۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

حضانت طفل

حقوق وکالت طلاق حضانت حضانت طفل در این قسمت قصد دارم مطالبی را در مورد حضانت برای شما عزیزان بنویسم به امید اینکه گره ای از مشکلات عزیزان رفع شود . اگر سوالی در این مورد داشتید می توانید از انجمن سایت و یا از قسمت پشتیبانی سایت برای ما ارسال کنید . بحث حضانت […]

0001

حقوق

وکالت

طلاق

حضانت

حضانت طفل در این قسمت قصد دارم مطالبی را در مورد حضانت برای شما عزیزان بنویسم به امید اینکه گره ای از مشکلات عزیزان رفع شود . اگر سوالی در این مورد داشتید می توانید از انجمن سایت و یا از قسمت پشتیبانی سایت برای ما ارسال کنید .

بحث حضانت در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران در قسمت کتاب هشتم و در باب دوم تحت عنوان در نگاهداری و تربیت اطفال آمده است . در اولین ماده این باب که ماده 1168 می باشد آمده است : ” نگاهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است ” به استناد به این ماده و از مفهوم این ماده و مواد بعدی می توان به نکات زیر دست یافت :

نکته اول : همانطور که در صدر این ماده آمده است “ اطفال پس حضانت مربوط به اطفال است و همین که فرزند رشید شود حق حضانت نیز پایان می پذیرد .

نکته دوم : از کلمهتکلیف استنباط می شود که حضانت قابل اسقاط نیست و اگر هم در بحث طلاق پدر یا مادر حضانت مدت خود را به دیگری می دهند به این معنی نیست که این تکلیف را ساقط کرده است و می تواند از این توافق رجوع کند. و از همین کلمه نیز استنباط می شود که پدر و مادر نمی توانند در قبال اجرای تکلیف خود بر حضانت دستمزد بگیرند .

نکته سوم : پدر یا مادر که حضانت طفل را برعهده گرفته اند نمی توانند طفل را بدون رضایت والدین یا در موارد ضروری بدون اجازه دادگاه از کشور خارج کنند .

در ماده 1169 این قانون مدت برعهده گرفتن حضانت را برای ابوین طفل مقرر کرده است که طبق این ماده برای حضانت طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند ، مادر تا سن 7 سالگی الویت دارد و پس از آن با پدر است. در تبصره این ماده نیز آمده است که اگر بعد از هفت سالگی اگر در حضانت طفل اختلافی بوجود آید حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد.

در ماده 1170 این قانون نیز موارد سقوط حضانت آورده شده است که طبق این ماده اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود . جنون ذکر شده در این ماده شامل جنون ادواری و دائمی است و فرقی بین آنها نیست ولی اگر جنون استمرار نداشته باشد و یا آن چنان زودگذر باشد که نتوان گفته دیوانه ، شامل سقوط حق نمی شود. در مورد شوهر کردن زن هم همانطور که آمده است موجب سقوط حضانت می شود ولی در موردی که شوهر ( پدر طفل ) فوت کرده باشد و زن هم شوهر کند دیگر حضانت وی ساقط نمی شود زیرا همانطور که درمواد بعدی آمده است در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آن که زنده است خواهد بود. در ضمن از این ماده نمی توان استناد کرد که اگر شوهر ازدواج کند حضانت او نیز ساقط می شود.

موارد ذکر شده در این ماده تمثیلی هستند یعنی موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث سقوط حضانت شود مثلا کفر نیز مانع حضانت است و اگر مرد مسلمانی با زن مسیحی ازدواج کند و پس از بچه دار شدن زن و شوهر از هم جدا شوند حضانت با پدر است .

ادامه دارد …

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*