۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » وکالت و موارد مربوط به آن

وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزامی شدن انتخاب وکیل

حقوق وکالت وکیل وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزامی شدن انتخاب وکیل در این نوشته شما با وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزامی شدن انتخاب وکیل آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد . […]

حقوق

وکالت

وکیل

وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزامی شدن انتخاب وکیل

در این نوشته شما با وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزامی شدن انتخاب وکیل آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام می باشد .

———————————–

وکالت اتفاقی ، تسخیری و الزام وکیل

 

طرح و اقامه دعوی یا دفاع از آن در دادگستری علاوه بر داشتن دانش حقوقی مستلزم دارا بودن مهارتی است که در بستر زمان و با ممارست به دست می آید و نا آشنایی به این علم و فن سبب خواهد شد یا اصل حق قابل مطالبه واستیفاء نباشد و یا احقاق آن با معطلی و اطاله مواجه شود.

از طرفی دسترسی آسان به عدالت هزینه هایی را نیز در پی خواهد داشت که تامین آن برای همگان وجود ندارد در کشور ما برای دسترسی یکسان عامه به دادسی عادلانه در اصل35 قانون اساسی آمده است:

“در همه دادگاه ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.”

حال با توجه به این مهم سوالی که پیش می آید آن است که آیا برای استفاده قشر آسیب پذیر جامعه،امکانات لازم برای بهره مندی از راهنمایی و مشاوره حقوقی فراهم شده است و همگان قادر به استفاده از وکیل هستند؟برای پاسخ به این پرسش وکالت در دادگستری را با عناوین وکالت اتفاقی ، تسخیری ومعاضدتی مورد بررسی قرار می دهیم.

 

وکالت اتفاقی:

برابر قانون،غیر از وکلای مجاز هیچ کس نمی تواند درجلسه های دادگاه به سمت وکالت مداخله کند.مگر به طور اتفاقی و آن هم به صورت محدود واین در حالتی است که شخص دارای معلومات کافی برای وکالت است ولی شغل و حرفه او وکالت در دادگستری نیست

و می تواند برای بستگان نسبی(مثل برادر،عمو وغیره)یا سببی خود(مثل همسر،پدر و مادرهمسروغیره)وکالت کند ولی در سال بیش از سه مرتبه چنین اجازه ای به او داده نمی شود.انجام وکالت اتفاقی(موقت)نیاز به صدور مجوز دارد لذا متقاضی این امر باید با درخواست کتبی که موارد ذیل در آن گنجانده شده است در دفتر کانون وکلا ثبت کند:

– معرفی کامل خود

– میزان تحصیلات و تجربیات موثر در قضیه

– مشخصات کامل و نشانی موکل مورد نظر و درجه قرابت با او

– موضوعی که می خواهد اقامه کند یا از آن دفاع کند

– کپی شناسنامه و آخرین مدرک تحصیلی و دو قطعه عکس

– کپی شناسنامه موکل یا موکلان و مدارکی که رابطه خویشاوندی بین او و موکل را ثابت می کند.

– امضای درخواست که این امضا یا توسط کانون یا یکی از دفاتر اسناد رسمی گواهی می شود.

– اخطاریه یا گواهی مرجع قضایی در مورد مشخصات پرونده و وقت رسیدگی نسبت به دعوی طرح شده

– کپی کرت پایان خدمات یا معافیت دایم (برای مردان)

برای هر مورد وکالت اتفاقی باید درخواست جداگانه با ضمایم کامل تهیه و تسلیم کانون شود.پس از تقدیم درخواست،کانون حق دارد برای سنجش توان علمی و تجربی متقاضی از او مصاحبه و اختیار به عمل آورد.در هر حال پذیرش یا رد درخواست با کانون است.

 

وکالت تسخیری:

در یک تعریف ساده وکالتی است که از طرف دادگاه در امور کیفری برای دفاع از متهم به وکلای دادگستری ارجاع می شود.

در دعاوی کیفری شاکی و متهم حق دارند که از وکیل استفاده کنند.

اگر متهم توانایی مالی برای انتخاب و معرفی وکیل نداشته باشد می تواند از دادگاه درخواست کند تا برای او وکیلی تعیین کند؛

اگر دادگاه تشخیص دهد که متهم قادر به انتخاب وکیل نیست با استفاده از بودجه دادگستری برای متهم وکیل تعیین می کند.

البته در جرایمی که مجازات آنها حسب مورد اعدام یا قصاص نفس یا سنگسار و یا حبس ابد است چنانچه متهم شخصأ وکیل معرفی نکند دادگاه مکلف است برای او کیل تسخیری تعین کند،حتی اگر شخص متهم چنین درخواستی را به عمل نیاورد اما در جرایم منافی عفت متهم حق دارد از حضور یا معرفی وکیل برای خودش امتناع کند.

وکیل تسخیری که از سوی دادگاه برای متهم انتخاب می شود از سوی متهم قابل تغییر نیست مگر در مواردیکه وکیل تسخیری یا همسر یا فرزند او دارای نفع شخصی در قضیه باسند یا رابطه خویشاوندی بین وکیل با یکی از اصحاب پرونده وجود داشته باشد و مواردی از این دست که بیطرفی و امانت وکیل را دچار شائبه کند.

(موارد مذکور صریحأ در قانون احصاء شده است)

الزامی شدن انتخاب وکیل

در سال 1356 ، ماده 32 و 33 (( قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری )) وکالت اجباری را در دعاوی حقوقی ، در نقاطی که وزارت دادگستری اعلام می نماید ، مقرر نمود . آیین نامه ی اجرایی مواد مزبور حدود سی سال بعد یعنی در خردادماه 1384 در اقدامی قابل تایید ، تنظیم و به تصویب ریاست قوه قضائیه رسید و در تیرماه 1384 ماده 1 آن اصلاح شد و اکنون در سراسر کشور لازم الاجرا گردید . اما اجرای مقررات یاد شده به موجب رای وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور موقوف شد .

البته به موازات پیش بینی امکان اجباری شدن استفاده از وکیل دادگستری در دعاوی ، کانون وکلا مکلف گردید امکانات لازم برای دسترسی اشخاص کم بضاعت و آنهایی که امکان پرداخت حق الوکاله را در زمان بهره مندی از خدمت وکیل ندارند فراهم نماید .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

  1. سلام – كار تحقيقي توي چه مدتي تحويل مي دهيد ؟

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*