۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

نفقه آینده و گذشته زن

موضوع : نفقه آینده و گذشته زن تایپ : احسان نصوحی منبع : خلاصه ای از کتاب ، مطالبات زوجه و روش وصول آن ، دکتر حسین مهرپور و دکتر محمد روشن تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت رضایتی در قبال استفاده نخواهد بود […]

موضوع : نفقه آینده و گذشته زن

تایپ : احسان نصوحی

منبع : خلاصه ای از کتاب ، مطالبات زوجه و روش وصول آن ، دکتر حسین مهرپور و دکتر محمد روشن

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد و در غیر اینصورت رضایتی در قبال استفاده نخواهد بود .

نفقه های مورد مطالبه

زوجه به دو صورت می تواند در دادگاه تقاضا و مطالبه نفقه خود را مطرح نماید : مطالبه نفقه آینده – مطالبه نفقه گذشته

نفقه آینده

با توجه به اطلاق ماده 1111 قانون مدنی زوجه می تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه ، از دادگاه بخواهد که مقدار نفقه زمان آینده او را معین و مقرر دارد ، که زوج آن را به او پرداخت نماید . دادگاه برای تعیین نفقه به کارشناس رجوع کرده تا مقدار یک ماه آن را معین نماید و سپس طبق نظر کارشناس  قیمت را به صورت ماهیانه تقویم می کند و زوج را محکوم به پرداخت آن می نماید .

هرگاه زن ناشزه نباشد و از شوهر خود تمکین نماید و شوهر با وجود تمکن مالی از پرداخت نفقه آینده زن استنکاف نماید زن می تواند در دادگاه شکایت کیفری کند .

نفقه گذشته

نفقه گذشته زن که پرداخت نشده به صورت دین بر ذمه شوهر باقی می ماند و زوجه حق مطالبه آن را دارد.  پس نفقه گذشته در صورتی که توسط زوج پرداخت نشده باشد زن می تواند آن را از زوج مطالبه کند . همچنین در صورت فوت زوج چون به عنوان دین بر ذمه شوهر می باشد همچون سایر دیون زوج از ماترک زوج قابل وصول است .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*