۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

آیا تصرف اماره بر وقف است ؟

در این نوشته شما با پاسخ به سوال ” آیا تصرف اماره بر وقف است ؟ ” آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی […]

در این نوشته شما با پاسخ به سوال ” آیا تصرف اماره بر وقف است ؟ ” آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد.

نتیجه مهمی که از این اصل ( تقدم مالکیت سابق بر تصرف کنونی ) گرفته می شود ، ثابت نشدن وقف به وسیله احراز تصرف به عنوان وقفیت است . زیرا به حکم قانون وقوع هر وقف مسبوق به مالکیت است : یعنی باید مالکی مال خود را وقف کند ( لا وقف الا فی ملک ) . بنابراین اگر در باب وقف بودن ملکی اختلاف شود ، مدعی وقفیت نمی تواند تصرف به عنوا وقف را دلیل وقف بودن قرار دهد ؛ بلکه باید ثابت کند که ملک سابق به وسیله وقوع عقد وقف و قبض آن تبدیل به وقف شده است .

چنانچه شعبه 3 دیوان عالی کشور در رای شماره 298-6/4/23 می گوید : (( در موضوع اختلاف در ملکیت و وقفیت اصل ملکیت و مدعی وقف باید دعوی را ثابت نماید و عمل به وقف هم به تنهایی دلیل مثبت وقف محسوب نمی شود )) .

————-

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————

منبع : اموال و مالکیت ، دکتر ناصر کاتوزیان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*