۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

اقسام منفعت از مال

در این نوشته شما با اقسام منفعت از مال آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند […]

در این نوشته شما با اقسام منفعت از مال آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد.

اقسام منفعت

منافع هر مال را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

1.منافع طبیعی : منافعی که بدون دخالت انسان از مالی حاصل می شود ، مانند بوته ها و درختان خود رو مناف طبیعی نام دارد و به تابعیت از زمین به مالک آن تعلق پیدا می کند .

2. منافع مصنوعی : که در اثر کار شخص به وجود می آید مانند محصولات زمین های مزروعی و میوه های درختان . در این مورد نیز تمام منافع به مالک تعلق پیدا می کند ، هرچند که در اثر کار دیگران ایجاد شده باشد . به عنوان مثال زارعی که به حساب و فرمان مالک زمینی را شخم می زند و در آن تخم می پاشد ، اصولا حقی بر ثمره حاصل از کار خود ندارد و فقط می تواند دستمزد معین را که به او وعده داده شده است بخواهد .

3. منافع عهدی : گاهی به جای انکه مالک از منافع مال خود به طور مستقیم استفاده کند و در برابر استفاده از منفعت زیان های احتمالی کار خود را نیز به عهده بگیرد  بهره برداری از مال را در برابر پول معین به دیگری واگذار می کند :

مالک مزرعه ای ، اگر توانایی زراعت را نداشته باشد  و بخواهد به طور ثابت درآمدی تحصیل کند می تواند مزرعه را به دیگری اجاره دهد و عوض منافع واگذار شده را به طور مقطوع از او بگیرد . پس منفعت عهدی در اثر قرارداد و توافق مالک با دیگران ایجاد می شود و به همین دلیل آن را عهدی یا قراردادی می نامند .

——————–

نویسنده و تایپ : احسان نوصحی

——————-

منبع : دکتر ناصرکاتوزیان ، اموال و مالکیت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*