۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق جزا

کلاهبرداری در تصادفات وسایل نقلیه

حقوق وکالت کلاهبرداری در تصادفات وسایل نقلیه. دو نفر با موتورسیکلت به عقب اتومبیلی زده و ادعای مصدومیت نموده­ اند. پزشکی قانونی از ایشان معاینه و اعلام داشته مصدومیت به قبل از زمان تصادف بر می­ گردد. بفرمایید اتهام 2 نفر موتورسوار با کدام یک از مواد قانونی منطبق است؟ نظرهاي ابرازي (در صورت وجود […]

حقوق

وکالت

کلاهبرداری در تصادفات وسایل نقلیه. دو نفر با موتورسیکلت به عقب اتومبیلی زده و ادعای مصدومیت نموده­ اند. پزشکی قانونی از ایشان معاینه و اعلام داشته مصدومیت به قبل از زمان تصادف بر می­ گردد. بفرمایید اتهام 2 نفر موتورسوار با کدام یک از مواد قانونی منطبق است؟

نظرهاي ابرازي (در صورت وجود نظرهاي مختلف فقط اين قسمت تكميل شود با ذكر مباني استدلال):

نظر اول: قانون تشدید مجازات مرتکبین … در ماده­ ی 1 پس از ذکر برخی از انواع وسایل متقلبانه اشعار داشته به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر مال دیگری را ببرد کلاهبرداری محسوب می­شود؛ پس آن چه که راکبین موتورسیکلت انجام داده­ اند و بعداً اقدام به شکایت و اخذ گواهی پزشکی قانونی کرده ­اند تماماً مانور متقلبانه است برای بردن مال دیگری (راننده­ ی اتومبیل یا اخذ دیه از شرکت بیمه) عنصر مادی و معنوی و قانونی وجود دارد؛ ولی نتیجه (بردن مال) محقق نشده و قصد متهمان بدون این که ارادی باشد ناکام مانده است؛ پس اقدامات انجام شده تحت عنوان شروع به کلاهبرداری بوده و جرم محسوب می­شود.

نظر دوم: عمل انجام شده شروع به کلاهبرداری نیست؛ چرا که ارتباط مستقیم با نتیجه ندارد. اصل بر برائت است و هیچ اتهامی متوجه راکبین موتورسیکلت نیست. شاید بتوان عمل ایشان را تبانی برای ارتکاب جرم دانست؛ ولی این هم بعید به نظر می­رسد.

نظر سوم: چون عملیات مرتکبین به نتیجه نرسیده است عملیات مذکور مقدمات محسوب می­شود و شروع به جرم نیست؛ ولی شاید بتوان گفت عمل ایشان منطبق با ماده ی 698 قانون مجازات است؛ زیرا عنصر مادی آن نسبت دادن عمل خلاف حقیقت به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی به یکی از راه­های مذکور در این ماده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*