۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

زندان برو تا مهریه ندهی

زندان برای افرادی که توانایی پرداخت مهریه یا نفقه ندارند، چندان دور از ذهن نیست. این خطر پیر و جوان نمی شناسد و هر مردی که تصمیمی درست و معقول درباره این مساله نگرفته باشد، ممکن است در زندگی خود به آن دچار شود. بیشتر مردان از ترس آبروی خود، حاضر به توافق با همسر […]

زندان برای افرادی که توانایی پرداخت مهریه یا نفقه ندارند، چندان دور از ذهن نیست. این خطر پیر و جوان نمی شناسد و هر مردی که تصمیمی درست و معقول درباره این مساله نگرفته باشد، ممکن است در زندگی خود به آن دچار شود.

بیشتر مردان از ترس آبروی خود، حاضر به توافق با همسر و پرداخت مهریه می شوند، اما برای بسیاری از آنها پرداخت رقم های بالای مهریه ممکن نیست و به همین دلیل باید مدتی را در زندان سپری کنند. برخی مردان که شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… خاصی دارند، در مراحل مختلف رسیدگی به پرونده خانوادگی خود، همسرشان را با حرف هایی مانند تو هیچ کاری نمی تونی بکنی… محاله من زندان برم… کسی جرات نمی کنه منو بگیره و… مرعوب می کنند و به اصطلاح دل همسر خودشان را خالی می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که همسر شما حتی اگر جزو شخصیت های درجه اول مملکت هم باشد، امکان فرار از زندان و حکم جلب را تحت هیچ شرایطی ندارد و اگر شما همسر خود را به دلیل نپرداختن مهریه با طی کردن مراحل قانونی دستگیر کنید، او روانه زندان می شود.

برای توضیح مساله هم باید به این نکته اشاره کنیم که اساسا دستگیری افراد در قانون و در هر جرمی با حکم قاضی صورت می گیرد. قاضی مقام و اهمیت خاصی دارد و حکم صادر شده از او توسط هیچ مقام دیگری قابل نقص نیست، مگر آن که حکم از نظر قانونی اشکال داشته باشد که این موضوع نیز تنها در دادگاهی مانند تجدیدنظر یا محاکم بالاتر قابل بررسی است؛ البته برخی از مردانی که به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان می آیند شرایط شغلی خاصی دارند و دوری چند روزه آنها از محیط کار و غیبت آنها ضررهای مختلفی اعم از مالی، آبرویی و… را برای آنها به دنبال دارد.

این دسته از مردان هرچه شرایط شغلی خاص تری داشته باشند، در زندان وضعیت متفاوت تر و شانس بیشتری برای آزادی دارند. مثلا یک مدیر دولتی، یک کارشناس برجسته، یک پزشک متخصص، یک استاد دانشگاه، صاحبان مشاغل خاص فرهنگی، نویسندگان معتبر و شناخته شده، هنرمندان، صاحبان مشاغل خاص و حساس نظامی و…. شرایطی برابر با آدم های عادی در زندان ندارند.

این افراد با حکم جلب همسرشان تحت هر شرایطی دستگیر می شوند و به هیچ وجه در زمان دستگیری نمی توانند با ارائه سند ملکی از رفتن به زندان خلاص شوند، اما پس از ورود به زندان می توانند با کمی پیگیری و تلاش، مدت کمتری در زندان بمانند و زودتر از دیگران به مرخصی بیایند.

گاهی برخی از این افراد در قبال ارائه سند ملکی در قبال مرخصی ــ با طی کردن همان مسیری که در مطلب هفته گذشته توضیح داده شد ــ بیش از یک سال در مرخصی به سر می برند. البته تمدید مرخصی تنها در شرایطی صورت می گیرد که قاضی احساس نکند همسر قصد وقت تلف کردن و اذیت و آزار همسرش را دارد وگرنه در غیر این صورت شرایط دیگری در انتظار آن مرد خواهد بود.

در زندان شرایط خاصی برای مکاتبه و نامه نگاری وجود دارد. تمامی مکاتبات زندانیان در هر زندانی روی برگه های خاصی با نام فرم تقاضانامه مددجویان انجام می شود. این برگه ها از فروشگاه زندان خریداری می شود و به جای امضا جای اثر انگشت دارد. زندانی هر نوع لایحه، دفاعیه و… را باید روی این برگه ها بنویسد و سپس آن را باید در دفتر اندرزگاه ثبت و پس از آن به تایید مدیر اندرزگاه برسد.

طی کردن این مراحل، حدود ۲ روز طول می کشد و پس از آن زندانی می تواند با دادن این برگه به خانواده اش در زمان ملاقات یا ارسال آن برای خانواده اش از طریق بستگان دیگر زندانیانی که برای ملاقات می آیند، تلاش برای دریافت مرخصی زودهنگام را آغاز کند.

این نامه برای معاون دادستان همان شهر در امور زندان ها نوشته و زندانی با توضیح این که شرایط شغلی خاصی دارد و قصد پرداخت مهریه یا نفقه را نیز دارد، به این دلیل که حضور در زندان برای او مشکلاتی را فراهم می کند و سبب به خطر افتادن موقعیت شغلی او می شود، از معاون دادستان تقاضا می کند زودتر از موعد مقرر به او مرخصی دهد. معاون دادستان نیز معمولا با پذیرش این شرایط به او مرخصی ۱۰ روزه یا ۲۰ روزه ای را می دهد که معمولا در دوره های بعدی نیز تمدید می شود.

شیوه اجرایی دریافت مرخصی هم این گونه است که خانواده زندانی با مراجعه به دفتر دادستان در امور زندان ها، پس از دریافت موافقت او به دادیاری زندان مراجعه می کنند و دادیار با ارسال نامه ای به اجرای احکام دادگاه، پس از کسب موافقت آنها، وثیقه ای را از خانواده زندانی طلب می کند و پس از آن که وثیقه ارائه شد با نامه دادیار زندان؛ خانواده زندانی به ثبت مراجعه و با توقیف وثیقه از سوی اداره ثبت و ارسال نامه برای زندان، به زندانی مرخصی می دهد و او پس از ساعت ۲ بعد از ظهر با قید مرخصی آزاد می شود.

در چنین شرایطی اگر همسر زندانی بخواهد جلوی مرخصی او را بگیرد، باید مسیری طولانی تا دفتر معاون دادستان در امور زندان ها را طی کند و در صورت تشخیص معاون دادستان، با درخواست زن موافقت و به زندان اعلام می شود تا در صورت مراجعه مرد، مرخصی او تمدید نشود؛ اما گاهی تا ۳ ماه مردان می توانند از مرخصی استفاده کنند و برای هر بار تمدید هم باید مدارکی ارائه کنند که نشان می دهد آنها در تلاش برای حل مشکل خود اقدام کرده اند یا این که قاضی ناظر زندان را قانع کنند که از این مرخصی برای جلب رضایت همسرشان استفاده کرده اند.

● استراحتگاه زندان برای برخی مردان

گروهی از مردان که قصد پرداخت مهریه یا نفقه را ــ به هر دلیل ــ ندارند، با استفاده از شرایط فراهم آمده در زندان و نیز با استفاده از امکانات، مدتی را به استراحت سپری می کنند و هیچ اقدامی برای ارائه دادخواست نمی کنند و منتظر می مانند همسر آنها قدم پیش بگذارد. همسر آنها نیز یا تقاضای طلاق در قبال بخشش مهریه را مطرح می کند یا این که مانند همسر خود صبر می کند که در این شکل دوم، وضع کمی پیچیده تر است. این گروه از مردان را بیشتر صاحبان مشاغل آزاد تشکیل می دهند که دوری آنها از محیط کار، مشکلی برایشان به وجود نمی آورد.

مثلا فردی که مغازه دارد و شریکش جای او کار می کند، مشکلی از بابت حضور در زندان ندارند و حتی حضور در چنین جمعی برای او در حکم مرخصی است؛ البته این افراد پس از گذراندن ۲ ماه در زندان می توانند تقاضای مرخصی کنند و با ارسال نامه ای برای معاون دادستان تهران در امور زندان ها در مقابل ارائه وثیقه به آنها مرخصی داده می شود، اما گاهی آنها از همین امکان مرخصی هم استفاده نمی کنند تا خیال شریک زندگی خود را راحت کنند.

در چنین مواقعی زندان هم نمی تواند چنین زندانیانی را به زور از این کانون گرم بیرون کند. گاهی برخی زندانیان با وجود شکایت همسرانشان تمایلی به حضور در دادگاه نشان نمی دهند که در این زمینه طبق بخشنامه های صادر شده زندان، مرد زندانی را با اجبار به دادگاه می فرستند تا غیبت او مانع رسیدگی به پرونده طرف مقابل نشود.

● جایی به نام شورای حل اختلاف

بیشتر مردانی که به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه راهی زندان می شوند، افرادی از طبقات پایین یا متوسط جامعه هستند که رقم درج شده سکه در عقدنامه را تنها از روی خوشبینی پذیرفته اند و شاید هیچگاه در زندگی مشترک هم قادر به پرداخت حتی بخشی از مهریه همسر خودشان نیز نباشند.

زندان ها پر از چنین افرادی است که حتی گاهی با پیش آمدن شرایط مرخصی، امکان گرو گذاشتن سند هم ندارند و مجبورند تا حل نهایی مشکل خود در این محیط بمانند. این افراد تمایل دارند هرچه زودتر تکلیف آنها برای پرداخت مهریه مشخص شود و به زندگی عادی خود برگردند. به همین دلیل، راه های فرار و خلاصی از این مشکل را بررسی می کنند. یکی از این راه ها، مراجعه به شورای حل اختلاف است.

این شورا در زندان فعالیت می کند و در صورت تمایل مردان، با دعوت از خانواده همسر و نیز خود همسر سعی می کند با ترسیم دقیق وضعیت هر دو طرف، مشکل را برطرف کند. البته تلاش های این شورا تنها زمانی به نتیجه می رسد که هنوز حرمت و احترامی میان همسران باقی مانده باشد، اما در شکل عادی قضیه، حتی با وجود تمایل مردان به حضور در این شورا، همسران آنها علاقه ای به پادرمیانی قانون برای حل مشکل نشان نمی دهند و ترجیح می دهند پرونده مسیر عادی خود را طی کند.

● تا اطلاع ثانوی، جای بدهکار زندان است

تصوری که مردم جامعه ما از قانون دارند، مانند بسیاری از تصورهای دیگر تنها بر مبنای شنیده ها شکل گرفته و کمتر کسی است که تا پیش از ورود به دادگاه، تصوری واقعی از این مساله داشته باشد. مردان زیادی هستند که فکر می کنند مجلس قانونی را تصویب کرده که مهریه هراندازه که باشد بیش از ۲۰۰ سکه به زن تعلق نمی گیرد یا تصور می کنند دیگر هیچ مردی بابت ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان نمی رود. چنین مردانی باید به این موضوع توجه کنند که دادگاه و قانون هیچ گاه خودسرانه ماده قانونی اختراع نمی کند و آن را به اجرا نمی گذارند و آنها تنها مجری قانون هستند.

اگر هم مردان به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان می روند علتش وجود قانون موسوم به ماده ۲ در مجموعه قوانین مربوط به محکومان مالی است که به موجب آن بدهکار تا وقتی بدهی خود را ندهد باید در حبس بماند. البته اگر زمانی مجلس قانون دیگری تصویب کند، قانون تازه مبنای عمل دستگاه قضایی خواهد بود.

این مساله هم که دیگر مردی به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان نمی رود، کاملا غلط است. چنین مردانی تنها در صورتی به زندان نمی روند که بتوانند پیش از دستگیری ناتوانی خود در پرداخت مهریه را ثابت کنند؛ البته در بیشتر موارد، مردانی که با تقاضای دریافت مهریه هـمـسر خود مواجه می شوند، ممکن است پیش از دستگیری، دادخواست اعسار و تقسیط به دادگاه ارائه کنند، اما در صورت بالا بودن مبلغ مهریه ــ معمولا بیش از ۲۰۰ سکه ــ یا دادخواست آنها رد می شود یا قسط بندی انجام شده به گونه ای خواهد بود که پرداختن آن خارج از توان مردی با درآمد متوسط است.

مثلا اگر برای یک مهریه ۵۰۰ سکه ای ۱۵۰ عدد پیش قسط تعیین شود و مرد نیز کارمند یک اداره دولتی باشد، کاملا مشخص است که او برای تهیه این ۱۵۰ سکه یا باید خانه و زندگی خودش را بفروشد یا این که پدر ثروتمندی داشته باشد که این مهریه را بپردازد، اما معمولا شکل سومی وجود دارد، این که بسیاری از مردان در حالت عادی توانایی پرداخت این پیش قسط ها را ندارند.

بسیاری از مردان معمولا بلافاصله با قطعی شدن حکم مهریه، تقاضای اعسار و تقسیط می دهند و پیش از صدور حکم جلب تلاش می کنند با قسطی شدن مهریه به زندان نروند، اما در بیشتر اوقات اعسار آنها از سوی قاضی رد می شود.

به همین دلیل است که آنها پس از صدور حکم اعسار و تقسیطی که توانایی اجرای آن را ندارند، خود را در شرایطی قرار می دهند که توسط همسرانشان دستگیر شوند تا با رفتن به زندان، شرایط بهتری برای پذیرش دادخواست اعسار و تقسیط آنها فراهم شود.

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که قانون درباره مردی که ۵۰۰ سکه مهریه همسرش را پذیرفته این طور قضاوت می کند که او توانایی پرداخت این میزان سکه را همان زمان عقد داشته که این دین را پذیرفته و اگر ادعا می کند حالا توان پرداخت این مبلغ را ندارد، باید این موضوع را در محضر دادگاه به اثبات برساند.

یکی از شیوه های اثبات هم رفتن به زندان است. زندان از نظر بسیاری از قضات مساله است که تن دادن به آن به معنای ناتوانی در پرداخت مهریه است و اگر کسی به زندان نمی رود به این معنی است که بالاخره می تواند به طریقی این مهریه را بپردازد.

شماره آینده با برخی ترفندهای حضور در دادگاه برای پذیرش دادخواست اعسار و تقسیط از جانب مردان و شیوه های مقابله به مثل زنان آشنا می شوید.

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com  مجاز است

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

  1. با سلام
    مطالبتون خیلی مفید و آموزنده هست ، و چون نوع نگارش روونی رو برای رسوندن مطلب انتخاب کردید هضم اونها خیلی آسون هست .

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*