۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

عقد ودیعه

در این نوشته شما با عقد ودیعه و طرفین عقد ودیعه آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com  مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد . عقد ودیعه شناسایی عقد ودیعه ماده 607 قانون مدنی در تعریف عقد ودیعه می […]

در این نوشته شما با عقد ودیعه و طرفین عقد ودیعه آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com  مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

عقد ودیعه

شناسایی عقد ودیعه

ماده 607 قانون مدنی در تعریف عقد ودیعه می گوید (( ودیعه عقدی است که به موجب آن یک نفر مال خود را به دیگری میسپارد برای آنکه آن را مجانا نگاه دارد … )) .

طبق تعریف فوق اولا ودیعه عقد است ، عقد دو طرف دارد ، ودیعه گذار که مودع یا مستودع ( به کسر دال ) نامیده می شود ودیعه پذیر که مستودع ( به فتح دال ) است ، ثانیا ودیعه عقدی است از عقود معین و مثل دیگر عقود معین باید شرایط اساسی ماده 190 یعنی قصد و رضای طرفین ، اهلیت طرفین ، معین بودن موضوع و مشروعیت جهت را در صورت ذکر داشته باشد .

ثالثا عقد ودیعه نیاز به ایجاب مودع و قبول مستودع را دارد ، ماده 608 قانون مدنی در این خصوص صراحت دارد که می گوید (( در ودیعه قبول امین لازم است اگر چه به فعل باشد )) .

رابعا امانت داری مستودع در عقد ودیعه مجانی است ، چنانچه امین اجرت دریافت کند دیگر عقد ودیعه نیست بلکه اجاره است ، و امینی که اجرت می گیرد اجیر نامیده می شود .

طرفین عقد ودیعه

1- اهلیت طرفین عقد ودیعه

ماده 610 قانون مدنی می گوید (( در ودیعه طرفین باید اهلیت برای معامله داشته باشند ، اگر کسی مالی را از کس دیگر که برای معامله اهلیت ندارد به عنوان ودیعه قبول کند باید آن را به ولی او رد کند و اگر در ید او ناقص یا تلف شود ضامن است )) .

طرفین عقد باید اهلیت داشته باشند یعنی عاقل و بالغ و رشید باشند و الا عقد ودیعه به واسطه عدم اهلیت باطل است .

2- مالکیت مودع

لازم نیست مودع مالک مالی باشد که به ودیعه می گذارد طبق ماده 609 قانون مدنی (( کسی می تواند مالی را به ودیعه گذارد که مالک یا قائم مقام مالک باشد ، و یا از طرف مالک صراحتا یا ضمنا مجاز باشد )) . بنابراین اجیر که مال غیر را برای انجام عملی در دست دارد می تواند با اجازه مالک آن را ودیعه گذارد .

3- نوع ودیعه

طبق ماده 611 قانون مدنی (( ودیعه عقدی است جایز )) هریک از مودع و مستودع هر زمان بخواهد می تواند آن را بر هم زند ، طبق ماده 607 ودیعه عقدی است عهدی ، که به موجب آن مستودع تعهد می نماید مال امانی را نگهداری نموده ، و به موقع به مودع مسترد دارد .

————————-

منبع : سید جلال الدین مدنی ، حقوق مدنی ، عقود معین

————————-

جمع آورنده و تایپ : احسان نصوحی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*