۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

نظریه مشورتی در مورد لایحه جدید قانون حمایت خانواده

موضوع : نظریه مشورتی در مورد لایحه جدید قانون حمایت خانواده تایپ : احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد . سوال: درمواردی که طلاق به درخواست زوج است آیا زوج می تواند در همان دادخواست خواسته نیز تحت عنوان اعسار ازپرداخت مهریه ونحله مطرح نماید وآیا […]

موضوع : نظریه مشورتی در مورد لایحه جدید قانون حمایت خانواده

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد .

سوال:

درمواردی که طلاق به درخواست زوج است آیا زوج می تواند در همان دادخواست خواسته نیز تحت عنوان اعسار ازپرداخت مهریه ونحله مطرح نماید وآیا دادگاه تکلیف دارد درصورتی که گواهی عدم امکان سازش صادرمی کند درخصوص تقسیط مهریه یا نحله اظهارنظر نماید یا خیردرصورتی که پاسخ مثبت است آیا گواهی عدم امکان سازش را صادر وسپس حکم تقسیط صادر نماید یا در ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش میزان نحله ومهریه را بر اساس تقسیط ذکر شده بیان نماید.


نظریه شماره ۱۴۰۸/۹۲/۷ – ۲۲/۷/۹۲
نظریه مشورتی:

رعایت ماده ۲۹قانون حمایت خانواده مصوب۹۱اعم از اینکه خواهان طلاق، زوج یا زوجه باشد ضروری است ودادگاه در زمان صدور رأی طلاق به درخواست هریک از زوجین می باید تکلیف حقوق مالی زوجه ( ناشی از روابط زوجیت) را نیز مشخص نماید و زوجه چه خوانده طلاق باشد چه خواهان آن،‌ برای دریافت حقوق ناشی از روابط زوجیت خود پس از ثبت طلاق می تواند تقاضای صدور اجرائیه نماید. علیهذا چون مفاد رأی دادگاه در اجرای ماده ۲۹قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱در قسمت حقوق مالی زوجه حتی اگر زوج خواهان طلاق باشد، قابلیت صدور اجرائیه‌ به درخواست زوجه را دارد؛ لذا می توان همزمان با رسیدگی به درخواست طلاق از ناحیه زوج وصدور گواهی عدم امکان سازش، به درخواست اعسار زوج از پرداخت دفعتاً واحده حقوق مالی زوجه نیز( از جمله مهریه ونحله) رسیدگی نمود. با اوصاف مزبور مفاد رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوانعالی کشور به شماره ۷۲۲مورخ ۱۳/۱۰/۹۰(مندرج در صفحه ۱۹۲۶جلد دوم مجموعه قوانین ومقررات روزنامه رسمی سال۱۳۹۰) هم مؤیّد مراتب مذکور است؛ زیرا زوجه حتی اگر خوانده دعوی طلاق باشد، در مورد حقوق مالی ناشی از روابط زوجیت که می باید در گواهی عدم امکان سازش تعیین تکلیف شود، « دائن» می باشد.

چنانچه مراحل رسیدگی به دادخواست اعسار زوج همزمان با تکمیل پرونده مربوط به دادخواست مشارالیه برای طلاق به اتمام رسد وهر دو خواسته (طلاق واعسار) معدّ صدور رأی شوند، دادگاه می تواند ضمن صدور گواهی عدم امکان سازش، حکم پرداخت اقساطی حقوق مالی زوجه توسط زوج را نیز صادر نماید. ضمناً رعایت ضوابط ماده ۲۲قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ضروری است.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۴ دیدگاه

 1. با سلام من سوالی در رابطه با مهریه داشتم از سال ۹۱اقدام به مطالبه ی مهریه نموده ام متاسفانه به من میگن مهریه نه جلب داره نه زندان داره در این خصوص فقط تونستم یک چهارم حقوق شوهرمو توقیف کنم که هر سه ماه ۴۵۰۰۰۰ تومن واریز میشه الان شوهرم میگه یا مهریتو بزل کن یا بمون خونه ی پدرت موهات سفید بشه آیا قانونی هست که من بتونم با مهریه طلاق بگیرم یا باید از مهریم بگزرم تا طلاق بگیرم؟

  • احسان نصوحی
   احسان نصوحی

   سلام
   در مورد طلاق : صرف پرداخت نشدن مهریه باعث نمی شود که شما طلاق بگیرید و مهریه فقط ابزار فشاری است گاها برای اجبار کردن شوهر به طلاق. و در صورتی می توانید طلاق بگیرید که شوهر شما نفقه شما را ندهد و شما دادخواست نفقه بدهید و اگر دادگاه شوهر را ملزم به پرداخت نفقه کرد و بازهم سربازد می توانید به استناد این حکم دادگاه یک دادخواست طلاق و مطالبه مهریه بدهید.
   در مورد پرداخت مهریه :
   پرداخت مهریه با توجه به ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی انجام می شود که مقرر شده است : (( هرکس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه ننماید دادگاه او را ملزم به تادیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد استیفاء می نماید و در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له ، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد )).
   در ضمن ماده 22 قانون حمایت از خانواده ، ذکر کرده که هرگاه مهریه 110 سکه تمام بهار ازادی یا معادل آن باشد تا این تعداد مشمول ماده 2 محکومیت های مالی است و اگر بیشتر باشدملائت زوج در پرداخت ملاک خواهد بود

 2. سیدمجیدعلوی

  بنده جهت ملاقات فرزند ۲ساله دخترهست بدادگاه رفتم ودادگاه شعبه بیست حقوقی خانواده تبریزدستورموقت دادهرهفته سه ساعت بچه رو ملاقات کنم اماهمسرم به حکم تعرض کرد ومنع دیداربا بچه شدو بنده ازدادسرای تبریزشکایت کیفری کردم اما متاسفانه شعبه هفت بازپرسی تبریز روندخیلی کند پرونده را پیش گرفته هرموقع بشعبه مراجع میکنم میگویدکه برو پیگیری میکنیم باهمسرت صحبت میکنیم ؛ لطفا راهنماییم کنید

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*