۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » زندان و زندانی

کانون اصلاح و تربیت

تاريخچه و اهداف تأسيس كانون اصلاح و تربيت بزهكاري كودكان نوجوانان و روشهاي خاص اصلاح و تربيت آنان با توجه به شرايط سني و اجتماعي و علل و انگيزه هاي غالبا متفاوت بزهكاري در اين قشر با ساير بزهكاران بزرگسال ، موجب نگرش و توجه جرم شناسان و جامعه شناسان و مددكاران اكثر جوامع شده […]

تاريخچه و اهداف تأسيس كانون اصلاح و تربيت

بزهكاري كودكان نوجوانان و روشهاي خاص اصلاح و تربيت آنان با توجه به شرايط سني و اجتماعي و علل و انگيزه هاي غالبا متفاوت بزهكاري در اين قشر با ساير بزهكاران بزرگسال ، موجب نگرش و توجه جرم شناسان و جامعه شناسان و مددكاران اكثر جوامع شده و در نهايت موجب گرديد تمهيداتي جهت نگهداري و تربيت و تهذيب كودكان و نوجوانان مجرم با قوانين خاص درنظر گرفته شود . به همين منظور در ايران در سال ١٣٤٧ در منطقه شمال غرب تهران واقع در محله شهرزيبا ساختمان و ابنيه اولين مجتع نگهداري اينگونه بزهكاران بنام (كانون اصلاح و تربيت كودكان و نوجوانان) تأسيس و شروع به فعاليت نمود . طبق ماده ١٨ آئين نامه قانوني و مقررات اجرايي سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور كانون مزبور چنين تعريف گرديده است «كانون اصلاح و تربيت مركزي است جهت نگهداري ، اصلاح و تربيت و تهذيب اطفال غيربالغ و بزهكار يا بزهكاراني كه كمتر از ١٨ سال تمام سن داشته باشند ». هدف قانونگذار از تمايز و جداسازي اينگونه بزهكاران توجه به واقعيتهاي ملموس در جوامع شهري و تنگناهاي ايجاد شده در مسير زندگي افراد جامعه بخصوص كودكان و نوجوانان كه غالباً در اثر سوءاستفاده از ناآگاهي و عدم شناخت اين قشر از قوانين و مقررات جاري و رشد عقلي و رواني مي باشد .

براين پايه و استدلالات موجه با جداسازي بزهكاران نوجوان از بزرگسالان ، لزوم نگهداري و نظارت و تربيت و تهذيب و اصلاح و بازگشت آبرومندانه به جامعه از دغدغه هاي هرنوع جوامع مترقي محسوب و براين اساس كانون اصلاح و تربيت نيز با كادري مجرب و آموزش ديده با اهداف بر شمرده فعاليت خود را آغاز نمود .

از لحاظ ساختاري كانون اصلاح و تربيت از بخشهاي مختلفي تشكيل كه اهم آن به شرح ذيل مي باشد :

امور مديريت داخلي و مددكاري

بهداري و مركز مشاوره و سالن ملاقات

امور فرهنگي و آموزش

اداري ، مالي ، خدماتي

امور انتظامي

در حال حاضر كانون زيرمجموعه اداره كل زندانهاي تهران بوده و به عنوان يك مجتمع تربيتي نوجوانان زير ١٨ سال (دختر و پسر) را نگهداري مي كند .

كانون اصلاح و تربيت

كانون اصلاح و تربيت تهران در سال ١٣٤٧ تأسيس و آغاز به كار كرد . با بررسي تاريخچة آن به اين نتيجه مي‏رسيم كه انديشه و ساماندهي اين اقدام متناسب با نياز جامعه و اطفال بزهكار بوده است.

كودكان و نوجوانان معارض قانون بخاطر رفتار يا انجام اعمالي به تشخيص دادگاه صالح به كانون اصلاح و تربيت تحويل مي‏شوند. اين مركز در ورود مددجو و صدور حكم آزادي نقشي ندارد، و دادگاه آن را تعيين مي‏نمايد. براساس مادة ١٩ آيين‏نامه قانوني و مقررات سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي، كانون اصلاح و تربيت، مركزي است جهت نگهداري، اصلاح و تربيت، تهذيب اطفال غيربالغ و بزهكاراني كه كمتر از ١٨ سال سن داشته باشند. يكي از مهمترين آثار تأسيس كانون اصلاح و تربيت جداسازي مجرمين زير ١٨ سال از مجرمين بزرگسال است. پس از آن اقدامات و فعاليتهاي اصلاحي و تربيتي است. كانون در زميني به مساحت تقريبي ٤٠ هزارمترمربع در شمال غربي تهران واقع شده است و داراي محل اسكان، ساختمان اداري، روانشناسي، مددكاري، بهداري، آشپزخانه، سالن غذاخوري، سالن ملاقات، كارگاههاي فني‏حرفه‏اي، آموزشگاه، كتابخانه، ورزشگاه و استخر مي‏باشد.

اين مركز بطور ميانگين سالانه ٢٦٣٧ نفر را پذيرش مي‏نمايد كه از بين آنان ٤٤٧ نفر دختر و ٢١٩٠ پسر مي‏باشند و معمولاً ٢٥٠ نفر پسر و ٦٠ نفر دختر همزمان در آن اقامت دارند.

بزهكاري پديده‏اي رواني و اجتماعي است و نظر به اينكه عوامل اجتماعي نقش مؤثري در بروز و رفع آن دارد، مديريت و شيوه اداره كانون برمبناي اصل مشاركت مي‏باشد.

مشاركت سازمانهاي بين ‏المللي:

 يونيسف اقدام به برگزاري دوره‏هاي آموزشي براي كاركنان و تسهيل تبادل تجارب علمي و عملي از طريق بازديدهاي بين‏المللي نموده است و در تأمين امكانات آموزشي همكاري داشته است. همچنين كانون مورد بازديد گروههاي مختلف بين‏المللي مانند سازمان اصلاحات جزائي قرار گرفته است.

مشاركت نهادهاي دولتي:

وزارت آموزش پرورش با احداث هنرستان كاردانش، تأمين نيروي انساني و برگزاري امتحانات رسمي با اين مركز همكاري كرده است. سازمان فني حرفه‏اي وزارت كار و امور اجتماعي نيز با تأمين مربيان مجرب در برگزاري دوره‏هاي آموزش فني حرفه‏اي براي مددجويان مشاركت دارد. مجتمع قضائي رسيدگي به جرائم اطفال در تعريف شخصيت كودكان معارض قانون مشاركت دارد و در صدور احكامي كه بعضاً منجر به استفاده از مجازات‏هاي جايگزين حبس شده تأثير گذار بوده است.

 همچنين شهرداري تهران مسئوليت زيباسازي محوطه كانون را عهده‏دار است و در راه‏اندازي خانه‏هاي حمايتي (خانه من) مشاركت دارد. ساير سازمانها و مؤسسات دولتي مانند تربيت بدني و مراكز بهداشت و درمان منطقه نيز با اين مركز همكاري دارند.

مشاركت مردمي و سازمانهاي غيردولتي (NGO):

اكثريت قريب به اتفاق همكاران مردمي ، زنان ميانسال مجرب و تحصيل كرده‏اي هستند كه به عنوان نمادي از مادر، با مددجويان ارتباط برقرار مي‏كنند و پاسخگوي نيازهاي عاطفي آنان مي‏باشند. همكاران افتخاري اين مركز همچنين در آموزش و تربيت مددجويان مشاركت دارند و از آناني كه نيازمندند حمايت‏هاي مالي مي‏نمايند.

مشاركت مددجويان تحت عنوان شوراي شهر كانون:

شوراي شهر كانون، توسط مددجويان مقيم كانون و از ميان افراد داوطلب انتخاب مي‏گردد و فردي كه حائز بيشترين آراء باشد بعنوان شهردار برگزيده مي‏شود و مسئوليت كميته‏هاي فرهنگي، خدمات، بهداشت، انتظامي و ورزشي را به عهده مي‏گيرد.

اين امر به مددجويان امكان مشاركت و مسئوليت‏پذيري در اداره امور داخلي كانون را مي‏دهد و نيز تمرين مهارتهاي اجتماعي براي زندگي در جامعه مدني را براي آنان ميسر مي‏سازد. بعلاوه آنان از اين طريق مي‏توانند در رسيدگي به مشكلات ساير مددجويان و تلاش براي رفع آن مشاركت نمايند.

اقدامات تأميني

پذيرش و تشخيص:

مددجو پس از ورود، در قسمت نگهداري موقت اسكان داده مي‏شود و اقدامات زير، حداكثر ظرف يك هفته در مورد او به اجرا گذاشته مي‏شود:

اقدامات بهداشتي اوليه مانند تحويل لوازم بهداشتي مانند خميردندان، حوله، مسواك، شامپو، لباس زير و لباس رسمي.

تشكيل پرونده قضايي توسط اجراي احكام.

تشكيل پرونده شخصيتي و اجتماعي توسط روانشناس و مددكار اجتماعي.

تشكيل پرونده بهداشتي، توسط پزشك كانون.

واكسيناسيون و بيماريابي.

شناسايي استعداد و توانايي حرفه‏اي و تحصيلي.

طبقه بندي و اسكان مددجويان در خوابگاه‏هاي مربوطه.

اسكان:

كانون داراي ٩ محل اسكان اطفال بصورت مجزا مي‏باشد.

خوابگاه و محل نگهداري دختران و پسران و اطفال زير سن بلوغ (كمتر از ١٤ سال)، بخش نگهداري موقت (جديدالورود) و بخش نگهداري مجرمين خطرناك و مددجويان متخلف بصورت مجزا مي‏باشد.

محل نگهداري اطفال براساس تشخيص شوراي طبقه بندي و انضباطي تعيين مي‏شود.

اعضاي شوراي فوق عبارتند از:

١- مدير كانون ٢- رئيس اداره قضايي ٣- رئيس اداره فرهنگي ٤- روانشناس

٥- مسئول خوابگاه‏ها ٦- مددكار اجتماعي ٧- قاضي ناظر بر امور قضائي كانون.

ملاقات :

هر مددجو هفته‏اي يك بار به مدت ٣٠ دقيقه، با مديريت واحد مددكاري، در اتاق‏هاي مجزا با خانواده بدون مأمور مراقب، ديدار حضوري دارد.

خانواده‏ها در سالن ملاقات توسط مددكاران، روانشناسان، مسئولين قضايي و برگه‏هاي اطلاع‏ رساني كه متناسب با مشكلات اطفال تهيه شده است مورد مشاوره، راهنمايي و دانش‏افزائي قرار مي‏گيرند.

بهداشت، درمان، تغذيه

پيشگيري شامل واكسيناسيون، بيماري و كنترل بيماريهاي واگيردار.

درمان بيماران بصورت سرپايي، بستري و تحت نظر.

معرفي بيماران نيازمند به امكانات تخصصي مراكز درماني خارج از كانون.

همكاري با شبكه بهداشت و درمان در ارتقاء سطح بهداشت كانون.

مشاوره در تنظيم برنامه غذايي اطفال.

نظارت و اقدام درمورد بهداشت فردي و بهداشت محيط كانون.

ارائه خدمات دندانپزشكي، روانپزشكي، آموزش تنظيم خانواده، تزريقات و پانسمان، و خدمات دارويي.

اقدامات حمايتي:

معاضدت حقوقي با همكاري وكلاي منتخب كانون و وكلاي دادگستري و مسئولان قضائي كانون، جهت دفاع و مشاوره حقوقي و پيگيري پرونده قضائي مددجو.

تقاضاي تخفيف مجازات و تجديد نظر در احكام صادره و آزادي مشروط.

معرفي مددجويان معسر به مراجع ذيصلاح.

معرفي مددجويان واجدشرايط به افراد خير و مؤسسات خيريه جهت پرداخت جرائم نقدي و دريافت كمكهاي مالي.

شركت در جلسات دادگاه و اعلام نظريه درباره مددجو توسط روانشناسان و مددكاران اجتماعي.

مراقبت بعد از آزادي:

اقدامات روانشناسي و مددكاري كه شامل موارد زير مي‏باشد:

پيگيري درمان فردي و اجتماعي.

معرفي به مراكز مشاوره و روان درماني پس از آزادي.

آماده سازي مددجويان براي درك و مقابله مؤثر با پديده‏هاي اجتماعي و نظارت.

كاريابي و بكارگماري مددجويان با توجه به استعدادها و علايق.

پيگيري امور تحصيلي، شغلي و خانوادگي.

ايجاد سازگاري بين مددجو و خانواده و جامعه.

خانه ‏هاي حمايتي و هدايتي (خانه من):

خانه من براساس اصول مؤسسه زدايي، كوچك سازي و يكپارچگي اجتماعي طراحي شده است و داراي ويژه‏گيهاي زير است:

اسكان مددجويان بي‏سرپناه، بي‏سرپرست و بدسرپرست در صورت تمايل.

نگهداري مددجوياني كه به حكم دادگاه به مجازات جايگزين محكوم شده‏اند.

ظرفيت پذيرش هر خانه حداكثر ٦ نفر مي‏باشد كه در نقاط مختلف شهر قرار دارند. هر خانه داراي سرپرستي است كه ويژه‏گيهاي مصوب در آئين‏نامه را دارا مي‏باشد.

مددجويان با داشتن سن بالاتر از ١٨ سال، درآمد مناسب و مكفي با توانائي زندگي مستقل، آمادگي براي پذيرش خانواده، پيدا كردن اقوام نزديك يا اعضاء خانواده از «خانه من» ترخيص خواهند شد.

تأمين زندگي، حمايت عاطفي، اقدامات آموزشي، حمايت مالي، اقدامات كاريابي، پيشگيري از تكرار جرم، ارتقاء مهارتهاي زندگي، استقلال فردي و خودگرداني از اهداف اين طرح است.طرح خانه من داراي آئين‏نامه‏اي است كه شرايط پذيرش مددجو تا زمان خروج را مشخص نموده است.

اقدامات تربيتي و اصلاحي

اين اقدامات در واحدهاي فرهنگي، روانشناسي و مددكاري بشرح زير انجام مي‏شود:

مددكاري:

قادرسازي و مقابله با ناملايمات

شناخت ويژگيهاي اجتماعي و خانوادگي مددجو، از طريق مصاحبه با وي و خانواده و بازديد از منزل.

ارتباط حرفه‏اي و همدلانه با مددجو، مشاوره فردي و خانوادگي، براي توانمندي و مقابله با مشكلات.

ارتباط با مراكز خدمات اجتماعي و درماني مانند بهزيستي – بيمارستانها – اداره سرپرستي دادگستري و …

برقراري و حفظ ارتباط مستمر مددجو و خانواده از طريق ملاقات، مكالمه تلفني و مكاتبه.

فرهنگي و آموزشي

تشكيل كلاسهاي درس در پايه‏هاي مختلف تحصيلي و برگزاري امتحانات.

تحصيل در هنرستان كاردانش تحت نظارت آموزش و پرورش.

آموزش و ارتقاء مهارتهاي فني‏حرفه‏اي در رشته‏هاي مختلف، تحت نظارت و اجراي سازمان آموزش فني‏حرفه‏اي وزارت كار و امور اجتماعي و اعطاء گواهينامه حرفه آموزي.

آموزش ديني و اخلاقي و تقويت باورهاي مذهبي.

آموزش مهارتهاي ورزشي در رشته‏هاي مختلف و تقويت ملامت جسمي و رواني، با نظارت و همكاري سازمان تربيت بدني.

برگزاري مراسم ملي و مذهبي به منظور تقويت مهارتهاي اخلاقي و اجتماعي.

نگارش و انتشار نشريات داخلي بنام خانه ما (پسران) و شايد بهاري ديگر (دختران)، به منظور بيان مشكلات و ارائه نظر و شكوفائي استعدادهاي نهفته آنان.

آموزش نقاشي، موسيقي، بازيگري براي تهييج و تخليه هيجاني، پرورش و كشف استعدادهاي هنري، تقويت اعتماد به نفس و خودباوري.

تجهيز كتابخانه و سالن مطالعه با امكانات و كتابهاي مناسب و متنوع.

تشويق و ترغيب مددجويان به مطالعه با استفاده از سيستم دسترسي مستقيم به كتاب، قصه خواني، و دعوت از نويسندگان، شعرا و مترجمين كتاب.

برگزاري و شركت در نمايشهاي مختلف هنري.

روانشناسي

شناخت ويژگيهاي شخصيتي، توانائي هوشي، اختلال رفتاري و رواني، با اجراي آزمونهاي رواني و مصاحبه.

مشاوره و راهنمايي و كمك به سازگاري اطفال با محيط كانون.

مشاوره و راهنمايي براي چگونگي كنارآمدن با مشكلات مددجويان در خانواده.

روان درماني فردي و گروهي مددجويان.

شناسايي بيماران رواني و معرفي به روانپزشك.

اعلام نظر كارشناسانه به دادگاه و مراجع ذيصلاح در مورد وضعيت اطفال.

شناخت بزهكاري اطفال با جمع‏آوري اطلاعات و انجام تحقيقات علمي

رفاهي

برگزاري اردوهاي تفريحي، زيارتي و سياحتي در سراسر كشور از قبيل جنگل، دريا، كوه، آثار باستاني و ديدار از مناطق دفاع مقدس.

برگزاري رقابتهاي ورزشي بين مددجويان و نوجوانان شهر به منظور رقابت سالم و ايجاد نگرش مثبت در جامعه.

استفاده از امكانات استخر، ورزشگاه، نمايش فيلم سينمايي، بوستان كانون، خريد از فروشگاه، استفاده از وسائل ارتباط جمعي.

ساير اقدامات شامل اقدامات حمايتي

مراقبت پس از خروج:

نظارت و رسيدگي به امور مددجويان بي سرپرست يا بد سرپرست پس از آزادي به عهده واحد مراقبت پس از خروج مي باشد كه براي جلوگيري از بازگشت مددجويان به كارهاي باطل و بزهكاري و نجات از بحرانهاي فردي و اجتماعي به مشكلات آنان رسيدگي كرده و در صورت امكان تسهيلات مادي نيز براي آنان فراهم خواهند كرد .

از ديگر فعاليتهاي واحد مراقبت پس از خروج كاريابي موقت براي مددجوياني است كه جهت جلوگيري از ارتكاب مجدد بزه بلافاصله به شغل احتياج دارند كه اين مددجويان به مؤسسات وابسته معرفي مي شوند و به طور موقت مشغول به كار مي شوند مثل كارواش و يا رستوران و … همچنين پيگيري امور تحصيلي مددجوياني كه مايل به ادامه تحصيل هستند و ارائه خدمات مشاوره اي بعد از آزادي مددجويان از ديگر فعاليتهاي واحد مراقبت پس از خروج مي باشد .

خانه هاي حمايتي و هدايتي « خانه من »

خانه من بر اساس اصول مؤسسه زدائي ، كوچك سازي و يك پارچگي اجتماعي طراحي شده است و داراي ويژگيهاي زير است:

اسكان مددجويان بي سرپناه ، بي سرپرست و بد سرپرست در صورت تمايل نگهداري مددجوياني كه به حكم دادگاه به مجازات جايگزين محكوم شده اند

ظرفيت پذيرش هر خانه حداكثر ٦ نفر مي باشد

پراكندگي و نامتمركز بودن خانه ها در نقاط مختلف شهر

هر خانه داراي سرپرستي است كه ويژگيهاي مصوب آئين نامه را دارا مي باشد

مددجويان با داشتن سن بالاتر از ١٨ سال درآمد مناسب و مكفي با توانايي زندگي مستقل ، آمادگي براي پذيرش خانواده ، پيدا كردن اقوام نزديك يا اعضاء خانواده از « خانه من » ترخيص خواهند شد .

تأمين زندگي ، حمايت عاطفي ، اقدامات آموزشي ، حمايت مالي ، اقدامات كاريابي ، پيشگيري از تكرار جرم ، ارتقاء مهارتهاي زندگي ، استقلال فردي و خودگرداني از اهداف اين طرح است .

طرح خانه من داراي آئين نامه اي است كه شرايط پذيرش مددجو تا زمان خروج را مشخص نموده است .

شوراي شهر :

از ابتكارات بسيار خلاقانه كه تمرين جدي ايست در جهت دموكراسي و مسئوليت پذيري ، شوراي شهر است . اين شورا در حقيقت بازوي قوي مديريت كانون است ، كه در زمينه تصميم گيري و مسائل اجرايي پاياپاي سيستم اداري حركت مي كند . شوراي شهر كانون هر سه ماه يكبار انتخابات برگزار كرده و از ميان منتخبين شهردار تعيين مي كند .

اين شورا داراي پنج كميته بنامهاي ١ – كميته ورزشي ٢ – كميته انضباطي ٣ – كميته فرهنگي ٤ – كميته خدماتي ٥ كميته بهداشتي مي باشد كه بصورت منظم تشكيل جلسه داده و در امور اجرايي با مديريت داخلي همكاري مي نمايد .

مديريت داخلي :

مسئول رسيدگي به امور خوابگاهها و مددجويان در پوسته داخلي مدير داخلي است ( كانون به دو قسمت اصلي تقسيم مي شود الف : پوسته خارجي كه تقريباً تمام واحدهاي اداري در آن قرار دارد و مددجويان حق ورود به اين قسمت را نداشته مگر با مجوز . ب : پوسته داخلي كه محل نگهداري كل مددجويان بوده و آنان در ساعات هواخوري در اين قسمت آزادانه به تفريح يا ورزش مي پردازند . )

كلام آخر :

مجموع فعاليتها و تحولاتي كه در روند صعودي كانون مشاهده مي شود در نتايج و تحليلهاي آماري بدست آمده نمايان است . امروز مي توان با افتخار بيان كرد كه يكي از پارامترهاي تاسيس كانون هاي اصلاح و تربيت در كشور گونه برداري و انتقال تجربيات كانون اصلاح و تربيت تهران است . به معناي ديگر كانون تهران استاندارد تأسيس كانونهاي ديگر در سطح كشور است .

طبق آماري كه در سال ٨٢ تهيه شده است ٤٠ هيئت خارجي از كانون بازديد داشته كه تمامي آنان از فعاليتهاي انجام شده اظهار خرسندي نموده و به زعم گروهي از بازديد كنندگان كانون اصلاح و تربيت تهران در حد و اندازه هاي جهاني ظاهر شده است .

در مورد آمار سابقه داران يا برگشتي مددجويان پسر بايستي گفت كه آمار ١٨ % در سال ١٣٧٧ به ٥% در سال ١٣٨٢ كاهش يافته است .

از ديگر آيتم هايي كه با رشد كمي و كيفي تاسيسات ، فضاي فيزيكي و تحول در روشهاي رفتاري و با مددجويان رابطه مستقيم داشته نسبت آمار خودزني در سالهاي گذشته و سال ٨٢ مي باشد كاهش آمار خودزني از ١٨٩ نفر در سال ٧٤ به ٤ نفر در سال ٨٠ و يك در نه ماه سال ٨٢ نشان دهنده موفقيت چشمگير در جهت مهار اختلالات روحي و رواني مددجويان مي باشد ، البته كاهش آمار خودزني به عوامل بسياري از جمله رشد كمي و كيفي آموزشهاي فني و حرفه اي ، اشتغال زايي ، كاهش روند بيكاري ، بالارفتن سطح تحصيلات كاركنان ، ارتقاء سطح بهداشت عمومي ، بالا رفتن سطح تسهيلات رفاهي ، رسيدگي سريعتر و عادلانه تر دادگاههاي وابسته است كه بررسي عوامل خود مقاله اي مستقل را مي طلبد .

بي اغراق كانون اصلاح و تربيت تهران در مسيري قدم مي گذارد كه به سمت افتخارات جهاني و بين المللي به پيش مي رود و در جهت حفظ آبروي نظام در زمينه حقوق بشر و زندانيان مورد بازديد و تحسين نهادهاي بين المللي و هيأتهاي خارجي قرار گرفته است و اين امر ميسور نمي گردد مگر با همت والاي مديران ارشد سازمان و همچنين تلاش بي وقفه مديريت و كاركناني كه آرزويشان رسيدن به مقطعي است كه هيچ كودكي مورد آزار و اذيت قرار نگرفته و قرباني جامعه نشود ، به همين منظور مديريت كانون با فعال كردن شوراي تحقيقات و برگزاري كارگاهاي آموزشي سعي در ارتقاء معلومات كاركنان دارد تا همگام با استانداردهاي جهاني كانون نيز در حالتي به روز قرار گيرد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۳ دیدگاه

  1. لطفا منبع این نوشته را ذکر کنید
    با سپاس!

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*