشد مخالفت کند . چنانکه ماده 1044 قانون مدنی اطلاح شده درسال 1370 در این باره اعلام می دارد : (( در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آن نیز عادتا غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد ، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید )) . مادر و سایر خویشان دختر نیز حق دخالت در نکاح را ندارند . وصی منصوب از سوی ولی قهری نیز از این حق بی بهره است .  ( کاتوزیان ، ناصر ، حقوق خانواده ، ص 72 )

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com  مجاز می باشد و در غیر اینصورت مشکل شرعی دارد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۲ دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید.
    از زحمات شما ممنونم. و اینکه میتونیم مشکلاتمونو اینجا مطرح کنیم

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*