۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

خیار مجلس

در این نوشته شما با مفهوم خیار مجلس آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد . خیار مجلس ماده 397 قانون مدنی مقرر می دارد (( هریک از متبایعین بعد از عقد فی […]

در این نوشته شما با مفهوم خیار مجلس آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منیع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

خیار مجلس

ماده 397 قانون مدنی مقرر می دارد (( هریک از متبایعین بعد از عقد فی المجلس و مادام که متفرق نشده اند اختیار فسخ معامله را دارند )) .

این خیار را از آن جهت خیار مجلس می گویند که معمولا طرفین معامله در حال نشسته عقد را منعقد می سازند و الا ممکن است در مواردی هم که طرفین هنگام انجام معامله ننشسته باشند از این خیار استفاده کنند ؛ به این طریق در حقیقت نام این خیار باید خیار عدم تفرق باشد ؛ زیرا متعاملین مادامی که پس از تشکیل عقد از هم جدا نشده اند می توانند معامله را به هم بزنند اعم از اینکه عقد هنگام نشسته تشکیل شود و یا هنگام ایستاده  . به این دلیل خیار مجلس در فقه امامیه و در احادیث فقهی با این جمله بیان شده است ؛ ( البیعان باالخیار مالم یفترقا ) . بنابراین عبارت (( فی المجلس )) در قانون زاید است .

در صورتی تفرق متعاملین باعث زوال خیار خواهد شد که آنها با اختیار خود از هم جدا شوند و در صورتی که شخصی آنها را از هم جدا سازد خیار مجلس از بین نخواهد رفت . در صورتی که یکی از طرفین معامله در مکان تشکیل عقد باقی بماند و دیگری از آنجا خارج شود ، خیار مجلس از بین خواهد رفت ؛ زیرا بین آنان جدائی واقع شده است ؛ همچنین هرگاه یکی از طرفین معامله در مجلس عقد فوت کند خیار مزبور به علت تحقق افتراق ساقط خواهد شد .

خیار مجلس مانند سایر خیارات با شرط سقوط آن هنگام عقد و نیز با اسقاط آن پس از عقد منتفی خواهد بود .

—————————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————–

منبع : شهیدی ، مهدی ؛ عقود معین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*