۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

عده و اقسام آن

عده و اقسام آن بنابر ماده 1150 قانون مدنی (( عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند )) . مقررات عده در حقوق ایران از فقه امامیه گرفته شده است . اقسام عده عده دارای اقسام مختلفی است : […]

عده و اقسام آن

بنابر ماده 1150 قانون مدنی (( عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند )) .
مقررات عده در حقوق ایران از فقه امامیه گرفته شده است .
اقسام عده
عده دارای اقسام مختلفی است : عده وفات – عده طلاق – عده فسخ نکاح – عده نزدیکی به شبهه و عده بذل یا انقضاء مدت در نکاح منقطع .


عده وفات
عده وفات ، یعنی مدتی که زن بعد از مرگ شوهر باید برای اختیار شوهر دیگر صبر کند ، اصولا چهار ماه و ده روز است که مبتنی بر قرآن کریم ، آیه 234 از سوره بقره است .
ماده 1154 قانون مدنی در این باره می گوید : (( عده وفات چه در دائم چه در منقطع در هر حال چهار ماه و ده روز است ، مگر اینکه زن حامل باشد که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است ، مشروط بر اینکه فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد والا مدت عده همان چهار ماه و ده روز خواهد بود )) .
عده طلاق
عده طلاق بر حسب اینکه زن آبستن باشد یا نه متفاوت است . بعضی از زنان هم اصلا عده طلاق ندارند .
1- عده زن آبستن : طبق ماده 1153 ق . م. عده زن آبستن تا وضع حمل است . بنابراین هرگاه با فاصله کمی بعد از طلاق زایمان روی دهد ، عده منقضی می شود و زن می تواند بار دیگر ازدواج کند .
2- عده زن عیر آبستن : برابر ماده 1151 ق . م. عده طلاق زن غیر آبستن سه طُهر است . طُهر در اصطلاح حقوقی یعنی پاکی زن از عادت زنانگی و نیز مدتی که بین دو عادت زنانگی قرار می گیرد . ( احتساب سه طهر بدید ترتیب است که طهری که در طلاق واقع شده ، هرچند یک لحظه از آن باقی باشد ، یک طهر بشمار می آید و هرگاه زن پس از آن دوباره عادت شود و دو طهر کامل ببیند به محض اینکه وارد عادت سوم شد ، مدت عده پایان یافته است) .
3- زنانی که عده طلاق ندارند : ماده 1155 ق . م . : (( زنی که بین او و شوهر خود نزدیکی واقع نشده و همچنین زن یائسه نه عده طلاق دارد و نه عده فسخ نکاح ؛ ولی عده وفات در هر مورد باید رعایت شود )) . مقصود از زن یائسه زنی است که به سن یاس رسیده باشد ، یعنی سنی که دیگر امید باردار شدن ندارد .

عده بذل یا انقضاء مدت در ازدواج موقت :
ماده 1152 ق . م . در این باره مقرر می دارد : (( عده فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد نکاح منقطع در غیر حامل دو طُهر است ، مگر اینکه زن با اقتضای سن ، عادت زنانگی نبیند که در این صورت 45 روز است )) .
ازدواج با زنی که در عده است :
نکاح با زنی که در عده دیگری است در حکم نکاح با زن شوهر دار است . بنابراین نکاح مذبور باطل و احیانا موجب حرمت ابدی است . طبق ماده 1050 و 1051 قانون مدنی ، اگر کسی با زنی که در عده طلاق یا عده وفات است ، با علم به عده و حرمت نکاح ، ازدواج کند عقد باطل و این زن مطلقا بر آن مرد حرام موبد می شود . همین طور است اگر ازدواج بدون علم به این دو امر یا یکی از آنها واقع شده و نزدیکی هم صورت گرفته باشد . اما در صورت جهل ( به عده و حرمت نکاح یایکی از این دو ) و عدم وقوع نزدیکی عقد باطل است ولی حرمت ابدی حاصل نمی شود  .

زنا با زنی که در عده رجعیه است :
برابر ماده 1054 قانون مدنی زنا با زنی که در عده رجعیه است نیز موجب حرمت ابدی است چه زنی که در عده رجعیه است در حکم زوجه و زنا با چنین زنی در جکم زنا با زن شوهر دار است و همان مجازات کیفری را دارد . لیکن زنا با زنی که در عده وفات یا در عده طلاق باین  یا عده دیگری به جز عده رجعیه باشد موجب حرمت ابدی نخواهد شد ، همان طور که زنا با زن آزاد ایجاد حرمت نمی کند ، یعنی زانی می تواند با زانیه ازدواج کند .

تذکر : کاربرگرامی استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.LawGostar.com مجاز است در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد و پیگرد قانونی دارد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*