۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق جزا

عناوین سرقت تعزیری

در این قسمت شما با بعضی عناوین سرقت تعزیری : مستلب ، مختلس ، محتال ، منبج و طرّار آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم […]

در این قسمت شما با بعضی عناوین سرقت تعزیری : مستلب ، مختلس ، محتال ، منبج و طرّار آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

مستلب

مستلب کسی است که مال را به طور علنی و آشکارا می رباید . از نظر فقه جزایی مستلب غیر از سارق است و لذا عنوان سارق بر چنین کسی منطبق نیست . مصداق بارز آن موقعیت کسانی است که در کوچه و بازار کیف اشخاص یا وسایل آنان را از یدشان به طور ناگهانی و غافلگیری خارج و فرار می کنند .

مختلس

مختلس از دیدگاه فقه کسی است که مال را پنهانی می رباید و فرارمی کند و در هر صورت ، حاکم شرع او را به عقوبتی که تشخیص دهد سبب ترکش می شود مانند زدن به مقداری که صاح بداند یا حبس کردن مجازات می کند . در موردی هم مختلس رباینده مال از غیر حرز در حالت غفلت صاجب مال عنوان شده است .

محتال

اسم فاعل از باب افتعال و مشتق از حیله یعنی تزویر کننده به زور و باطل و مثل آن که با دلیل تراشی و جعل اسناد اموال مردم را تصاحب میکند .

محتال کسی است که کلاهبرداری کند و مال مردم را به حیله ببرد مانند آن که سند دروغی را بسازد و بدین وسیله مال دیگران را ببرد . در این صورت باید تعزیر شود .

منبج

یعنی کسی که به وسیله گیج نمودن شخصی مال او را برباید و مراد این است که این اصناف که از بسیاری از مردم چیزی را به دست می آورند و می ربایند باید آن اموال را از آنها گرفت و اگر تلف شود آنها ضامن می باشند و منبج طبق صلاحدید حاکم تعزیر می گردد .

طرّار

طرار کسی است که با تردستی از جیب و لباس تن کسی مالی سرقت نماید و به علت وجود شرایطی حکم سرقت در این مورد جاری نمی گردد .

——————–

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

——————-

منبع : گلدوزیان ایرج ، جرائم بر ضد اموال و مالکیت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

  1. اجرتان با خدا واقا مشكلم حل شد

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*