۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

نفقه زن

نفقه زن برابر ماده 1106 قانون مدنی (( در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است )) . ماده1107 قانون مدنی : (( نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن ، از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل ، وهزینه های درمانی و بهداشتی و خادم […]

نفقه زن
برابر ماده 1106 قانون مدنی (( در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است )) .
ماده1107 قانون مدنی : (( نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن ، از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل ، وهزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض )) .
چنانچه از ماده فوق بر می آید ، وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد . پس اگر زن از خانواده متمکنی باشد ، شوهر به ناچار باید وسایل زندگی او را آنچنانکه شان و وضع اجتماعی و خانوادگی او اقتضا می کند فراهم آورد .


ویژگی های نفقه زن نسبت به اقارب
نفقه زن در مقام مقایسه با نفقه اقارب ( خویشاوندان نسبی ) دارای ویژگیها و مزایائی به شرح زیر است :
1- نفقه زن مقدم بر نفقه اقارب است ( ماده 1203 ق.م ) .
2- زن می تواند نفقه زمان گذشته خود را مطالبه کند و برای وصول آن در دادگاه اقامه دعوی نماید ، در حالی که (( اقارب فقط نسبت به آتیه می توانند مطالبه نفقه نمایند )) ( ماده 1206 ق.م ) .
3- نفقه زن مشروط به فقر او یا تمکن مرد نیست . لیکن در نفقه اقارب فقر یکطرف و تمکن طرف دیگر شرط است . به علاوه در مقدار نفقه زن وضع اقتصادی شوهر در نظر گرفته نمی شود ، درحالی که در نفقه اقارب باتوجه به وضع اقتصادی منفق تعیین می گردد و تکلیف به انفاق تا حدی است که نفقه دهنده در وضع معیشت خود دچار مضیغه نشود  ( ماده 1198 ) .
4- نفقه زوجه تکلیف یک جانبه است و در حقوق ایران زن هیچگاه مکلف به دادن نفقه به شوهر خود نیست ، درحالی که نفقه اقارب یک تکلیف متقابل است .
5- طلب زن بابت نفقه طلب ممتاز است و در صورت ورشکستگی یا فوت شوهر و عدم کفایت اموال او برای پرداخت دیون ، بر سایر بدهیها مقدم خواهد شد . لیکن نفقه اقارب دارای این خصوصیت نیست ، به استثنای نفقه اولاد .

ماهیت حق زن بر نفقه :
مقصود از ماهیت یا طبیعت حق زن بر نفقه ان است که ببینیم آیا زن آنچه را که شوهر به عنوان نفقه به او می دهد مالک می شود یا فقط اذن در انتفاع به زن داده شده و او می تواند از آن استفاده کند . برای تشخیص طبیعت حق زن بر نفقه باید به اراده شوهر و عرف و عادت که مفسر اراده است رجوع کرد .
نفقه زن پس از انحلال ازدواج
نفقه مطلقه رجعیه :
طبق بند اول ماده 1109 ق . م . : (( نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است ، مگر اینکه طلاق در حال نشوز واقع شده باشد … )) . دلیل استحقاق نفقه در این مورد آن است که پس از طلاق رجعی رابطه زوجیت کاملا قطع نمی شود و در ایام عده آثار نکاح تا حدی باقی می ماند و زن در حکم زوجه تلقی می گردد .
نفقه زن آبستن در عده فسخ نکاح یا طلاق بائن :
برابر بند دوم ماده 1109 ق. م. : (( … اگر عده از جهت فسخ نکاح یا طلاق بائن باشد ، زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت )) .

ضمانت اجرای نفقه زن
تکلیف شوهر به انفاق و استحقاق نفقه از جانب زن دارای ضمانت اجرای مدنی و کیفری است .
ضمانت اجرای مدنی :
طبق ماده 1111 قانون مدنی زن می تواند در صورت استنکاف شوهر از داد نفقه به دادگاه رجوع کند ؛ در این صورت دادگاه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد . و هرگاه اجرای حکم دادگاه و الزام شوهر به دادن نفقه به علت سرسختی او و عدم دسترسی به اموالش یا به علت عجز شوهر از انفاق ممکن نباشد ، زن حق طلاق خواهد داشت  ( مواد 1112 و 1129 قانون مدنی ) . بنابراین ضمانت اجرای مدنی نفقه یکی الزام شوهر به انفاق از طریق قضائی و دیگر طلاق در صورت عدم امکان الزام به تادیه نفقه است .
ضمانت اجرای کیفری :
به موجب ماده 642 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 برای ترک انفاق نجازات حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه مقرر شده است . طبق ماده 727 همین قانون جز با شکایت شاکی تعقیب انجام نمی شود و با گذشت شاکی خصوصی  دادگاه می تواند در مجازات مرتکب تخفیف دهد یا از تعقیب مجرم صرف نظر کند .

تذکر : کاربرگرامی استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.LawGostar.com مجاز است در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد و پیگرد قانونی دارد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*