۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

تكليف مرد به دادن نفقه زن

موضوع بحث : تكليف مرد به دادن نفقه زن تايپ : احسان نصوحي منبع : حقوق مدني خانواده ، دكتر ناصر كاتوزيان تذكر : به دليل صرف وقت براي گلچين و تايپ مطالب استفاده از آنها فقط با ذكر منبع www.lawgostar.com مجاز مي باشد و در غير اينصورت رضايتي در قبال استفاده از مطالب وجود […]

موضوع بحث : تكليف مرد به دادن نفقه زن

تايپ : احسان نصوحي

منبع : حقوق مدني خانواده ، دكتر ناصر كاتوزيان

تذكر : به دليل صرف وقت براي گلچين و تايپ مطالب استفاده از آنها فقط با ذكر منبع www.lawgostar.com مجاز مي باشد و در غير اينصورت رضايتي در قبال استفاده از مطالب وجود نخواهد شد .

 

تكليف مرد به دادن نفقه

 

زن و شوهر بايد در اداره خانواده يكديگر را ياري كنند . ولي چون رياست اين گروه را مرد عهده دار است قانونگذار او را موظف به تامين معاش خانواده مي داند : تكليف شوهر به دادن نفقه از توابع رياست او بر خانواده است .

در نكاح دائم اين وظيفه مرد ناشي از حكم قانون است و ريشه قراردادي ندارد ( ماده 1106 ق . م . ) . به همين دليل دو طرف نمي توانند ضمن عقد نكاح يا پس از آن تكليف مرد را در اين باره ساقط كنند . ولي در عقد منقطع ، دين شوهر بر دادن نفقه متكي بر تراضي زن و شوهر است . يعني شوهر در صورتي نفقه زن را مي پردازد كه يا به صراحت شرط شده باشد يا عقد مبني بر آن جاري شده باشد ( ماده 113 ق . م . ) . در هر حال نفقه زن در زمره ديون مرد است و نه تنها نفقه زمان گذشته را مي توان از او خواست ، زن حق دارد از دادگاه بخواهد كه مقدار نفقه آينده او را معين و مرد را به پرداختن آن محكوم كند.

رابطه اين الزام با تمكين زن

تكليف مرد به دادن نفقه موكول به تمكين زن از اوست . چنانكه در ماده 1108 قانون مدني آمده است كه: (( هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند ، مستحق نفقه نخواهد بود )) .

پس اگر زن بدون عذر موجه حاضر نشود كه با شوهر خود در يك محل زندگي كند يا با او در تشييد مباني خانواده همكاري نكند يا به خواسته هاي مشروع او در مورد معاشرت با ديگران بي اعتنا بماند ، حقي بر گرفتن نفقه ندارد . چنين زني را در اصطلاح حقوقي (( ناشزه )) و وضع او را (( نشوز )) نامند .

امتناع از اداي وظايف زوجيت در صورتي موجب نشوز است كه زن عذر موجه نداشته باشد . پس اگر زن به سبب خوف بدني يا مالي يا شرافتي از سكونت در اقامتگاه شوهر خودداري كند كار او مانع از ايجاد حق بر نفقه نيست ( ماده 115 ق . م . ) . همچنين هر گاه زن از حق حبس استفاده كند و تمكين از شوهر را منوط به گرفتن تمام مهر خود سازد اين خودداري حق او را درباره خواستن نفقه از شوهر از بين نمي برد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*