۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق جزا

مجازات شروع به جرم

آیا بر اساس قانون مجازت اسلامي جديد شروع به جرم اگر داراي شرايط خاصي باشد عنوان مجرمانه داشته و براي آن مجازات در نظر گرفته شده است. جرم و عنوان مجرمانه داراي شرايط و مراحلي است که با وجود آنها جرم محقق مي‌شود. گاهي اتفاق مي‌افتد که فردي به علل مختلف در ذهن خود نقشه‌هايي […]

آیا بر اساس قانون مجازت اسلامي جديد شروع به جرم اگر داراي شرايط خاصي باشد عنوان مجرمانه داشته و براي آن مجازات در نظر گرفته شده است. جرم و عنوان مجرمانه داراي شرايط و مراحلي است که با وجود آنها جرم محقق مي‌شود. گاهي اتفاق مي‌افتد که فردي به علل مختلف در ذهن خود نقشه‌هايي را براي ارتکاب ترسيم مي‌کند. حال سوال اين است که اين ترسيم ارتکاب جرم در ذهن شروع به جرم است يا خير؟
قانونگذار در ماده 122 قانون مجازات اسلامي و در فصل اول بخش جرائم مي‌گويد:
فصل اول ـ شروع به جرم
ماده 122- هر كس قصد ارتكاب جرمي كرده و شروع به اجراي آن نمايد، لكن به واسطه عامل خارج از اراده او قصدش معلق بماند، به شرح زير مجازات مي‌شود:
الف- در جرائمي كه مجازات قانوني آنها سلب حيات، حبس دائم يا حبس تعزيري درجه يك تا سه است به حبس تعزيري درجه چهار
ب – در جرائمي كه مجازات قانوني آنها قطع عضو يا حبس تعزيري درجه چهار است به حبس تعزيري درجه پنج
پ – در جرائمي كه مجازات قانوني آنها شلاق حدي يا حبس تعزيري درجه پنج است به حبس تعزيري يا شلاق يا جزاي نقدي درجه شش
تبصره- هرگاه رفتار ارتكابي، ارتباط مستقيم با ارتكاب جرم داشته، لكن به جهات مادي كه مرتكب از آنها بي اطلاع بوده وقوع جرم غيرممكن باشد، اقدام انجام شده در حكم شروع به جرم است. نکته اول که در اين ماده بايد به آن توجه کرد کلمه قصد است. قصد داشتن از عناصر وقوع جرم عمدي است. حقوقدانان سه عنصر را براي ارتکاب جرم عمدي لازم مي‌دانند.

عنصر معنوي:
نيت و انديشه ارتکاب جرم همان عنصر معنوي جرم است. بدين معنا که هر فردي که قصد ارتکاب جرمي را دارد بدواً قصد و اراده خود را براي ارتکاب جرم در ذهن خود مي‌پروراند و با انديشه و نقشه‌هاي قبلي و از پيش تعيين شده زمينه را براي احياء ديگر عناصر مهيا مي‌سازد که از آن به رکن معنوي جرم تعبير مي‌شود.
عنصر مادي:
از آنجايي که يک جرم واقع شده مستلزم به فعل رسيدن است بعد از گذر از انديشه و تفکر شخص يا گروه، اقدام به عمليات مجرمانه خود مصداق عنصر مادي و فيزيکي جرم است. در واقع فرد يا گروه بعد از تصميم گيري مبادرت به انجام نقشه ها و تصميمات خود مي کنند که همان عنصر مادي را شامل مي‌شود که اين معنا خاص جرائم عمد است.
عنصر قانوني:
رکن سوم از عناصر سه گانه جرم عنصر قانوني است که بر اساس نوع تخلف صورت گرفته، فرد يا يک گروه با توجه به ميزان درجه ارتکابي بر اساس قانون مجازات مي‌شود.
با توجه به توضيحات ذکر شده مي‌توان گفت شروع به جرم در جايي معنا پيدا مي‌کند که قصد در آن وجود داشته باشد. يعني عنصر معنوي.
ماده 123- مجرد قصد ارتكاب جرم و يا عمليات و اقداماتي كه فقط مقدمه جرم است و ارتباط مستقيم با وقوع جرم ندارد، شروع به جرم نيست و از اين حيث قابل مجازات نمي‌باشد.
ماده 124- هرگاه كسي شروع به جرمي نمايد و به اراده خود آن را ترك كند به اتهام شروع به آن جرم، تعقيب نميشود لكن اگر همان مقدار رفتاري كه مرتكب شده است جرم باشد به مجازات آن محكوم ميشود.
نکته ديگر در اين مواد قانوني اين است که علت عدم تحقق جرم بايد خارج از اراده فرد باشد. يعني مرتکب به علتي غير از ندامت و پشيماني نتواند جرم را کامل کند. پس چنانچه مرتکب بعد از شروع به عمليات اجرائي جرم پشيمان شود و جرم کامل نگردد عمل او شروع به جرم نيست.
پس قانونگذار فرصتي براي برگشت مرتکب از اتمام جرم خود داده است و به او فرصت داده تا قبل از اتمام جرم، از نظر خود برگردد بدون اينکه مجازاتي در انتظارش باشد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*