۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق بین الملل

مقررات بين‌المللي مربوط به حمايت از پناه‌جويان

در مورد پناه‌جويان و کساني که متقاضي پناهندگي هستند، برخي مقررات بين‌‌المللي وجود دارد که کنوانسيون 1951 ژنو و پروتکل 1967 از جمله اين مقررات محسوب مي‌شود. اين مقررات نظام حقوق بين‌الملل پناهندگان را ايجاد کرده است و کشورها نيز به همين ترتيب، مقررات خاصي را وضع يا طي يک ماده واحده، به کنوانسيون 1951 […]

در مورد پناه‌جويان و کساني که متقاضي پناهندگي هستند، برخي مقررات بين‌‌المللي وجود دارد که کنوانسيون 1951 ژنو و پروتکل 1967 از جمله اين مقررات محسوب مي‌شود. اين مقررات نظام حقوق بين‌الملل پناهندگان را ايجاد کرده است و کشورها نيز به همين ترتيب، مقررات خاصي را وضع يا طي يک ماده واحده، به کنوانسيون 1951 ژنو پيوستند. لازم به ذکر است که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، براي خود مقررات وسيع‌تري در نظر گرفتند تا ضمن پيروي از کنوانسيون 1951 ژنو، سياست‌گذاري‌هاي قضايي، حقوقي و سياسي داشته باشند.به همين دليل مي‌توان ملاحظه کرد که با وجود عدم همکاري و عدم استقبال برخي کشورهاي اسلامي از قبيل عربستان که از امکانات بسياري نيز برخوردار است، کشورهاي غير اسلامي با استقبال مردم و دولت‌هاي خود، از پناه‌جويان حمايت کرده و آنها را در کشورهاي خود اسکان مي‌دهند. متاسفانه سازمان کنفرانس اسلامي که حدود 58 کشور در آن عضويت دارند، حرکت شايسته‌اي در اين زمينه انجام نداده است. در حالي که همه کشورهاي عضو کنوانسيون 1951 ژنو که در اين رابطه سند مادر محسوب مي‌شود، به اين کنوانسيون تاسي مي‌کنند.


ماده يک اين کنوانسيون، واژه پناه‌جو و پناهنده را اينگونه تعريف مي‌کند: «به علت ترس موجه از اينکه به علل مربوطه به نژاد، مذهب، مليت، عضويت در گروه‌هاي اجتماعي خاص يا داشتن عقايد سياسي تحت تعقيب، شکنجه، آزار و اذيت قرار گيرد، در خارج از کشور محل سکونت عادي خود بسر مي‌برد و نمي‌تواند يا به علت ترس مذکور نمي‌خواهد خود را تحت حمايت آن کشور قرار دهد يا در صورتي که فاقد تابعيت است و پس از چنين حوادثي در خارج از کشور محل سکونت دايمي خود بسر مي‌برد، نمي‌تواند يا به علت ترس مذکور نمي‌خواهد به آن کشور بازگردد.»
ورود پناه‌جويان به کشورهاي ديگر ممکن است قانوني يا غير قانوني باشد. در صورت ورود قانوني، ممکن است فرد ناراضي به دلايل مختلف وارد کشور ديگري شده و تقاضاي پناهندگي کند. اما عمده بحث پناه‌جويان يا پناهندگان مربوط به ورود غير قانوني است که از طرق مختلف غير قانوني وارد کشورهاي مختلف مي‌شوند.
در صورتي که اين افراد به تعداد اندک و نه گروهي وارد کشور پذيرنده شوند، بايد در اسرع وقت خود را به مراجع قانوني اين کشور معرفي کنند و دلايل قانع‌كننده‌اي براي ورود يا حضور غير قانوني خود ارايه دهند و کشور پذيرنده نيز موظف است اين افراد را پذيرفته و آنها را مجرم نشناسد و مجازات نکند و امکانات و تسهيلات مورد نياز را براي آنها فراهم کند.
در اين صورت دولت پذيرنده حق ندارد نسبت به عبور و مرور اين افراد، مانع و محدوديتي غير از آنچه لازم باشد، ايجاد کند.
منع اخراج يا اعاده پناه‌جويان و پناهندگان در ماده 33 کنوانسيون 1951 ژنو آمده است که بر اساس آن، هيچ يك از دول متعاهد به هيچ نحو پناهنده‌اي را به سرزمين‌هايي كه امكان دارد به علل مربوط به نژاد، مذهب، مليت، عضويت در دسته اجتماعي به خصوص يا دارا بودن عقايد سياسي، زندگي يا آزادي او در معرض تهديد واقع شود، تبعيد نخواهند كرد يا باز خواهند گردانيد.
در غير اين صورت، پناهندگان مي‌توانند از اقدام دولتي که از اين مقررات تخلف کرده است، شکايت کنند.
اما پناهنده‌اي كه طبق دلايل كافي وجودش براي امنيت كشوري كه در آن به سر مي‌برد، خطرناک بوده يا طبق راي قطعي دادگاه محكوم به ارتكاب جرم يا جنايت مهمي شده و مضر به حال جامعه كشور تشخيص داده شود، نمي‌تواند دعوي استفاده از مقررات مذكور در ماده 33 را داشته باشد. حتي در پروتکل 1967 و روح حاکم بر کنوانسيون 1956 و ضوابطي که در قطعنامه‌هاي سازمان ملل تصويب و اجرايي شده است، کشورهاي عضو کنوانسيون‌ها در مقابل پناهندگان مسئوليت دارند و بايد آنها را مورد حمايت قرار داده و آنها را مجرم نشناسند. کشور ما کنوانسيون 1951 ژنو را پذيرفته اما ورود غير قانوني پناه‌جويان را جرم‌انگاري کرده و آنها را مجرم شناخته است. در حالي که بسياري از کشورها چنين محدوديتي قايل نيستند.
 مرتضي نجفي اسفاد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*