۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » بیشتر بدانید

ماهیت حقوقی جهیزیه چیست؟

سؤال : ماهيت حقوقي جهيزيه چيست ؟ از اقلام جهيزيه آنچه درصورت « جهازيه نامه » احصاء مي نمايند و به خانه شوهر برده مي شود و از شوهر امضاء گرفته مي شود و در منزل مشترک مستقر مي گردد اين اموال عاريه در دست شوهر است و احکام عاريه برآن حاکم است و در […]

سؤال : ماهيت حقوقي جهيزيه چيست ؟

از اقلام جهيزيه آنچه درصورت « جهازيه نامه » احصاء مي نمايند و به خانه شوهر برده مي شود و از شوهر امضاء گرفته مي شود و در منزل مشترک مستقر مي گردد اين اموال عاريه در دست شوهر است و احکام عاريه برآن حاکم است و در اين صورت يد شوهر يد اماني ، مالکي ، ضمني و غيرمستقيم است .

چنانچه تعدي و تفريط نمايد ضامن است . درصورت عدم اثبات تعدي و تفريط و تلف شدن اشياء به لحاظ استعمال و کهنه شدن قابل مطالبه نمي باشد . چنانچه اقلام امضاء نگرديده و به گواهي و امضاء زوج نرسيده بايد عاريه را زوجه ثابت نمايد . درصورت حاکميت احکام عاريه :‌ زوج ( مستعير )‌حق استفاده از جهيزيه را دارد . استفاده مجاني است و مال در يد مستعير امانت است . استفاده از آن بايد در حدود متعارف باشد . اذن به تصرف دادن به غير ندارد . مستعير ضامن تلف يا نقصان جهيزيه نمي باشد مگر درصورت تعدي و تفريط و هر زمان که زوجه ( معير) مال مورد عاريه ( جهيزيه ) را مطالبه کند زوج بايد به همان وضع موجود به او تحويل دهد .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد .

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۲ دیدگاه

 1. آيا جهاز دختري كه هنوز ازدواج نكرده است جزوديون پدري كه وفات كرده محسوب ميشود؟

  • احسان نصوحی

   باسلام.
   سوال شما را دقیقا متوجه نشدم ولی :
   اگر جهاز دختر را تهیه کرده باشد و در منزل پدر باشد و فوت کرده باشد جز ماترک محسوب میشود مگر مشخص کرده باشد که برای جهیزیه است و نوشته ای باشد .
   اگر فوت کرده باشد و جهیزیه تهیه نکرده باشد دینی بر گردن وراث برای تهیه نیست

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*