۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » بیشتر بدانید
  • شناسه : 14517
  • 08 اردیبهشت 1398 - 23:09
  • ارسال توسط :
  • منبع : اختصاصی حقوق گستر
انواع وکالت دادگستری
انواع وکالت دادگستری

انواع وکالت دادگستری

حقوق گستر - وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امر و یا اموری نایب خود می نماید ، در دادسراها و دادگاه ها پیگیری پرونده و دفاع، توسط خود شخص و یا توسط وکیل دادگستری و به وکالت از طرف موکل انجام می شود و اعطای وکالت ممکن است به یکی از طرق ذیل صورت گیرد.

انواع وکالت دادگستری

حقوق گستر – انواع وکالت دادگستری – وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امر و یا اموری نایب خود می نماید ، در دادسراها و دادگاه ها پیگیری پرونده و دفاع، توسط خود شخص و یا توسط وکیل دادگستری و به وکالت از طرف موکل انجام می شود و اعطای وکالت ممکن است به یکی از طرق ذیل صورت گیرد.

وکالت تعینی 

وکالتی است که از طرف شخص به وکیل تعینی و انتخابی خود ارجاع می گردد که ممکن است وکالت حسب مورد به وکیل پایه یک دادگستری و یا به وکیل پایه دو دادگستری داده شود .

وکالت اتفاقی

اشخاصی که واجد معلومات کافی برای وکالت باشند ولی شغل آنها وکیل دادگستری نباشد اگر بخواهند برای خویشاوندان نسبی و سببی خود تا درجه دوم از طبقه سوم وکالت نمایند، ممکن است که سه نوبت در سال به آنها وکالت اتفاقی داده شود.

وکالت معاضدتی

در صورتی که فردی تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند از کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کند. کانون وکلای دادگستری نیز پس از بررسی شرایط متقاضی، وکیل معاضدتی را به وی معرفی می‌کند. این نوع وکالت، مخصوص کسانی است که بضاعت و توان مالی کافی، برای گرفتن وکیل ندارند؛ چرا که وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق‌المشاوره، حق‌الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر‌دادرسی از موکل خویش ندارد. 

وکالت تسخیری

به موجب ماده 384 قانون آیین دادرسی کیفری، تعیین وکیل تسخیری در جرایمی که مجازات آن ها سلب حیات، حبس ابد، قطع عضو یا و جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن، جرایم با مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر، چنانچه متهم شخصا وکیل معرفی ننماید، تعیین وکیل تسخیری برای او الزامی است. در سایر جرایم نیز به موجب ماده 347 قانون آیین دادرسی کیفری به درخواست متهم، دادگاه در صورت احراز عدم تمکن مالی متهم برای او وکیل تعیین می نماید.

جهت کسب اطلاع در خصوص (وکالت چیست) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکالت چیست؟

جهت کسب اطلاع در خصوص (وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکلای دادگستری

جهت کسب اطلاع در خصوص (کانون وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: کانون وکلای دادگستری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*