۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

عقد صلح

در این نوشته شما با عقد صلح و شرایط آن آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را […]

در این نوشته شما با عقد صلح و شرایط آن آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت یرضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

کلیات

صلح مصدر است و به معنی تسلیم و سازش آمده است . در اصطلاح حقوق صلح عقدی است که طبق قانون دو طرف در پیدایش یا زوال یک رابطه حقوقی توافق می کنند . در قانون مدنی تعریفی از صلح نیامده است .

کسی که مالی را به عنوان عقد صلح به دیگری می دهد اصطلاحا مصالح و طرف دیگر که این انشاء را قبول می کند ، متصالح گفته می شود .

شرایط عقد صلح

برای اینکه عقد صلح صحیح باشد ، باید دارای شرایطی باشد که این شرایط عبارت است از :

الف ) اهلیت طرفین عقد : طبق ماده 753 ق . م . طرفین صلح باید دارای اهلیت باشند . بنابراین صلح مجنون و صغیر غیر ممیز باطل است و صلح سفیه و صغیر ممیز غیرنافذ است و با تنفیذ سرپرست ایشان نافذ و معتبر خواهد شد .

ب ) مورد صلح باید دارای مالیت و منفعت عقلائی و مشروع باشد .

ج ) جهت عقد صلح اگر هنگام عقد مورد تصریح قرار گیرد ، حتما باید مشروع باشد و الا عقد صلح صحیح نیست .

د ) قصد و رضا : طرفین عقد صلح باید دارای قصد انشاء باشند . فقدان قصد در هر یک از دو طرف باعث بطلان عقد خواهد بود و فقدان رضا طبق ماده 763 ق . م . سبب عدم نفوذ معامله می باشد .

ماده 767 ق . م . مقرر می دارد که هرگاه بعد از عقد معلوم شود که موضوع صلح وجود نداشته و منتفی بوده است ، صلح باطل است .

باید دانست که مورد صلح حتما باید معین باشد و تردید در آن باعث بطلان عقد خواهد بود . مثلا هرگاه شخصی یکی از دو فرش خود را به نحو مردد در مقابل مبلغی به دیگری صلح کند ، صلح مزبور صحیح نخواهد بود .

——————

گردآورنده و تایپ :احسان نصوحی

—————–

منبع : شهیدی ، مهدی ؛ عقود معین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*