۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

مرد با چند زن می تواند ازدواج کند؟

درباره اختیارات مرد نسبت به نکاح با زنان متعدد ، حقوق ما در سال های اخیر  تحولات گوناگونی یافته است . به اجمال می توان گفت که تغییر قوانین هیمشه در جهت محدود ساختن مرد بوده و اخلاق عمومی نیز در این تحول با قوانین همگام بوده است ولی برای فهمیدن موقعیت کنونی این نهاد […]

درباره اختیارات مرد نسبت به نکاح با زنان متعدد ، حقوق ما در سال های اخیر  تحولات گوناگونی یافته است . به اجمال می توان گفت که تغییر قوانین هیمشه در جهت محدود ساختن مرد بوده و اخلاق عمومی نیز در این تحول با قوانین همگام بوده است ولی برای فهمیدن موقعیت کنونی این نهاد حقوقی مطالعه سیر تحول آن ضروری می باشد :

در قانون مدنی موادی وجود دارد که به اجمال می رساند که مرد می تواند زنان متعدد بگیرد ( مواد 900 و 901 و 942 قانون مدنی ) در قانون حدود اختیار مرد معین نشده است ولی عرف و عادت مسلم که ریشه مذهبی دارد در مورد نکاح دائم ، بیش از چهار زن را جایز نمی شمرد . بنابراین مردی که چهار زن را در نکاح دائم خود دارد نمی تواند برای بار پنجم با زنی به طور دائم ازدواج کند .

در این مورد نیز زنی که در عده طلاق رجعی است ( یعنی در عده ای است که مرد می تواند به نکاح رجوع کند ) در حکم زوجه است . پس اگر مردی چهار زن داشته باشد و یکی از آنها را به طلاق رجعی رها کند تا زمانی که عده او سپری نشده است حق نکاح مجدد را نخواهد داشت .

در مورد نکاح موقت نیز در بین نویسندگان حقوقی اختلاف است و برخی مرد را در اختیار همسر در نکاح موقت آزاد گذاشته اند و محدودیتی در تعداد آن قائل نیستند و برخی دیگر نیز معتقدند که نکاح منقطع نیز هرچند که احترام و دوام زواج دائم را ندارد در هر حال نکاح است و مشروعیت و نفوذ خود را از همین عنوان می گیرد پس اگر شمار زنان مرد محدود به چهار باشد زن موقت نیز بایستی از جمله زنان به شمار آید و در استیفاء عدد موثر باشد. ( کاتوزیان ، ناصر ، حقوق خانواده ،انتشارات میزان ، چاپ هفتم ، 1389 ، ص 96 )

تذکر : در صورت استفاده از مطالب لطفا منبع www.lawgostar.com را ذکر نمائید .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*