۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق تجارت

هیات مدیره در شرکت های سهامی

موضوع : هیات مدیره در شرکت های سهامی ( اختصاصی سایت حقوق گستر ) تایپ : احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.cm مجاز می باشد . در این قسمت قصد دارم خلاصه ای از هیات مدیره و وظایف آن را در شرکت سهامی برای علاقمندان ارائه بدهم . در صورتی […]

موضوع : هیات مدیره در شرکت های سهامی ( اختصاصی سایت حقوق گستر )

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.cm مجاز می باشد .

در این قسمت قصد دارم خلاصه ای از هیات مدیره و وظایف آن را در شرکت سهامی برای علاقمندان ارائه بدهم . در صورتی که پس مطالعه متن سوالی برای شما ایجاد شد می توانید در قسمت انجمن سایت مطرح نمائید .

مبحث موردنظر ما از ماده 107 لایحه اصلاحی قانون تجارت شروع و با ماده 143 خاتمه می یابد . ماده به ماده توضیحاتی در این مورد ارائه خواهیم کرد .

در ماده 107 لایحه اصلاحی قانون تجارت ابتدا طریقه انتخاب هیات مدیره را در شرکت سهامی بیان کرده است که این هیات مدیره باید از بین صاحبان سهام انتخاب شوند که کلا یا بعضا هم قابل عزل می باشند. شرکت سهامی توسط این هیات مدیره اداره خواهد شد . در این ماده ذکر شده است که عده اعضای هیات مدیره در شرکت های سهامی عمومی نباید از پنج نفر کمتر باشد . این تعداد مخصوص شرکت های سهامی عام هستند و از حداقل نفرات برای هیات مدیره شرکت سهامی خاص سخنی به میان نیامده است ولی چون هیات مدیره به صورت انفرادی نخواهد بود و تصمیمات آن هم باید به اکثریت آراء حاضرین اتخاذ شود ، تعداد اعضای هیات مدیره نمی تواند کمتر از سه نفر باشد وگرنه اکثریتی وجود نخواهد داشت . در تعداد مذکور اکثریتی هم لحاظ نشده است و بنابراین به هر تعداد می تواند باشد .

شرایط عضویت در هیات مدیره : اهلیت – سهامدار بودن – عدم محرومیت از مدیریت شرکت سهامی – ممنوعیت های قانونی .

اهلیت : قانونگذار ما برای احراز سمت مدیریت شرط سنی قایل نشده است ؛ بنابراین مدیر می تواند هر سنی داشته باشد مشروط بر اینکه دارای اهلیت باشد . بدین ترتیب نیز صغیر ممیز نیز می تواند با اذن و اجازه بعدی ولی خود مدیر شرکت سهامی شود . به نظر می رسد اساسنامه شرکت می تواند احراز سمت مدیریت در شرکت را موکول به داشتن بعضی توانایی ها و تخصص ها کند .

سهامدار بودن : مدیریت شرکت سهامی منوط است به داشتن سهم در شرکت سهامی . و در مورد اشخاص حقوقی مدیر شرکت ، لازم نیست نماینده شان دارای سهم در شرکت باشد بلکه خود آنان باید واجد چنین شرطی باشند تا بتوانند در هیات مدیره عضویت داشته باشند .

مدیران باید تعداد سهامی را که در اساسنامه شرکت مقرر کرده است دارا باشند . البته تعداد سهام لازم برای مدیریت نباید از تعداد سهامی که به موجب اساسنامه جهت دادن رای در مجامع عمومی فوق العاده لازم است کمتر باشد . مدیران باید هنگام انتخاب به این سمت دارای سهام لازم باشند و در صورتی که مدیری در هنگام انتخاب مالک تعداد سهام لازم نباشد یا در طول مدت مدیریت سهام لازم را از دست بدهد باید ظرف یک ماه تعداد سهام لازم را تهیه کند و به شرکت بسپارد وگرنه مستعفی محسوب خواهد شد .

عدم محرومیت از مدیریت شرکت سهامی : محجورین و کسانی که حکم ورشکستگی آنها صادر شده است و نیز کسانی که به حکم قطعی دادگاه به سبب ارتکاب سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، جرایمی که در حکم خیانت در امانت و کلاهبرداری شناخته شده ، تدلیس ، اختلاس و تصرف غیرقانونی در اموال عمومی به محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم گردیده اند نمی توانند به مدیریت شرکت سهامی انتخاب شوند .

ممنوعیت های قانونی مدیریت شرکت سهامی : قانونگذار در قانون تجارت در این مورد نصی ندارد ولی در قوانین خاص مثل قانون اساسی این محدودیت را مشخص کرده است ؛ از جمله اصل 141 قانون اساسی مقرر می دارد عضویت در هیات مدیره یا مدیریت عامل انواع مختلف شرکت های خصوصی ، به جز شرکت های  تعاونی ادارات و موسسات برای رئیس جمهور ، معاونان رئیس جمهور ، وزیران و کارمندان دولت ممنوع گردیده است .

ادامه دارد …

در قسمت های پایانی نکانی تخصصی در مورد هیات مدیره ذکر خواهد شد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*