دی ۱۴, ۱۳۹۶
lawgostar [@] gmail.com
آکادمی حقوق گستر

ad

مطالب مشابه

7 Comments

 1. 7

  محمدرضا فقیهی

  با سلام در خصوص بحث نفقه در ایام نامزدی ذکر چند مطلب ضروری بنظر میرسد: الف)در ماده ۱۱۰۲ ق.م ذکر کرده که ” همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود.” پس اگر رابطه زوجیت برقرار شده باشد نفقه شامل خواهد شد یعنی رابطه زوجیت یک رابطه حکمی نیست که لزوما برقرار شود بلکه به اراده و به اعتبار خواست طرفین هست ، و حقی است که به تبع عقد حاصل میشود که در کشور ما بدلیل آداب و رسوم عرفی و مذهبی ، در ایام نامزدی چنین رابطه ای حاصل نمیشود لذا با عنایت به همین ماده پرداخت نفقه در ایام نامزدی قطعا بر زوج لازم نیست . ب ) در ماده ۱۱۰۶ ق.م اشاره شده ” در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است ” این ماده پشت سر ماده ۱۱۰۵ ق.م آمده که در آن اعلام نموده ” در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است ” با توجه به سلسله تداوم این مواد منظور مقنن از ماده ۱۱۰۶ تکمیل ماده ۱۱۰۵ است که وقتی ریاست خانواده با شوهر است پس مخارج آن نیز برعهده شوهر خواهد بود و این درحالیست که در ایام نامزدی این ریاست شکل نگرفته است . پ ) نفقه پول نیست بلکه امکانات است که ممکن است پول نیز باشد ، اگر زوج نسبت به تامین نیازهای متعارف و متناسب خانواده اقدام کند ، بحث پرداخت نفقه منتفی خواهد بود . ت ) نفقه به شرط تمکین میباشد که در دوران نامزدی این تمکین نمیتواند به لحاظ عرفی و شرعی جامه عمل بپوشد فلذا با توجه به عدم امکان تمکین ، نفقه بر زوجه الزامی نخواهد داشت ث ) با توجه با جوابیه استفتائات مراجع تقلید بشرح زیر لطفا این توضیح را در سایت درج فرمایید تا حکم قضیه اعلامی جنابعالی اصلاح و تکمیل شود : نفقه زوجه با دو شرط واجب است :
  ۱ . دائمی بودن عقد ازدواج
  ۲ . تمکین کامل زوجه در آمیزش .
  بنابراین ، در صورتی که عقد دائم نباشد و یا زوجه تمکین در آمیزش نداشته باشد و ناشزه باشد نفقه‌ای برعهده زوج نخواهد بود. این مطلب مورد اتفاق تمام فقها می‌باشد. مرحوم صاحب جواهر می‌فرماید: «والثانی :التمکین الکامل و هو التخلیه بینها و بینه علی وجه به یتحقق عدم نشوزها الذی لاخلاف فی اعتباره فی وجوب الأنفاق . بل الأجماع بقسمیه علیه . فمتی مکنته علی الوجه المزبور بحیث لاتخص موضعا ولاوقتا، مما یحل له الأستمتاع بهما وجب علیه الأنفاق والا فلا.»[۱] دومین شرط از شرایط وجوب انفاق تمکین کامل است که همان در اختیار گذاشتن زوجه است خودش را به شوهر به گونه‌ای که ناشزه نباشد، در معتبر بودن آن در وجوب انفاق اختلافی نیست . بلکه اجماع به هر دو قسم آن ] محصل و منقول [ بر آن موجود است . پس هرگاه به گونه‌ای که ذکر شد زوجه تمکین کند و وقت و مکان خاصی را برای تمکین تعیین نکند البته در صورتی که در آن وقت ومکان استمتاع حلال باشد، نفقه زوجه واجب خواهد بود و در غیر این صورت واجب نیست ( https://fmaroof.ir/wiki/index.php/%D9%86%D9%81%D9%82%D9%87_%D8%B2%D9%88%D8%AC%D9%87_%D8%AF%D8%B1_%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%B9%D9%82%D8%AF%D8%8C_%D8%AD%D9%82_%D8%AD%D8%A8%D8%B3_%D8%B2%D9%88%D8%AC%D9%87_%D9%88_%D8%AA%D8%A3%D8%AB%DB%8C%D8%B1_%D8%A2%D9%86_%D8%AF%D8%B1_%D9%86%D9%81%D9%82%D9%87_-_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A6%D8%A7%D8%AA)
  سؤال
  آیا نفقه زوجه از تاریخ انعقاد عقد تا زمان زفاف و عروسی به عهده زوج می‌باشد؟
  امام خمینی (ره ) «زوجه اگر تمکین داشته باشد، نفقه او بر زوج واجب است ، هرچند او را به منزل خود نبرده باشد.»[۱۵] سؤال
  مرسوم است که بین ازدواج و زفاف ، هنگامی که زن به خانه شوهر نرفته است از زوج نفقه نمی‌گیرند و پس از مدتی زن برای مطالبه نفقه می‌آید، آیا در این مدتی که تمکین تام ننموده و ارتکاز عرفی هم بر این است که مردنفقه نمی‌دهد، زوجه حق مطالبه مخارج گذشته خود را دارد؟
  آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی
  «اگر ارتکاز عرفی بر اسقاط نفقه در مدت بین عقد و زفاف است ، حق مطالبه نفقه را ندارد، مگر اینکه زن برای زفاف حاضر باشد ولی زوج او را به خانه خود نمی‌برد که در این صورت حق مطالبه نفقه زوجه ثابت است والله العالم .»[۱۶]
  مرحوم آیهاللَّه خویى در این زمینه مى فرماید: «در زمانى که میان عقد و زفاف فاصله مى شود، نفقه زوجه بر شوهر واجب نیست و ارتکاز عرفى قرینه اى است بر اسقاط نفقه در این مدت». منهاج الصالحین، سید ابوالقاسم خویى، ج ۲، ص ۲۸۷٫
  حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
  تا زمانی که زن به خانه شوهر نرفته، نیازی به اذن کسی برای خروج از خانه ندارد.
  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
  در این دوران نه نفقه واجب است و نه اجازه گرفتن زن از شوهرش.
  حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
  اگر متعارف چنین باشد که مرد نباید قبل از عروسی نزدیکی کند این در واقع یک شرط ضمن عقد به حساب می‌آید و مرد باید به آن پایبند باشد و به همین دلیل بیرون رفتن زن از خانه در این مدت نیازی به اجازه شوهر ندارد و از سوی دیگر نفقه زن نیز در این مدت بر مرد واجب نیست.
  حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
  در فرض سؤال، در دوران نامزدی فقط اذن پدر شرط است.
  حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):
  ۱٫ زن بعد از رفتن به خانه شوهر، در مساله استمتاع جنسی و خروج از منزل باید از شوهر اطاعت کند و پرداخت نفقه و مهریۀ زن بر شوهر واجب است.
  ۲٫ پس از عقد تا زمانی که زن به خانه شوهر نرفته است، شوهر ولایتی بر او ندارد و پرداخت نفقۀ زن در این مدت بر شوهر واجب نیست.
  ۳٫ اگر زن مهریه اش را نگرفته است، فقط در خصوص نزدیکی می تواند تمکین نکند و در سایر استمتاعات جنسی باید تمکین کند؛ ولی اگر یکبار به نزدیکی رضایت داد و نزدیکی انجام شد،دیگر نمی تواند از نزدیکی جلو گیری کند….
  و موارد مشابهی که امکان دسترسی به آنها برایتان مقدور میباشد . با سپاس فراوان

 2. 6

  فرزاد

  باسلام من یکساله نامزدم همسرم درخواست مهریه کرده منم اولش ۱۵عدد سکه دادم الانم هر سه ماه میدم ایا می توانم اضهارنامه بفرستم

  احسان نصوحی

  احسان نصوحی پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۲:۲۰ ب.ظ:

  سلام
  اظهارنامه به چه دلیل ؟

 3. 5

  پری

  اگر بعد از ازدواج به دلیل اینکه زوج قادر به گرفتن خانه مستقل نیست وزوجه دیگه نمیتونه با خانواده زوج یکجا زندگی کنه واونجارو ترک کنه و در خانه پدری خود زندگی کنه آیا برای درخواست نفقه می تونه از زمانی که عقد کرده و در دوران عقدم زوج رو تمکین می کرده درخواست نفقه کنه یا فقط میتونه از زمانی که ازدواج کرده مطالبه ی نفقه کنه یا باید اززمانی که منزل رو ترک کرده درخواست بده؟

  احسان نصوحی

  احسان نصوحی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳ ب.ظ:

  سلام
  از این پس لطفا سوالات خود را در قسمت مشاوره حقوقی طرح کنید در غیراینصورت پاسخ داده نخواهد شد .
  اول : زوجه نمیتواند به دلخواه خود خانه را ترک کند و قاضی کار خود باشد پس اگر بدون اذن دادگاه منزل را ترک کرده باشد ناشزه محسوب میشود و نفقه به وی تعلق نمیگیرد مگر اینکه ماندن در آن خانه امنیت جانی و حیثیتی را از زوجه گرفته باشد که باید پس از خروج از منزل در اولین فرصت به دادگاه مراجعه کند .
  دوم : نفقه را از موقع عقد میتوان مطالبه کرد

 4. 4

  پریسا

  سلام.خسته نباشین.۷ماه است که عقد کرده ام و در خانه پدری هستم تا عروسی و از زمان عقد تمام مخارجم را همسرم تماما پرداخته.تمکین هم نکرده ام.حال اختیار من قانونا در دست چه کسی است؟
  همچنین آیا برای اینکه من در دوران عقد تمکین کنم(با همسرم نزدیکی داشته باشم) باید پدرم اجازه دهد؟

  احسان نصوحی

  احسان نصوحی پاسخ در تاريخ فروردین ۵ام, ۱۳۹۵ ۷:۳۸ ب.ظ:

  سلام
  شما قانونا باید تمکین کنید مگر اینکه بخواهید مهریه را دریافت کنید که در این صورت میتوانید تا موقع ای که پرداخت نشده تمکین نکنید.
  شما شرعا و قانونا الان تابع شوهرتان هستید و برای تمکین نیاز به اذن پدر ندارید و این رسم و رسومات غلط هست که اینگونه بین افراد ایجاد شده و الان شوهرتان میتوانند دادخواست تمکین بدهد.

نظرات بسته شده اند

تمامی حقوق این سایت برای حقوق گستر محفوظ است