۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

تعدیل مهریه و شرایط آن

بحث تعدیل مهریه به تعدیل قرارداد باز می گردد . به دلیل اینکه تورم ، ارزش پول ملی را کاهش می دهد . تعدیل قرارداد انواع مختلفی دارد . در باب مهریه تعدیل قانونی است هرچند تعدیل ارادی و قضایی هم می تواند کاربرد داشته باشد . در تبصره الحاقی به ماده 1082 قانون مدنی […]

0001

بحث تعدیل مهریه به تعدیل قرارداد باز می گردد . به دلیل اینکه تورم ، ارزش پول ملی را کاهش می دهد . تعدیل قرارداد انواع مختلفی دارد . در باب مهریه تعدیل قانونی است هرچند تعدیل ارادی و قضایی هم می تواند کاربرد داشته باشد . در تبصره الحاقی به ماده 1082 قانون مدنی و نیز آئین نامه اجرایی آن مطالبی وجود دارد که برخی مربوط به شرایط تعدیل مهریه ، بعضی مربوط به نحوه تعدیل مهریه و بعضی مربوط به فرمول تعدیل مهریه می باشد که در دعوی مطالبه مهریه نیاز می باشد ذکر گردد .

شرایط تعدیل ( به روز نمودن ) مهریه

شرایط تعدیل مهریه عبارت است از این که مهریه وجه رایج باشد و زوجین به گونه ای دیگر تراضی نکرده باشند . البته امکان درخواست تعدیل مهریه به معنای اعم توسط هم زوجه و هم زوجه امکان پذیر می باشد . مثلا در صورتی که مهریه سکه باشد و قیمت سکه افزایش یابد و امکان پرداخت برای زوج زوج می توان در خواست تعدیل مهریه دهد .

الف : وجه رایج بودن مهریه

بدین معنا که در صورتی می توان دعوای تعدیل مهریه را طرح نمود که مهریه پول معتبر یک کشور باشد . لذا تبصره ماده 1082 قانون مدنی فقط مهریه ای است که وجه رایج مملکت ایران باشد ؛ به عبارت دیگر مهریه به شرطی تعدیل شده و به نرخ روز محاسبه می شود که وجه رایج باشد . به کار بردن کلمه رایج می رساند که هرگاه مهریه پول خارجی ( مثلا دلار و … ) باشد و در فاصله بین عقد و زمان پرداخت از ارزش آن کاسته گردد زوجه نمی تواند به استناد این قانون تعدیل آن را به قیمت روز بخواهد .

ب : نبود تراضی بر خلاف

ممکن است که زوجین در مورد مهریه با هم توافق نمایند که مثلا مهریه به همان مبلغ ذکر شده در عقدنامه پرداخت شود و تورم در میزان آن دخالت نداشته باشد و یا حداکثر تا فلان مبلغ پرداخته شود و …. در تبصره الحاقی به ماده 1082 قانون مدنی آمده است که زوج باید مبلغ تعدیل شده مهریه را بپردازد مگر آن که زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند . بنابراین اگر طرفین در ضمن عقد روش خاصی را برای پرداخت مهریه های ریالی تعیین کرده باشند به همان نحو عمل خواهد شد در غیر این صورت مبلغ مندرج در عقدنامه تعدیل خواهد گردید.

ادامه دارد …

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*