۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

عقد معاوضه

در این نوشته شما با عقد معاوضه به طورکلی آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند […]

در این نوشته شما با عقد معاوضه به طورکلی آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت یرضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

تعریف

مطابق ماده 464 ق . م . معاوضه عقدی است که به موجب آن یکی از دو طرف ، مالی می دهد در عوض مال دیگری که از طرف دیگر می گیرد ، بدون ملاحظه این که یکی از عوضین مبیع و دیگری ثمن باشد .

به طوری که از ماده مزبور استفاده می شود ، چیزی که می تواند بیع را از معاوضه جدا کند اساسا قصد طرفین است . به طوری که در مبادله یک کتاب ، هرگاه قصد طرفین این باشد که یکی از این دو ، مبیع و دیگری ثمن باشد آن مبادله بیع خواهد بود ، ولی هرگاه قصد ایشان این امر نباشد آن معامله معاوضه است .

شرایط عقد معاوضه

در عقد معاوضه مانند هر عقد ، طرفین باید دارای قصد و انشاء و رضا به معامله باشند . در صورت فقدان قصد انشاء در یکی از طرفین عقد معاوضه باطل و در صورت راضی نبودن یکی از ایشان ، معاوضه غیرنافذ خواهد بود .

اهلیت طرفین نیز برای اعتبار معاوضه ضروری است . در صورتی که یکی از ایشان مجنون یا صغیر غیر ممیز باشد عقد معاوضه باطل و هرگاه یکی از ایشان سفیه یا صغیر باشد ، معاوضه غیرنافذ خواهد بود که پس از تنفیذ آن به وسیله سرپرست ایشان یا خود ایشان ، پس از دست یافتن به رشد نافذ می شود .

جهت عقد معاوضه نیز باید مشروع باشد و هرگاه غیرمشروع باشد و هنگام معامله مورد تصریح قرارگیرد ، عقد باطل است . مورد عقد معاوضه می تواند عین معین یا کلی در معین یا کلی فی الذمه باشد . همچنین می تواند عمل  یا منفعت یا دین یا حق باشد .

——————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

—————-

منبع : شهیدی ، مهدی ؛ عقود معین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*