۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آئین دادرسی مدنی

تصرف غیر مجاز شریک در مال مشترک

موضوع : تصرف غیرمجاز شریک در مال مشترک تایپ : احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد . آیا اگر احد از شرکاء در محوطه مشترکی که در تصرف کلیه شرکاء بوده است بدون اذن باقی شرکاء بنایی احداث نماید عملش تصرف عدوانی است یا نه ؟ […]

موضوع : تصرف غیرمجاز شریک در مال مشترک

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد .

آیا اگر احد از شرکاء در محوطه مشترکی که در تصرف کلیه شرکاء بوده است بدون اذن باقی شرکاء بنایی احداث نماید عملش تصرف عدوانی است یا نه ؟

مستفاد از ماده 6 قانون جلوگیری از تصرف عدوانی مصوب سال 1352 این است که تصرف غیرمجاز شریک در ملک شریک دیگر مشمول احکام تصرف عدوانی است و چون قوانین بعدی تعریفی از تصرف عدوانی نیاورده که مغایر با این تعریف باشد ، تعریف ماده 6 قانون مذکور همچنان معتبر است و عمل شریک از نظر تصرف عدوانی و تکرار این تصرف مشمول قوانین بعدی خواهد شد.

به این شرح که اگر شریک در ملک مشترک تصرف کند مرجع صالح ابتدائا حکم به رفع تصرف عدوانی می دهد و در صورت تکرار به مجازا مقرر در قانون نیز حکم خواهد داد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

  1. با سلام به نظر من چون مالکیت مشاعیه و هر شخص در جزء جزء ملک سهم داره می تونه در ملک تصرف داشته باشه، در اینکه ضامن هست در برابر شرکاشکی نیست ولی تصرفاتش فضولی محسوب می شه با استناد به مواد 581 و 580 ق . م

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*