۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

سهم زن و مرد در ارث و اینکه آیا میشود سهم ارث را تغییر داد؟

 ارث زن و مرد  * ارث زن الف ) نصيب زن از ارث بعنوان همسر دو سهم است : 1) سهم اعلي که  است در صورتي که از همسر متوفاي او هيچ فرزندي باقي نمانده باشد  2) سهم ادني که  است اگر فرزند داشته باشد سهم ادني به او مي رسد . ب ) نصيب […]

0001

 ارث زن و مرد

 * ارث زن

الف ) نصيب زن از ارث بعنوان همسر دو سهم است :

1) سهم اعلي که  است در صورتي که از همسر متوفاي او هيچ فرزندي باقي نمانده باشد  2) سهم ادني که  است اگر فرزند داشته باشد سهم ادني به او مي رسد .

ب ) نصيب زن از ارث بعنوان فرزند ، تمام ارث خواهد بود به شرط اينکه در طبقه اي که وجود دارد افراد ديگري نباشند . اگر چند دختر باشند بين آنها به مساوات تقسيم مي شود . ولي اگر چند دختر و چند پسر باشند نصيب پسرها دو برابر نصيب دخترها  خواهد بود .

ج) نصيب زن از ارث بعنوان مادر :  اگر براي متوفي کسي جز مادر نمانده باشد تمام ارث از آن مادر است و اگر پدر و مادر باشند هر کدام  خواهند برد .

 د) نصيب زن از ارث بعنوان خواهر : اگر فقط يک خواهراز متوفي مانده باشد همه اموال از آن اوست .

* ارث مرد

الف) نصيب مرد از ارث بعنوان شوهر داراي دو سهم است 1 ) سهم اعلي که  اموال زن است و در صورتي است که هيچ فرزندي از همسر متوفي نمانده باشد .

2)سهم ادني :  وقتي است که از همسر متوفي فرزنداني باشد که در آنصورت  اموال زن به او داده مي شود و دليل اين هم آيه شريفه 112 از سوره نساء است .

ب) نصيب مرد از ارث بعنوان فرزند ، اگر تنها پسر باشد ، تمام اموال را به ارث مي برد . و اگر پسران متعدد باشند بصورت مساوي ارث مي برند و اگر پسران و دختران باشند نصيب پسر دو برابر نصيب دختر است .

 ج) نصيب مرد از ارث بعنوان پدر است . ارث پدر ،به قرابت است ولي ارث مادر به فرض است . يعني در هر حال مادر  به ارث مي برد منتها پدر اگر باقي مانده داشته باشد ارث آنها داده مي شود وبقيه به پدر داده مي شود بدين صورت ، در برخي از موارد ، ارث پدر از ارث مادر کمتر مي شود .

 د) نصيب مرد از ارث بعنوان برادر ، هما ن است که در بحث ارث بعنوان خواهر بحث کرديم

* نوع وراثت زوج و زوجه

 وراثت چند نوع است ؟

1) وراثت فرض :  سهمي که به صورت کسر است و براي آنها مشخص است

2) وراثت قرابت : سهم به صورت کسر مشخص نشده و هرچه مانده ، به قرابت است .

وراثت زوجين و وراثت مادر به فرض است وراثت پدر به قرابت است .

ارث فرزندان اگر يک دختر يا دو دختر باشد به فرض است ولي اگر فرزندان پسران و دختران باشند به قرابت است يعني سهم 2 به 1 است يعني پسران دو برابر دختران ارث مي برند .

اگر زوج تنها وارث زوجه باشد تمام ارث را مي برد و يعني به فرض و بقيه را به قرابت مي برد .

اگر زوجه تنها وارث زوج باشد .

ماده 944 قانون مدني ، زوجه را وارث همه ارث ندانسته است . احتمالاً يکي از دلايل بحث عدم تو ارث زوجه به طور کامل در  روايات ملاحظه موقعيت اجتماعي زنان بوده است . چون زن اگر هيچ ارتباطي با مال نداشته و اصلاً از خانه بيرون نرفته است ، تحقيقأ ارث بردن همه مال وجهي ندارد. 

در جامعه اي که زن در مسائل مالي دخالت مي کند زوجه از تمام ماترک متوفي ارث مي برد . اگر بچه ندارد  مي برد و در مابقي با امام شريک مي شود .

* توافق زوج و زوجه بر تغيير سهم الارث

از نظر قانوني زوج و زوجه نمي توانند سهم الارث را تغيير دهند و اين قانون در قرآن آمده است ، زيرا ضرر متوجه بقيه وراث خواهد شد .

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

 1. سلام علیکم
  مثلی هست که میگویند : آنچه خوبان همه دارد او تنها دارد .
  حالا من میگم آنچه همه سایت های حقوقی دارند lawgostar تنها دارد .
  واقعا دمتون گرم خیلی مطالب خوبی میزارید من دیگه توی گوگل نمیروم مستقیم به این سایت میام

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*