۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق اساسی

احزاب سیاسی و انتخاباتی در ژاپن

احزاب سیاسی و انتخابات در ژاپن شاید برای شما هم جالب باشه دونستن اینکه ژاپن کشور امپراطوریه و نسل به نسل منتقل می شه ولی امپراطور فقط یک نقش سمبلیک داره و چندان برخوردار از قدرت سیاسی نیست. عملا همه کاره مملکت نخست وزیر است. البته نخست وزیر و وزرا هم خیلی دستشون باز نیست […]

0001

احزاب سیاسی و انتخابات در ژاپن

شاید برای شما هم جالب باشه دونستن اینکه ژاپن کشور امپراطوریه و نسل به نسل منتقل می شه ولی امپراطور فقط یک نقش سمبلیک داره و چندان برخوردار از قدرت سیاسی نیست. عملا همه کاره مملکت نخست وزیر است. البته نخست وزیر و وزرا هم خیلی دستشون باز نیست و برای هر تصمیمی که می گیرند و هر کاری که می کنند باید به مجلس جواب پس بدهند. هفته ای چند بار نخست وزیر و اعضای کابینه برای ادای توضیحات و جواب به سوالات نمایندگان باید در مجلس حضور داشته باشند.جالب اینجا است که نخست وزیر را مردم انتخاب نمی کنند! مردم نمایندگان مجلس را انتخاب می کنند و این نمایندگان هستند که نخست وزیر را تعیین می کنند. به این ترتیب که احزاب مختلف افراد موردنظرشون را برای این پست اعلام میکنند و بعد از تصمیم گیری و رای گیری در مجلس فرد مذکور انتخاب می شود. نخست وزیر حتما باید یک شهروند ژاپنی بوده و سمت نظامی هم نداشته باشد. نخست وزیر هم وزرا را انتخاب می کند و به تایید مجلس می رساند. معمولا نخست وزیر عضو حزبی است که بیشترین تعداد نماینده را در مجلس دارد.

 ژابن داراي 2 مجلس است. يكي مجلس عوام (1) كه 480 عضو و يا نماينده دارد و ديگري مجلس اعیان (2) كه داراي 247 عضو مي‌باشد.

(1) House of Representatives=Lower House

(2) House of Councillors =Upper House

 

دولت ژاپن عملا از سه بخش عمده: قوه مقننه، قوه قضاییه و قوه مجریه تشکیل شده و در این بین نخست وزیر، وزرا و مشاورانش کمتر از 20 نفر) قوه مجریه را تشکیل می دهند. وزارت خانه های ژاپن عبارتند از)

وزارت پست، مخابرات، امور داخلی و مدیریت عمومی

وزارت دادگستری

وزارت امور خارجه

وزارت دارایی

وزارت فرهنگ، علوم، فن آوری، آموزش و ورزش

وزارت بهداشت، کار و رفاه

وزارت کشاورزی، جنگلداری و شیلات

وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنايع

وزارت راه و ترابری

وزارت محیط زیست

در ژاپن 5 حزب سیاسی عمده وجود دارد که سیاستمداران عضو اونها هستن و طبق قوانین و رسوم هر حزب تصمیمات خودش را می گیرد. این حزبها عبارتند از:

自由民主党 the Liberal-Democratic Party 《LDP》

日本社会党 the Social Democratic Party of Japan 《SDPJ》

公明党 Komeito; the Clean Government Party

日本共産党 the Japan Communist Party 《JCP》

民社党 the Democratic Socialist Party 《DSP》

 

 

دو حزب هم گویا اخیرا راه اندازی شده که عبارتند از:

Peolpes New Party (PNP)- 国民新党

حزب ژاپن (NPN)- 新党日本

 

تبلغات انتخاباتی در ژاپن

در ژاپن موقع انتخابات کمتر پوستری روی دیوار دیده می شه. هر کاندیدا یک مرکز تبلیغات دارد که برنامه های مختلف تبلیغاتیش و سخنرانی هایش در آنجا برنامه ریزی می شود. هر نامزد انتخابات عضویت خودش را در یکی از احزاب سیاسی اعلام می کند و در صورتی که عضو هیچ حزب و گروهی نباشد، جزو مستقلین محسوب می شود. به این ترتیب احزاب سیاسی هستند که نقش عمده ای برای تبلیغات کاندیدای مورد نظرشان انجام می دهند. در جاهای مخصوصی در کل شهرها هم تابلوهای چوبی نصب می شود که به کادرهای مساوی تقسیم شده و هر کادر مخصوص یک کاندیدا است که عکس و پوستر تبلیغاتی خودش را آنجا بچسباند. به این ترتیب شهر اصلا کثیف نمی شه و مردم هم راحتتر با چهره کاندیدا ها آشنا می شن و لازم نیست عکس اونها رو در زیر و لابلای عکسهای دیگه روی دیوار ببینن.درسته که شهر کثیف و زشت نمی شه ولی تا دلتون بخواد آلودگی صوتی ایجاد می کنند. چطوری؟ اینطوری که در میدان های مختلف شهر می توانید صدای یکی را بشنوید که داره پشت بلندگو داد و فریاد می کنه و شعارهای انتخاباتی و برنامه های آینده اش را برای مردم توضیح می دهد. مردم هم اگر علاقه به شنیدن صحبتهایش داشته باشند می ایستند و گوش می دهند. یک آلودگی صوتی دیگر هم ایجاد می کنند که این یکی واقعا خواب و زندگی را ممکنه به شما حروم کنه و اون هم اینه که نامزدهای انتخاباتی و اطرافیانشون هرکدوم سوار ماشین های استیشن می شوند و از صبح تا شب دور شهر راه می افتند و همه بزرگراه ها و خیابان ها حتی کوچه پس کوچه ها را طی می کنند. این در حالی است که یک تابلو بزرگ رو سقف ماشین نصب شده و اسم کاندیدای مذکور رویش نوشته شده، بلندگویی هم قرار داده شده که مدام یکی از کسانی که توی ماشین نشسته اند با صدای بلند تویش فریاد می زند و اسم کاندیدای مورد نظر را اعلام کرده و از مردم تقاضا می کنند که به او رای بدهند!! راستی این را هم بگویم که کسانی که در ماشین نشسته اند همگی دستکش های سفید دستشونه و از تو ماشین برای مردم دست تکون می دهند. حالا چرا دستکش سفید؟ چون نماد اینه که برگه سیاهی در پرونده شان نیست و روراست و بی شیله پیله برنامه هایشان را می خواهند اجرا کنند.

 

بعد از انتخابات هم، البته انتخابات مهم مثل انتخابات نمایندگان مجلس، چند شبکه از تلوزیون برنامه های عادیشون را در اون روز قطع می کنند و بجایش یک میز گرد سیاسی راه می اندازند و نتیجه شمارش آرا را بطور پخش زنده اعلام می کنند و درباره نتایج بحث و بررسی می کنند. کلا در ژاپن فرد نماینده خیلی مهم نیست بلکه حزب و گروه مهمه و اینکه کدام حزب بیشترین رای را آورده و قدرت بیشتری می تواند اعمال کند.

تاریخچه حزب لیبرال دمکراتیک ژاپن

 

سال ۲۰۰۵ به زماني ماندگار در تقويم سياسي ژاپن تبديل شده است. اين مناسبت پنجاهمين سالگرد ايجاد «نظام ۱۹۵۵» است، يعني آغاز سيطره طولاني حزب ليبرال دموكرات بر سياست پارلماني ژاپن.

حاكميت تقريباً دايمي حزب ليبرال دموكرات از آن زمان باعث شده است تا به نظر برسد در تمام دوران رشد اقتصادي تصاعدي و ركود (از سال هاي اول دهه ۱۹۹۰) اين گروه، حزب طبيعي حكومت بر ژاپن است. حال ممكن است اين نظام اليگارشي زده، مشتري بنياد، منفعت مدار و پر از گروه و جناح در انتخابات سال ۲۰۰۵ با بزرگترين چالش خود روبه رو شود.

ائتلاف انتخاباتي كه به تشكيل حزب ليبرال دموكرات انجاميد، در سال ۱۹۵۲ شكل گرفت كه سياست مستقل در ژاپن از سر گرفته شد، يعني پس از پايان سال هاي اشغال توسط آمريكا. هدف از اين ائتلاف جلوگيري از ادامه كار حزب سوسياليست بود كه زمام نخستين دولت پس از تصويب قانون اساسي جديد را برعهده داشت. حزب ليبرال دموكرات در سال ۱۹۵۵ از ادغام دو حزب ليبرال و دموكرات به وجود آمد و از آن زمان اداره كشور را بر عهده داشته است، البته به جز دوره اي كوتاه در سال ۱۹۹۳ كه ائتلافي نافرجام از احزاب مخالف به قدرت رسيد. در سال ۱۹۹۴ حزب ليبرال دموكرات به ائتلاف ياد شده پيوست و در انتخابات ۱۹۹۶ توانست توانايي خود را براي حكومت اكثريت بازيابد.

بسياري از ناظران استدلال مي كردند سال ۱۹۹۳ طليعه افول نظام ۱۹۵۵ و همراه آن حزب ليبرال دموكرات بود. آنان اشتباه كردند، چون حزب توانست خود را بازسازي كند. انتخاب   جو.ني.چي.رو  كو.اي.زو.مي  به عنوان رئيس حزب در سال ،۲۰۰۱ اين امكان را فراهم آورد تا حزب طراحي جديدي از خود ارايه و با انتخاب رهبري جوان (بر اساس معيارهاي ژاپني) خود را تقويت كند. وي در ميان راي دهندگان محبوبيت داشت و- شايد پس از گذشت چهار سال يادآوري آن دشوار باشد كه- در ميان برخي نوجوانان كشور به مانند خوانندگان راك با وي برخورد مي شد.

دوام حزب ليبرال و دموكرات تا حد زيادي مرهون امتيازهاي نهادينه است، به خصوص جهت گيري ذاتي در نظام انتخاباتي ژاپن. نظام راي گيري حوزه اي چند عضوي، حوزه هاي راي گيري روستايي را بر مراكز شهري مقدم مي دارد، جذابيت ها و پاداش هاي نظام مريدي سياسي را افزايش مي دهد و باعث مي شود تا هر حزب ميانه رو متمايل به راست بتواند قدرت را ايجاد و در اختيار بگيرد.

با اين حال، سه تحول سياسي سيطره حزب ليبرال دموكرات را در خلال چهار سال نخست وزيري كو.اي.زو.مي  مورد تهديد قرار داده است. نخست، حزب ناچار شده است با ائتلاف با شريكي سخت مزاج يعني حزب  نيو كو.مه.اي.تو (بودايي) حكومت كند. اين حزب تمايل خود را براي آغاز گفت وگوهاي ائتلاف با حزب مخالف دموكرات ژاپن در صورت كسب بيشترين تعداد كرسي ها در انتخابات توسط آن حزب اعلام كرده است.

دوم، تسريع روند ادغام بين احزاب مخالف دستاوردهاي انتخاباتي در برداشته است كه جديدترين آن در انتخابات شوراي شهر توكيو در تيرماه بود. حزب دموكرات ژاپن در سال ۱۹۹۸ از ادغام چهار حزب چپ گرا و ميانه رو تشكيل شد و در سال ۲۰۰۳ حزبي ديگر به آن پيوست. تصميم اخير حزب كمونيست ژاپن داير بر اختيار دادن به حزب دموكرات ژاپن براي فعاليت انتخاباتي در مناطق روستايي، مطمئناً در آمار نتايج آن تأثير خواهد گذاشت.

سوم، تيرگي روابط بين جناح ها در حزب ليبرال دموكرات بر اثر فشارهاي سياسي متضاد تشديد شده و مقاومت در برابر كو.اي.زو.مي  (كه اعلام كرده است در سال ۲۰۰۶ از قدرت كناره مي گيرد)، روبه تزايد است بحران در مسأله سازمان پست باعث شده تا اين اختلافات به اوج برسد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

  1. سلام
    مطالب را می خواندم نظرات را هم خواندم و دیدم واقعا یه دونه است این سایت از همه جا مطلب دادید از ژاپنم دادید دمتون گرم

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*