۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » وکالت و موارد مربوط به آن
  • شناسه : 527
  • 28 آبان 1390 - 11:10
  • ارسال توسط :
  • منبع : اختصاصی حقوق گستر
کانون وکلای دادگستری
کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری

حقوق گستر - کانون وکلا یا کانون وکلای دادگستری انجمنی غیردولتی در کشورهای مختلف است که در جهت پشتیبانی از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آن‌ها تشکیل می‌شود. در ایران کانون وکلای دادگستری مؤسسه‌ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر هر دادگاه استان تشکیل می‌شود.

کانون وکلای دادگستری

حقوق گستر – کانون وکلای دادگستری – کانون وکلا یا کانون وکلای دادگستری انجمنی غیردولتی در کشورهای مختلف است که در جهت پشتیبانی از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آن‌ها تشکیل می‌شود. در ایران کانون وکلای دادگستری مؤسسه‌ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر هر دادگاه استان تشکیل می‌شود.

سابقه کانون وکلای دادگستری در ایران

شخصیت حقوقی کانون وکلا ناشی از قانون خاص یعنی قانون لایحه استقلال کانون وکلا مصوب پنجم اسفند ماه 1333 بوده و در قلمرو حقوق عمومی است. پیدایش حرفه وکالت در ایران بی شباهت به سایر کشورها نیست. پیش از استقرار مشروطیت، قضاوت و دادرسی زیر نظر علما و روحانیون قرار داشت و مرافعات مردم در محضر علما و مجتهدین طرح و حل و فصل می شد.

نخستین بار در 27 تیر ماه 1300 شمسی، مجمع وکلای رسمی تشکیل شد و نظامنامه ای مرکب از 24 ماده تصویب کرد که به موجب آن در هر حوزه قضایی که تعداد وکلا به 20 نفر می رسید، می توانستند مجمع وکلای آن حوزه را تشکیل دهند و هیات مدیره ای مرکب از 7 نفر انتخاب کنند اما این مجمع دوام چندانی نداشت و در سال 1302 منحل شد.

بار دیگر در 20 آبان ماه 1309 کانون وکلای عدلیه با حضور اکثریت وکلا به وسیله مرحوم داور وزیر عدلیه وقت به طور رسمی افتتاح شد. به موجب قانون مصوب 25 بهمن 1315 اصول تشکیلات وکلا و طریقه انتخاب هیات مدیره و وظایف و اختیارات کانون تصویب و به موقع به اجرا گذاشته شد.

همچنین اولین باری که در متن قانونی اشاره به استقلال کانون وکلا شده است، قانون وکالت مصوب 1315 است. البته در این قانون تنها به استقلال کانون در زمینه عواید و مخارج اشاره شده بود و از نظر نظامات از وزارت عدلیه تبعیت می کرد. اما به موجب قانون 5 اسفند 1333 این استقلال حیطه گسترده تری یافت. در این قانون آمده است: کانون وکلای دادگستری موسسه ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی.

در قانون 5 اسفند 1333 و آیین نامه آن، اموری نظیر دادن پروانه وکالت، اداره امور راجع به وکالت دادگستری، نظارت بر اعمال وکلا و فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا جزو وظایف و اختیارات کانون وکلا ذکر شده است. بدین ترتیب پس از سال ها تلاش و کوشش و مجاهدت و یک مبارزه پیگیر و دامنه دار قانون استقلال کانون وکلا و آیین نامه آن از اوایل سال 1334 به صورت منشور قانون وکلای دادگستری درآمد. این قانون اثر یک عامل زورگر و استثنایی نبود بلکه از سال 1300 تا آخر 1333 وکلای دادگستری با صبر و حوصه و با در نظر گرفتن کلیه مقررات و قوانین به دنبال رسیدن به این هدف بودند. 26 ماده اصل لایحه استقلال کانون و 89 ماده و 2 تبصره آن را تشکیل می دهند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت هاي كانون وكلا تا حدودي از حيطه استقلال خارج شد و از طرف دولت براي كانون سرپرست تعين شد. در سال 1376با تصويب قانون جديد بار ديگر هيات مديره كانون وكلا انتخاب و دوران ديگري از فعاليت مستقل اين مجموعه آغاز شد كه تاكنون هم ادامه دارد.

ارکان کانون وکلای دادگستری

ارکان کانون عبارتند از:

1) هیات عمومی

2) هیات مدیره

3) دادسرای انتظامی وکلا

 4) دادگاه انتظامی وکلا.

وظایف کانون وکلای دادگستری

وظایف کانون وکلا به قرار زیر است:

‌الف- دادن پروانه وکالت به داوطلبانی که واجد شرایط قانونی باشند.

ب- اداره امور راجع به وکالت دادگستری و نظارت بر اعمال وکلاء و کارگشایان.

ج- رسیدگی به تخلفات و تعقیب انتظامی وکلاء و کارگشایان دادگستری به وسیله دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا.

‌د- معاضدت قضایی.

ه- فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا.

استان هایی که دارای کانون وکلای مستقل می باشند:

اصفهان – مرکز (تهران) – آذربایجان شرقی – البرز – خراسان – قزوین – گلستان –همدان – قم – آذربایجان غربی – ایلام – خوزستان – کردستان – گیلان – اردبیل – بوشهر – زنجان – کرمانشاه – لرستان – مرکزی.

جهت کسب اطلاع در خصوص (وکالت چیست) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکالت چیست؟

جهت کسب اطلاع در خصوص (وکلای دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: وکلای دادگستری

جهت کسب اطلاع در خصوص (انواع وکالت دادگستری) بر روی متن روبرو کلیک کنید: انواع وکالت دادگستری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*