۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

مفهوم دعوا

در این نوشته شما با مفهوم دعوا ، تمییز دعوا از مفاهیم مشابه ، تمییز دعوا از مفاهیم قریب و تمییز دعوا از مفاهیم غریب آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد […]

در این نوشته شما با مفهوم دعوا ، تمییز دعوا از مفاهیم مشابه ، تمییز دعوا از مفاهیم قریب و تمییز دعوا از مفاهیم غریب آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

مفهوم دعوا

تعریف لغوی دعوا

واژه (( دعوی )) ریشه عربی دارد و اسم مصدر است از ادعاء به معنای خواهانی و آم چه خواسته شده . این لفظ در زبان عربی با تلفظ (( دعوی )) به کسره واو دو معنای متفاوت از هم دارد که یکی به معنای ادعا کردن ، خواستن و مطالبه کردن است و دیگری به معنای منازعه و اختلاف است .

تعریف اصطلاحی دعوا

اکثر حقوق دانان تلاش کرده اند که تعریفی از دعوا ارائه نمایند ؛ در این راستا بیان داشته اند :

(( دعوی عبارت است از عملی که برای تثبیت حقی صورت می گیرد یعنی حقی که مورد تجاوز و انکار واقع شده است ))

و استاد دیگری بیان کرده اند که (( دعوی حقی است که به موجب آن اشخاص می توانند به دادگاه مراجعه نمایند و از مقام رسمی بخواهند که به وسیله اجرای قانون ، از حقوقشان در برابر دیگری حمایت شود . مراجعه به دادگاه و اجرای این حق همیشه به وسیله عمل حقوقی خاصی انجام می شود که (( اقامه دعوی )) نام دارد )) . و در جایی دیگر بیان داشته اند : (( دعوا ، عملی است تشریفاتی که به منظور تثبیت حقی که مورد انکار و تجاوز واقع شده است ، انجام شود )) .

از طرف دیگر به نظر دکتر عباس کریمی ، دعوا عبارت است از : (( اخبار به حقی به نفع خود و به زبان دیگری )) که نتیجه آن (( عملی است که با آن شخص اثبات حقی را علیه غیر ، نزد مقام صالح قصد می کند )) .

تمییز دعوا از مفاهیم مشابه

مفهوم دعوا همسانی های فراوانی با دیگر مفایهم مورد کاربرد در حقوق دارد . برخی از این مفاهیم به سبب قرابت معنایی به راحتی قابل تمییز از مفهوم دعوا نیستند چرا که اختلاف میان آنها کاملا واضح نمی باشد . تمییز برخی دیگر به دلیل غرابت معنایی آسانتر است .

تمییز دعوا از مفاهیم قریب

مفاهیم حق طرح دعوا ( الف ) و عمل اقامه دعوا ( ب ) به مفهوم دعوا بسیار نزدیکند . در این جا به تمییز این مفاهیم قریب به مفهوم دعوا می پردازیم .

الف ) تمییز مفهوم دعوی از مفهوم حق طرح دعوا

۱٫ از لحاظ مبنا : حق طرح دعوا مبنایی قانونی دارد و قانون است که اساس این حق و ماهیت را به وجود می آورد در حالی که مفهوم دعوا مبنایی شخصی دارد .

۲٫ از لحاظ زمان : حق طرح دعوا حقی مستمر است و در طول حیات فردی برای وی وجود دارد ، ولی دعوی امری است حادث و در زمانی ایجاد شده و در زمان دیگر از میان می رود .

۳٫ از لحاظ موضوع : موضوع (( حق طرح دعوا )) حق است و این حق در طول مدت حیات ممکن است به طور ارادی یا غیر ارادی و قهری ، توام با دعوا ، به دیگری منتقل گردد . درحالی که موضوع دعوا ، به معنایی اعم واژه ، یک عمل یا واقعه حقوقی است که ممکن است قول ، اخبار یا عمل باشد .

ب ) تمییز مفهوم دعوا از اقامه دعوا

۱٫ دعوا از نوع اخبار است و اقامه دعوا انشاء : دعوی اخبار به حق است از این رو ، قابل تصدیق و تکذیب می باشد در حالی که اقامه دعوا نوعی استمداد و تقاضا است که به هیچ وجه قابل تصدیق و تکذیب نیست .

۲٫ طرفین دعوا و طرفین اقامه دعوا :

در دعوی به کسی که اخبار به حق به نفع خود و به ضرر دیگری می کند ، (( مدعی )) ، و به طرف مقابل (( مدعی علیه )) و به موضوع ادعا (( مدعی علیه )) گفته می شود اما هنگامی که دعوی در مراجع صالح اقامه می گردد و اقامه دعوا صورت می گیرد به کسی که اقامه دعوی می کند (( خواهان )) و به طرف مقابل وی (( خوانده )) و به موضوع دعوا (( خواسته )) می گویند .

تمییز مفهوم دعوا از مفاهیم غریب

مفاهیم غریب از مفهوم دعوا ، آن هایی هستند که تشابه بسیار اندکی با مفهوم دعوا داشته و از آن دورند و به این دلیل تمییز آن ها از مفهوم دعوی به سادگی ممکن است که عبارتند از اقرا و شهادت .

الف ) تمییز مفهوم دعوا از مفهوم اقرار

اقرار عبارت است از اخبار به حقی به ضرر خود و به نفع دیگری ( ماده ۱۲۵۹ ق . م . ) ، در حالی که دعوا عبارت بود از اخبار به حقی به نفع خود و به ضرر دیگری .

ب ) تمییز مفهوم دعوا از مفهوم شهادت

شهادت عبارت است از اخبار به حقی به نفع و ضرر دیگران .

————————-

منبع : کریمی عباس ، آیین دادرسی مدنی ۲

 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۴ دیدگاه

  1. بسیار کامل و قابل استناد .سپاسگزارم

  2. تشکر، عالی بود و قابل استفاده ممنون

  3. تشکر، عالی بود

  4. اجرتان با خدا واقا مشكلم حل شد

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*