۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق بین الملل

بیگانه و معرفی انواع آن

در این نوشته شما با تعریف بیگانه و معرفی انواع آن آشنا می شوید . تایپ : احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب […]

در این نوشته شما با تعریف بیگانه و معرفی انواع آن آشنا می شوید .

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد.

تعریف بیگانه

بیگانه در لغت به معانی مختلفی آمده است : غیر ، ناآشنا ، مقابل خودی ، اجنبی و… .

ولی در اصطلاح حقوقی در مقابل تبعه است .

به طور کلی بیگانگان را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

الف ) اشخاص حقیقی بیگانه

ب ) اشخاص حقوقی بیگانه

اشخاص حقیقی بیگانه

این اشخاص را می توان به شش دسته عمده طبقه بندی کرد : بیگانه عادی – بیگانه مجرم فراری – بیگانه مهاجر – بیگانه پناهنده – بیگانه مامور و بیگانه آواره .

1- بیگانه عادی

افرادی هستند که به طور معمول در کشورها زندگی یا به این کشورها مسافرت می کنند . بیگانگان عادی را می توان به دو دسته تقسیم نمود : بیگانه مقیم و بیگانه مسافر .

2- بیگانه مجرم فراری

شخصی است که در کشوری مرتکب جرم شده و برای فرار از مجازات به کشوری دیگر فرار می نماید . بیشتر دولت ها پناه دادن به مجرمین و حمایت از آنها را روا ندانسته اند .

3- بیگانه مهاجر

مهاجر در لغت به شخصی گفته می شود که از وطن خود هجرت نماید و آن را ترک گوید و در سرزمین دیگر سکنی گزیند .

در اصطلاح حقوقی مهاجر به کسی اطلاق می شود که اقدام به تغییر محل اقامت خود ، ضمن عبور از مرزهای سیاسی برای مدت نسبتا طولانی به جهت ملاحظه های سیاسی ، اقتصادی ، جمعیتی ، مذهبی ، نژادی و یا معیشتی با رعایت تشریفات قانونی می نماید و کشور خود را به قصد مهاجرت به کشور مهاجر پذیر ترک می کند .

4- بیگانه پناهنده

در دایره المعارف حقوق بین الملل عمومی در مورد تعریف پناهنده آمده است : (( کسی که به علت ترس موجهی که داشته یا دارد از اینکه به سبب نژاد ، مذهب ، ملیت ، تابعیت ، عضویت در دسته اجتماعی و بخصوص داشتن عقیده سیاسی تحت تعقیب و آزار قرار گیرد و از کشور متبوع خود و یا اگر تابعیتی ندارد از کشوری که قبلا ساکن آن بوده خارج شده باشد و به علت ترس فوق نتواند یا نخواهد از حمایت کشور متبوع خود برخوردار شود و اگر فاقد تابعیت است نخواهد به کشوری که قبلا در آنجا ساکن بوده است برگردد )) .

5- بیگانه آواره

آواره فردی است که به دلیل وقوع جنگ داخلی یا بین المللی بدون تشریفات قانونی ، کشور متبوع خود را ترک و یا وادار به ترک آن گردد اما نمی تواند برابر کنوانسیون 1951 و پروتکل 1967 ژنو و ملحقات آن بیم موجه از اذیت و آزار را به اثبات برساند .

6- بیگانه مامور

شخصی است که از طرف دولت متبوع خود برای انجام ماموریت به کشوری دیگر اعزام می گردد .

——————-

تهیه و تایپ : احسان نصوحی

——————-

منبع : حقوق بین الملل خصوصی ، دکتر حسین آل کجاف

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*