۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آرای حقوقی
  • شناسه : 14628
  • 29 اردیبهشت 1398 - 14:18
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : احسان نصوحی
  • منبع : اختصاصی حقوق گستر
منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه
منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه

منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه

بررسی منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه در یک رای.

منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه

به گزارش حقوق گستر – منظور از اولاد ذکور در وصیت نامه – وکیل سه برادر به طرفیت کسی به خواسته اثبات وصایت امر ثلث متوفایی و منع مداخله خوانده در رقبات مورد ثلث و خسارت دادرسی دادخواستی به دادگاه شهرستان قزوین تقدیم داشته و توضیح داده که بر طبق وصیت نامه جد مادی موکلین امر وصایت بر ثلث آن مرحوم به امر موکلین است و خوانده باید ترک مداخله در املاک مورد ثلث نماید.

دادگاه شهرستان پس از رسیدگی حکم بر بی حقی خواهان ها می دهد بر اثر پژوهش خواستن وکیل مزبور دادگاه استان مرکز حکم بدوی را گسیخته و حکم بر وصایت پژوهش خواهان ها و خلع ید به پژوهش خوانده صادر می نماید.

از این حکم فرجام خواهی شده و به شرح زیر در دیوان کشور نقض شده است:

اولاد ذکور ظاهر از فرزندان پسر صلبی موصی و اعقاب ذکور آنان بوده و شامل فرزندان ذکور که بلاواسطه یا مع الواسطه از بطن دختر موصی باشند نمی شود بنابراین حکم فرجام خواسته دایر به وصایت فرجام خواندگان مخدوش است و با این وصف و این که وکیل آنان در مرحله رسیدگی نخستین اظهار نموده راجع به منع مداخله و خلع ید فرجام خواه تقاضایی ندارم و دادگاه نخستین هم بدین لحاظ یا جهت دیگر در این باب رای نداده بر حکم شماره ۱۶۹ مبنی بر خلع ید فرجام خواه از املاک اشکال وارد و هر دو حکم به موجب شق ۲ و ۳ از ماده ۵۵۹ قانون آیین دادرسی مدنی (شق ۲ و ۳ ماده ۳۷۱ قانون فعلی) نقض و ختم امر به شعبه دیگر دادگاه استان مرکز ارجاع می گردد.

شعبه دیگر دادگاه استان مرکز به عنوان اینکه: ذکور شامل اولاد ذکور اناث هم می گردد، با فسخ حکم بدوی وصایت خواهان های بدوی را محرز دانسته است.

بر اثر فرجام خواستن محکوم علیه موضوع در هیات عمومی دیوان عالی کشور مطرح گردیده و اکثریت به شرح زیر رای به نقض حکم فرجام خواسته داده اند:

حکم فرجام خواسته به جهات زیر قانونی و مشمول قسمت اول ماده ۵۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی (ماده ۳۶۶ قانون فعلی) است:

۱- دادگاه به استناد جهات و اصول و کیفیات مندرجه در حکم، فرجام خواندگان را اولاد دختر موصی و دارای شرایط مذکوره در وصیت نامه برای تصدی امور وصایت دانسته و این کیفیات و اصول مندرجه در حکم و نظر دادگاه طبق ماده ۶۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی (ماده ۴۸۱ قانون فعلی) قابل اعمال نظر فرجامی مقرر شده است.

۲- از محتویات پرونده و جهات استنادی طرفین هم عدم صحت مندرجات حکم فرجام خواسته ثابت نمی گردد.

۳- در ماده ۸۸۹ قانون مدنی نسبت به ارث و در مورد شق ۲ ماده ۱۰۴۵ قانون مدنی درباره نکاح فرزندان دختر اولاد پدر دختر محسوب شده و فرزند دختر و فرزند پسر از حیث نسبت به پدر بزرگ (جد) در یک درجه منظور شده اند و چون از حیث رعایت سایر اصول و مواد مربوطه به رسیدگی هم توجه اشکال قانونی موثر در نقض حکم فرجام خواسته احراز نمی گردد و ابرام می گردد.

تاریخ رای: ۱۳۳۸/۱/۲۵ شماره رای: ۲۹۱

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*