۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » راهنمای نگارش متون حقوقی

نمونه قرارداد ساخت و ساز

قرارداد ماده 1- نظر به اينكه، آقاي…..فرزند…..به شناسنامة شمارة …..صادره از…..ساكن …..(كه از اين پس اول ناميده خواهد شد). مالك پلاك فرعي….از اصلي…..اراضي…..بخش…..واقع در…..است و قصد احداث بنا در پلاك مذكور را دارد و نظر به اينكه آقاي……فرزند …..به شناسنامة شمارة …….صادره از….ساكن …..(كه از اين پس طرف دوم ناميده خواهد شد) امكانات مالي لازم […]

0001

قرارداد

ماده 1- نظر به اينكه، آقاي…..فرزند…..به شناسنامة شمارة …..صادره از…..ساكن …..(كه از اين پس اول ناميده خواهد شد). مالك پلاك فرعي….از اصلي…..اراضي…..بخش…..واقع در…..است و قصد احداث بنا در پلاك مذكور را دارد و نظر به اينكه آقاي……فرزند …..به شناسنامة شمارة …….صادره از….ساكن …..(كه از اين پس طرف دوم ناميده خواهد شد) امكانات مالي لازم را جهت احداث بنا در رقبة موصوفه دارد، به منظور احداث بنا در پلاك مذكور و شركت در عرصه و اعيان پلاك مزبور اين قرارداد بين طرفين منعقد شد.

ماده 2- ارزش عرصه در تاريخ عقد قرارداد معادل …..ريال (….تومان) برآورد شده و مورد قبول طرفين است.

ماده 3- مقرر شد طرف دوم بنائي با مشخصات و طبق نقشه‌اي كه پيوست اين قرارداد و جزء لاينفك آنست و به امضاء طرفين رسيده، در پلاك موصوف احداث كند.

تبصره 1- طرف دوم مكلف است بنا را دقيقاً بر مبناي پروانه شهرداري و نقشه‌‌هاي مصوب احداث نمايد.

تبصره 2- شرف دوم مكلف است كليه ضوابط و قوانين مربوط به عمليات ساختماني و اصول ايمني را رعايت كند و طرف اول در اين خصوص مسئوليتي ندارد.

ماده 4- طرف دوم مكلف است فتوكپي كليه اسناد هزينه را- اعم از اسناد خريد اجناس يا دستمزدها- امضاء كرده در پايان هر هفته در اختيار طرف اول قرار دهد. همچنين مكلف است صورتحسابي در دو نسخه ترتيب دهد و در پايان هر هفته نسخة ثاني صورتحساب را امضاء كرده در اختيار طرف اول بگذارد. مدارك و صورتحسابهاي مذكور ملاك محاسبات و روابط مالي طرفين خواهد بود.

ماده 5- پس از آنكه هزينه‌هاي انجام شده از جانب طرف دوم- طبق مدارك ماده 4 به ارزش عرصه (طبق مادة2 ) بالغ شد مابقي هزينه ساختمان تا اتمام بنا بالمنافصه پرداخت خواهد شد. به اين منظور طرفين حساب جاري مشتركي در بانك …افتتاح كرده‌اند كه برداشت از آن بادو امضاء انجام مي‌شود. طرفين مكلفند كلية وجوهي را كه براي مصرف در ساختمان لازم است به اين حساب واريز كنند و كلية پرداختها را نيز از اين حساب انجام دهند.

ماده 6- طرف دوم مكلف است بنا را بر مبناي زمان بندي شده‌اي كه به عنوان ضميمه شمارة 2 اين قرارداد به امضاء طرفين رسيده احداث كند.

ماده 7- پس از اتمام بانؤ طرف اول مكلف است نسبت به تنظيم سند رسمي انتقال سه دانگ مشاع از ملك (اعم از عرصه و اعيان) به طرف دوم اقدام كند.

تبصره 1- كليه هزينه‌هاي لازم براي تنظيم سند رسمي انتقال (اعم از مالياتها و عوارض و جرائم و هزينه تفكيك و غيره) بالمنافصه پرداخت خواهد شد.

تبصره 2- انتقال رسمي ظرف هفتاد و پنج روز از تاريخ صدور گواهي پايان ساختمان بايد انجام شود.

ماده 8- طرف اول در صورت تأخير در ايفاء تعهد موضوع ماده 7 مكلف است بابت هر روز تأخير مبلغ ……..ريال به طرف دوم بپردازد. پرداخت اين وجه مسقط تعهد طرف اول نخواهد بود، و انتقال سه دانگ بايد انجام شود.

ماده 9- در صورت بروز اختلاف در تفسير يا اجراي اين قرارداد آقاي……به نشاني …. كه ضمن قبول داوري اين قرارداد را امضاء كرده‌اند، در خصوص مورد به عنوان داور داراي حق صلح و سازش اظهار نظر خواهند كرد و راي ايشان براي طرفين قطعي و لازم الاجراء و غير قابل اعتراض است.

ماده 10- اين قرارداد كه مشتمل بر ده ماده و چهار تبصره است. در تاريخ ….در …..بين طرفين امضاء و مبادله شد. تعداد نسخ سه نسخه با اعتبار واحد است.

امضاء طرف اول                    امضاء طرف دوم                   امضاء داور

ممكن است اينگونه قراردادها بر مبناي اين توافق تنظيم شود كه طرف اول صرفاً زمين را بدهد و طرف دوم بنا را احداث كند و طرفين در عرصه و اعيان شريك باشند. در اين حالت هرچند كه قيمت زمين بدواً مورد توجه و محاسبة طرفين قرار مي‌گيرد اما معمولاً ذكري از قيمت زمين و ما به ازاي آن، در قرارداد به ميان نمي‌آ‌يد. بلكه طرف دوم متعهد مي‌شود بنايي با مشخصات مورد توافق در زمين طرف اول احداث كند و طرفين در عرصه و اعيان شريك باشند.

ممكن است بين طرفين توافق شود كه پس از رسيدن عمليات ساختماني به مرحله‌اي خاص كه معمولاً زماني است كه هزينه‌هاي طرف دوم معادل قيمت زمين شده باشد. طرف اول وكالت بلاعزلي جهت تهيه مقدمات تنظيم سند انتقال رسمي و انتقال قدر السهم خويش به خود به طرف دوم بدهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*