۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق جزا

جرائم علیه مردگان

مبحث : جرایم علیه حیثیت مادی مردگان تایپ : احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است . 1) سرقت سرقت‌هائي كه در ارتباط با مردگان است عبارتند از: سرقت كفن، سرقت اموال و اجزاي دفن شده با ميت، سرقت جسد يا اجزاي بدن مرده، سرقت دندان طلاي مرده. […]

مبحث : جرایم علیه حیثیت مادی مردگان

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است .

1) سرقت

سرقت‌هائي كه در ارتباط با مردگان است عبارتند از:

سرقت كفن، سرقت اموال و اجزاي دفن شده با ميت، سرقت جسد يا اجزاي بدن مرده، سرقت دندان طلاي مرده. اگر كفن سرقت شود با رعايت شرايط سرقت حدي، سارق به حد محكوم مي‌شود .

الف . سرقت اموال

در مورد سرقت اموال و اجزاي دفن شده با مرده؛

قبر حرز متناسب براي اموال دفن شده در كنار ميت نمي‌باشد، كه با داشتن ساير شرايط سرقت حدي، بتوان دست سارق را قطع نمود .

مجازات سارقين، اموال دفن شده در كنار مرده قطع دست نمي‌باشد. زيرا حتي اگر اموال را براي ورثه بدانيم، مي‌توان گفت كه اموال اعراض شده محسوب مي‌شود و جزء اموال دولتي است و سرقت حدي نيست ولي سرقت تعزيري مصداق دارد. در مورد دندان طلاي مرده؛ نبش قبر و سرقت دندان طلا نمي‌نواند موجب حد شود بلكه موجب تعزير براي مجرم مي‌شود. (مادۀ 634 ق. م. ا).

‌ب.  سرقت جسد و اجزای بدن

در مورد سرقت جسد يا اجزاي بدن مرده؛ جسد انسان مال است، قابل خريد و فروش است، ارزش اقتصادي و معنوي دارد، مي‌تواند موضوع جرم سرقت واقع شود و اگر شرايط سرقت حدي را داشت قطع دست و الا تعزير مي‌شود.

2)  مثله كردن

در جرم مثله كردن ميت؛ ممنوع بودن مثله كردن در قانون پيش‌بيني شده؛ ولي مجازاتي را ما در اين خصوص نمي‌بينيم مگر گفته شود كه ديه كه در اين خصوص آماده (مادۀ 494 ق. م. ا) مجازات محسوب مي‌شود. اما همانطور كه مي‌دانيم ديه ذو وجهين است و بايد علاوه بر مادۀ 494 ق. م. ا كه ديه‌اي را معين كرده، مجازات سنگين را در اين خصوص براي مجرمين قايل شويم و صرف ديه كافي نيست .

در مادۀ 263 ق. م. ا آمده است:

« قصاص با آلت كند و غير برنده كه موجب آزار مجرم باشد ممنوع و مثله او نيز جرم است »

ضمانت اجراي اين ممنوعيت را تنها در مادۀ 494 ق. م. ا مي‌توان يافت.

در برخي از جرائم مذكور تعارض با حقوق افراد ديگر باعث مي‌شود كه اين جرائم مباح شوند مثلاً بودن فرزند در شكم مادر مرده و يا بلعيدن طلا و يا الماس كه متعلق به ديگري است و مرگ شخص كه آنها را بلعيده و ذي حق بودن صاحب اموال باعث مي‌شود كه جرائمي مثل مثله و نبش قبر مباح شوند. پس در مقام تعارض دو حق معمولاً حقوق افراد زنده بخاطر مهمتر بودن مورد تأئيد است و بر تحريم جرم بر مرده پيشي گرفته و موجب اباحه در اعمال مي‌شوند .

3) زنا با مردگان

اين عمل را ذهن انسان هاي آگاه بسيار قبيح‌تر و زشت‌تر از زناي افراد حي مي‌داند؛ زيرا فرد مجرم به آن درجه از گستاخي رسيده كه به اجساد تجاوز كرده، علاوه بر هتك حرمت ميت باعث اذيت و آزار اذهان اقوام و بستگان و اولاد فرد ميت شده است.

‌أ. مجازات زنا با مردگان

عدم ذكر مجازات زناي با مردگان در قانون ما را ناچار مي‌كند كه با استعانت از فقه موضوع را حل نمائيم. با توجه به اصل 167 قانون اساسي با مراجعه به فقه و فتاواي معتبر كيفر زناي با مرده حد بعلاوۀ تعزير است، حد بخاطر زنا و تعذير بخاطر هتك حرمت ميت .

حال اگر با زن مرده چهار بار زنا شود در بار چهارم پس از اجراي مجازات در هر دفعه مجازات مرتكب زنا قتل است خواه هر چهار بار با زن مرده باشد يا سه دفعه با زنده و دفعۀ چهارم با مرده باشد .

‌ب.  نزديكي مرد با زن مردۀ خويش

اگر كسي زن مردۀ خويش را وطي هر چند فعل حرامي را مرتكب شده ولي زنا نكرده و كيفر زنا بر او جاري نمي‌شود. زيرا زن با مردنش از زوجيت بيرون نمي‌رود و لذا شوهرش مي‌تواند او را غسل دهد .

‌ج. لواط و تفخيذ با مردگان

بر طبق رواياتي كه حرمت ميت را مانند حرمت حي مي‌داند كيفر لواط كار با مرده همان كيفرهائي است كه براي افراد زنده در قانون پيش‌بيني شده است. ولي بخاطر قبح بيشتر عمل و هتك حرمت ميت، تعزير نيز لازم مي‌آيد .

‌د.  نبش قبر

طبق مادۀ قانون 634 ق. م. ا نبش قبر جرم است و مجازات آن حبس از سه ماه و يك روز تا يكسال مي‌باشد. هرگاه جرم ديگري نيز با نبش قبر مرتكب شده باشد به مجازات آن نيز محكوم مي‌شود. مگر در مواردي كه نبش قبر جايز باشد .

نوشته های مشابه
استفاده غیرمجاز از عناوین علمی
محاربه| 5 نکته در مورد جرم و مجازات محارب | حقوق گستر
فرق مهلت های معین شده در قانون و مرور زمان چیست؟
مقررات اعمال تعدد جرم
تعلیق مجازات تأثیری در حق مدعی خصوصی ندارد
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*