۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » پزشكي قانوني

راز هویت در چشم !

کار تحقيقاتي و مراحل ساخت پروتو تايپ اوليه اين سامانه از سال 1380 آغاز شده و سپس براي ساخت نمونه مهندسي ، يک شرکت داخلي انتخاب شد که در پروژه اي از اواخر سال 1384 کار ساخت را آغاز کرد و در بهار 1386 موفق به ساخت اولين نمونه عملياتي سامانه تشخيص هويت با استفاده […]

0001

کار تحقيقاتي و مراحل ساخت پروتو تايپ اوليه اين سامانه از سال 1380 آغاز شده و سپس براي ساخت نمونه مهندسي ، يک شرکت داخلي انتخاب شد که در پروژه اي از اواخر سال 1384 کار ساخت را آغاز کرد و در بهار 1386 موفق به ساخت اولين نمونه عملياتي سامانه تشخيص هويت با استفاده از تصوير عنبيه چشم در ايران شد.براي توليد نمونه مهندسي ، نخست مطالعه اوليه و تعيين وضعيت سامانه هاي موجود در جهان انجام شد. سپس تکنيک مناسب براي پياده کردن سامانه به صورت کامل مورد بررسي قرار گرفته و تعيين شد در مرحله بعد پروتوتايپ اوليه سيستم ساخته و آن گاه به ساخت قطعات اصلي سخت افزاري (بويژه دوربين اخذ تصاوير عنبيه از طريق نور مادون قرمز) و قسمتهاي مختلف نرم افزاري و يکپارچه سازي ، عملياتي کردن و آزمايش سامانه در شرايط عملي پرداخته شد.به گفته معين ، پايگاه داده هاي مربوط به عنبيه هاي 250 چشم براي آزمايش اين سامانه مورد استفاده قرار گرفته است که نتايج در کل حاکي از موفقيت اين سامانه است.

نرم افزار اين سامانه به صورت مدولار طراحي شده و مي تواند به سادگي در برنامه هاي کاربردي مورد نظر کاربران و مشتريان اضافه شود. در ضمن ، در ساخت قسمت اخذ تصوير از يک دوربين خاص CCD و در بخش نرم افزار از زبان برنامه نويسي ++ C استفاده شده است.

کاربرد اين سامانه در مراکزي است که احتياج به تشخيص دقيق افراد به منظور بالا بردن درجه امنيت و کنترل دسترسي وجود دارد. اهميت اين طرح زماني مشخص مي شود که به اين نکته اشاره کرد که وارد کردن چنين سامانه اي از خارج امکان پذير نيست. در ضمن ساخت چنين سامانه هايي که به امنيت ارتباط دارد ، به منظور وابستگي داشتن به بيگانگان از اهميت حياتي برخوردار است. از نظر علمي نيز در اختيار داشتن چنين سيستم هايي امکان انجام تحقيقات کاربردي و بنيادي در زمينه مربوطه را امکان پذير مي کند.

در جامعه امروز ما تشخیص هویت نقش مهمی را ایفا می کند

در تشخیص هویت سعی می شود تا برای چنین سوالاتی پاسخ پیدا کنیم:

1- ایا یک فرد خاص همان کسی است که ادعا می کند؟

2- ایا سوابق و یا اطلاعاتی از یک فرد خاص موجود است؟

3- ایا یک فرد خاص حق ورود به سیستم را دارد؟

4- یک کارمند خاص مجاز به چه عملیاتی در سیستم است؟  برای پاسخ دادن به این سوالات در اولین گام باید هویت فرد را مشخص کرد.از طرفی دیگر با رشد سریع تکنولوژی شاهد ان هستیم که ارتباط بین افراد بیش از پیش الکترونیکی می شود. بنابراین نیاز داریم تا هویت افراد را بطور دقیق و خودکار تعیین کنیم. با وجودیکه شناسایی افراد بصورت خودکار در جامعه امروز امری ضروری به نظر می اید اما شناسایی افراد توسط خصیصه های فیزیکی ان ها موضوع تازه ای نیست .انسان ها یکدیگر را با توجه به خصیصه های فیزیکی شان شناسایی می کنند.ما در ملاقات حضوری یکدیگر را از روی چهره تشخیص می دهیم و یا در ارتباط تلفنی با توجه به صدای فرد مقابل به هویت او پی می بریم.

در روش های سنتی اطلاعاتی که فرد در اختیار دارد بیانگر هویت اوست.از جمله این اطلاعات می توان به کلمه رمز و یا یک شماره شناسایی اشاره کرد که این روش های سنتی دارای مزایا و معایبی هستند .

 

مزایا:

سادگی و کم هزینه بودن ان ها است.سیستمی که بخواهد چنین شاخص هایی را مورد شناسایی قرار دهد چندان پیچیده نخواهد بود و با هزینه اندکی نیز قابل پیاده سازی است.

 

معایب:

این شاخص ها قابل دزدین هستند و یا ممکن است فراموش شوند.در واقع در روش های سنتی سیستم قادر نیست تا بین فرد واقعی و فرد نفوذ کننده تمایز قایل شود و هر کسی که دانش مورد نظر را در اختیار داشته باشد به عنوان فرد واقعی شناسایی خواهد شد پس می توان نتیجه گرفت که سیستم های سنتی از امنیت کافی برای جامعه الکترونیکی امروزی ما برخوردار نیستند.

اما امروزه تعیین هویت قطعی افراد در مبادله اطلاعات یک عنصر حیاتی در ایمنی داده ها است.بنابراین روش های مختلفی برای تعیین هویت افراد وجود دارد.

یکی از پایه های خودکار سازی تعیین هویت افراد , شناسایی انسان ها بر اساس ویژگی های بیومتریک انها مانند چهره, الگو های گفتاری و اثر انگشت و …است.

تعیین هویت افراد با استفاده از اثر انگشت نسبت به سایر روش های بیومتریک تعیین هویت بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.به برامدگی ها و فرو رفتگی های موجود در پوست نوک انگشت اثر انگشت گویند بزرگترین دلیل استفاده گسترده و عمومی از اثر انگشت بعنوان ابزار تعیین هویت این است که اثر انگشت افراد منحصر به فردند و در طول عمر فرد تغییر نمی کنند.

روش های شناسایی اثر انگشت یکی از جالب توجه ترین روش های تشخیص الگو برای تعیین هویت افراد هستند.تکنیک های شناسایی اثر انگشت اطمینان و ثبات در تشخیص هویت را تضمین می کنند و بدین ترتیب در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله اثر انگشت در صنایع کامپیوتری مانند

business,Network,Software liciensing و وسال جانبی مانند ماوس و صفحه کلید کاربرد دارد.همچنین در روشن کردن اتومبیل , قفل گاو صندوق یا درب ها و یا کارت های اعتباری استفاده می شود.

از طرف دیگر مشکلات عملی زیادی در سیستم های شناسایی اثر انگشت وجود دارد.هر دفعه که یک اثر انگشت گرفته می شود ممکن است بخاطر قابلیت کشسانی پوست , تحریفاتی در شکل و محل اثر انگشت ایجاد شود.علاوه بر این اطمینان بالا و پردازش بلادرنگ , فاکتورهای مهم مورد نیاز در سیستم خودکار شناسایی اثر انگشت هستند.

برای حل این مشکلات , استخراج ریزه ها از تصاویر اثر انگشت و کاربرد ان ها در تطبیق اثر انگشت مورد بررسی قرار می گیرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*