۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » بیشتر بدانید
  • شناسه : 14501
  • 08 اردیبهشت 1398 - 22:22
  • ارسال توسط :
  • منبع : اختصاصی حقوق گستر
وکالت چیست؟
وکالت چیست؟

وکالت چیست؟

وکالت چیست؟ وکالت در فقه و حقوق ایران عبارت از عقدی جایز است، که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب (جانشین) خود قرار می‌دهد.

وکالت چیست؟

حقوق گستر – وکالت چیست؟ وکالت در فقه و حقوق ایران عبارت از عقدی جایز است، که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب (جانشین) خود قرار می‌دهد. وکالت دهنده را مُوَکِّل، و وکالت گیرنده را وکیل می‌نامند. وکالت در لغت به معنای واگذار کردن، اعتماد و تکیه کردن به دیگری است. عقد وکالت از عقود معینی است که در جامعه و روابط اشخاص نقش اساسی دارد، زیرا از جهتی در دعاوی احیای حق زیان دیده در محاکم دادگستری دارای اهمیت است و از جهت دیگر، اشخاص ناچار به گرفتن حق خود به مباشرت نمی باشند، بلکه با انعقاد عقد وکالت می توانند حقوق خود را از طریق وکیل به نفع خود اعمال کنند.

تعریف وکالت

وکالت در قانون مدنی به استنابه و جانشینی تعبیر و در ماده 565 قانون مدنی مقرر شده است: ((وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می نماید)).

اثر عقد وکالت اعطای نیابت است

به این معنی که موکل وکیل را در انجام دادن اعمال حقوقی، به منزله اقدام خود می داند و به او اختیار می دهد که به نام و حساب موکل تصرفاتی کند. بنابراین، وکیل نسبت به آثار اموری که انجام می دهد در حکم واسطه است و آنچه می کند برای موکل است: تعهدهایی که پذیرفته است بر موکل تحمیل می شود و اگر نفعی در بین باشد برای او است.

نیابت در امور اعتباری و ارادی است

از ظاهر ماده 656 قانون مدنی چنین بر می آید که موضوع وکالت ممکن است انجام (( عمل حقوقی )) باشد، مانند فروش خانه یا فسخ اجاره و طلاق، یا امر دیگری که در شمار اعمال مادی است و برای موکل نجام می شود، مانند ساختن بنا یا تهیه نقشه آن یا انجام عمل حراجی و نقاشی. باید پذیرفت که نیابت در اموری قابل استفاده و تصور است که به اراده انجام شود و آثاری به بار آورد که وضع حقوقی موکل را تغییر دهد. علاوه بر این، پاره ای از مواد مربوط به وکالت در صورتی مفهوم درست پیدا می کند که نمایندگی مربوط به عمل حقوقی باشد. برای مثال، در ماده 622 قانون مدنی آمده است که: ((وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آن را بجا آورد. وکیل هم باید کسی باشد که برای انجام آن امر اهلیت داشته باشد)). مفاد این ماده در صورتی معنی پیدا می کند که وکالت ناظر به عمل حقوقی باشد، زیرا تنها در این امور است که اهلیت موکل برای تصرف در اموال خود و اهلیت وکیل برای انجام دادن آن مطرح می شود.

جهت کسب اطلاع در خصوص (وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکلای دادگستری

جهت کسب اطلاع در خصوص (کانون وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: کانون وکلای دادگستری

جهت کسب اطلاع در خصوص (انواع وکالت دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: انواع وکالت دادگستری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*