۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق تجارت

شرکت سهامی

تایپ: احسان نصوحی در این مطلب شما با مفهوم شرکت سهامی و شخصیت حقوقی این شرکت ها آشنا می شوید . تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت استفاده از مطالب شرعا و قانونا حرام می باشد . مفهوم شرکت سهامی شرکت سهامی به عنوان […]

تایپ: احسان نصوحی

در این مطلب شما با مفهوم شرکت سهامی و شخصیت حقوقی این شرکت ها آشنا می شوید .

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت استفاده از مطالب شرعا و قانونا حرام می باشد .

مفهوم شرکت سهامی

شرکت سهامی به عنوان کاملترین نوع شرکت سرمایه ای شرکتی تجارتی است که در آن حقوق شرکاء که سهامدار نامیده می شوند ، به وسیله اوراق قابل معامله ( سهام ) مشخص می شود و صاحبان سهام فقط تا میزان آورده خود مسول تعهدات شرکت می باشند .

ماده 21 قانون تجارت شرکت سهامی را چنین تعریف می کند : (( شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است )) . در شرکت سهامی شرکاء فقط صاحبان سهم می باشند و سهام شرکت های بزرگ در بورس خرید و فروش می شود و صاحبان سهام دائما تغییر می کنند . به این جهت به این نوع شرکتها ، شرکت های بی نام می گویند ، زیرا ممکن است شرکاء آن اغلب معلوم و معین نباشند . شرکت سهامی اصولا شرکت تجارتی است . صاحبان سهام شرکت های سهامی به هیچ وجه تاجر محسوب نمی شوند .

شخصیت حقوقی و استقلال شرکت

در شرکت های اشخاص شخصیت حقوق شرکت در کنار شخصیت حقوقی شرکاء قرار گرفته است و شخصیت شرکاء در شخصیت شرکت تاثیر دارد . در صورتی که در شرکت های سهامی شرکاء بعد پرداخت بهای سهام خود دیگر هیچگونه تعهدی در برابر شرکت ندارن .

شخصیت حقوق شرکت های سهامی واجد خصوصیات زیر است :

1- نام شرکت

شرکت سهامی نام خاصی دارد که توسط موسسان انتخاب می شود و کاملا مستقل از نام سهامداران است و معمولا با موضوع شرکت یا محل فعالیت آن ارتباط دارد ولی ممکن است کاملا اختراعی و ابداعی باشد . اسم هیچیک از سهامداران نباید در نام شرکت ذکر گردد . ولی اغلب قوانین ، اختیار نام موسس اصلی موسسه یا کارخانه را که تبدیل به شرکت سهامی می شود به عنوان نام شرکت جایز می دانند . ماده 22 قانون تجارت مقرر می دارد : (( در اسم شرکت سهامی نام هیچ یک از شرکاء قید نخواهد شد . در اسم شرکت باید کلمه ( سهامی )  قید شود )) .

تغییر نام شرکت چون مستلزم تغییر اساسنامه است ، جز با تصویب مجمع عمومی فوق العاده ممکن نیست .

2- مرکز شرکت

شرکت سهامی دارای مرکز اصلی است که اقامتگاه آن محسوب می شود . قید مرکز اصلی شرکت در اساسنامه اجباری است .

انتقال مرکز شرکت به محل دیگر در حوزه اختیارات مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام است ، زیرا این انتقال مستلزم تغییر اساسنامه است . معمولا در اساسنامه مرکز شرکت را شهر معینی تعیین می کنند و انتخاب نشانی و محل شرکت را در اختیار هیئت مدیره می گذارند .

3- تابعیت شرکت

تابعیت شرکت سهامی به هیچ وجه تابع تابعیت شرکاء آن نیست . معمولا شرکت دارای تابعیت محلی است که در آنجا تاسیس شده و مرکز آن در آنجا قرار دارد .

ماده 1 قانون ثبت شرکت ها مقرر می دارد : (( هرشرکتی که در ایران تشکیل می شود و مرکز اصلی آن در ایران باشد ، شرکت ایرانی محسوب می شود )) .

4- دارایی شرکت

در کلیه شرکت ها دارایی شرکت از دارایی شرکاء مجزا است . در شرکت های سهامی دارایی شرکت اهمیت مخصوص دارد و شرکاء مسولیتی در مقابل تعهدات شرکت به جز سرمایه ای که پرداخته اند ندارند و طلبکاران شرکت غیر از آن وثیقه ای ندارند .

سهامداران موظفند در موقع تاسیس شرکت مبلغ کل سرمایه شرکت را تعهد کنند .

——————

منبع : حقوق تجارت ، جلد دوم ، دکتر حسن ستوده تهرانی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*