۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

قمار و گروبندی

در این نوشته شما با قمار و گروبندی و قوانین مربوط به آنها آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از […]

در این نوشته شما با قمار و گروبندی و قوانین مربوط به آنها آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت هیچگونه رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

—————————–

قمار و گروبندی

تعریف

1- قمار : قمار عبارت است از توافقی بین دو یا چند نفر که با انجام بازی مخصوص برنده آن بازی مال معینی را از دیگران دریافت دارد ، برنده شدن در بازی قمار بستگی به اتفاق و شانس و تصادف و در حدی مهارت و تجربه و چابکی و نقشه کشی و فریبکاری و بالاخره تقلب غیرمحسوس برنده دارد .

2- گروبندی : گروبندی عبارت از توافقی است بین دو یا چند نفر که یک امر معینی را پیش بینی می کنند و در ضمن تعهد می کنند هرکس درست گفته باشد مال معینی را به او بدهند در بسیاری از امور و هر جریانی که احتمال بود و نبود در آن هست امکان گروبندی هم می باشد آمدن مسافر در فلان ساعت ، ابری یا آفتابی بودن روزی از ایام ، تعداد گل هایی که در یک بازی فوتبال ممکن است تیمی بزند ، تحصیل سود از این راه ها و شرط بندی ها اشخاص را از کار جدی باز می دارد ، اضطراب شخص را در مراحلی به اوج می رساند ، و در نتیجه ضررهای بسیاری که که قمار و گروبندی برای روح و روان و جسم افراد دارد از جانب شارع اسلام ممنوع گردید است .

مقررات قانونی

ماده 654 قانون مدنی در این خصوص می گوید (( قمار و گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود ، همین حکم در مورد کلیه تعهداتی که از معاملات نامشروع تولید شده باشد جاری است )) .

ماده 655 می گوید (( در دوانیدن حیوانات سواری و همچنین در تیر اندازی و شمشیر بازی گروبندی جایز و مفاد ماده قبل در مورد آنها رعایت نمی شود )) .

————————-

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————————-

منبع : مدنی ، سید جلال الدین ؛ عقود معین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*