۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

عده وفات برای زن

در این نوشته شما با عده وفات ، مدت این عده ، عده وفات در مورد زن حامل و آغاز این عده آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از […]

در این نوشته شما با عده وفات ، مدت این عده ، عده وفات در مورد زن حامل و آغاز این عده آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

مدت این عده و لزوم نگهداری آن

مطابق ماده 1154 ق . م . : (( عده وفات چه در دائم و چه در منقطع در هر حال چهار ماه و ده روز است … )) . مدت عده وفات از شرع گرفته شده است : در آیه 234 از سوره بقره در قرآن کریم چنین آمده است : (( والذین یتوفون منکم یذرون ازواجا تیربصن با نفسهن اربعه اشهر و عشرا )) و فقهای امامیه در این مورد اتفاق نظر دارند .

گفته شد که هدف اصلی از رعایت عده وفات احترام به نکاحی است که در اثر فوت شوهر منحل شده ، به همین جهت در مواردی هم که بیم اختلاط نسل نمی رود و عده طلاق نیز ضرورت ندارد ، نگاهداری عده وفات مقرر شده است : چنانکه ، در نکاح یائسه و همچنین نکاحی که پیش از نزدیکی منحل شده است ، رعایت عده وفات ضروری است ( ماده 115 ق . م . ) .

عده وفات در مورد زن حامل

در مورد زن حامل ، مهمترین سبب حکم عده حمایت از جنین و حفظ سلامت آن است . به همین دلیل با اینکه بیم اختلاط نسل در زن حامل نمی رود تا زمان حمل باید از شوهر کردن پرهیز کند . همین حکمت در مورد انحلال نکاح به دلیل فوت شوهر نیز وجود دارد : ممکن است زن پس از چهار ماه و ده روز عده وفات هنوز حامل باشد و اجازه شوهر کردن او به سلامت جنین صدمه بزند . از سوی دیگر ، اگر وضع حمل پیش از پایان چهار ماه و ده روز رخ دهد ، با اینکه لزوم حمایت از جنین منتفی شده است ، مباح ساختن نکاح زن از نظر اخلاقی ناپسند می نماید .

پس برای جمع این دو مصلحت ، قانونگذار دورترین این دو مدت ( چهار ماه و ده روز و وضع حمل ) را عده زن قرار داده است و گفته می شود که زن نباید (( ابعد الاجلین )) را برای عده رعایت کند . چنانکه در پایان ماده 1154 و پس از اعلام مدت عده وفات آمده است : (( … مگر اینکه زن حامل باشد ، که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است ، مشروط بر اینکه فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ماه و ده روز بیشتر باشد و الا مدت همان چهار ماه و ده روز خواهد بود )) .

آغاز عده

قاعده این است که مدت عده از تاریخ انحلال نکاح شروع شود و این قاعده در مورد عده طلاق و وفات و فسخ و بذل مدت یکسان است . با وجود این در موردی که شوهر غایب است و خبر فوت او به زن می رسد ، تردید شده است که آیا آغاز مدت تاریخ فوت است یا تاریخ رسیدن خبر آن به زوجه .

در فقه نظرهای گوناگونی در این باره ابراز شده است ، ولی آنچه بیش از همه شهرت دارد این است که ، چون بر زن واجب است که بعد از فوت شوهر تا چهارماه و ده روز از آرایش کردن و پوشیدن لباسهای رنگارنگ پرهیز کند ، پس در موردی که خبر فوت شوهر مدتها بعد از وقوع آن به زن می رسد باید از تاریخ این خبر عده نگاهدارد .

قانون مدنی درباره تاریخ شروع عده نسبت به زن غایب حکمی ندارد و پاره ای از نویسندگان حقوق مدنی اظهار نظر کرده اند که درباره غایب نیز عده وفات از تاریخ فوت شوهر به حساب می آید .

از لحاظ منطقی این نظر در حقوق مدنی قوی است ، ئلی باید انصاف داد که نظر مشهور فقها با مبنا و فلسفه عده وفات سازگار تر است . زیرا بی خبر ماندن زن از تاریخ مرگ شوهر از زشتی اخلاقی اقدام زنی که با دریافت خبر مرگ شوهر بیدرنگ به خانه بخت می رود نمی کاهد و حرمت خاک شوهر و پیمان زناشویی محفوظ نمی ماند . بنابراین مصلحتی که مبنای حکم عده وفات قرار گرفته و رعایت مبانی تاریخی و مذهبی آن ایجاب می کند که زن از تاریخ اطلاع از فوت شوهر غایب عده نگاهدارد .

———————

جمع آوری و تایپ : احسان نصوحی

——————-

منبع : کاتوزیان . ناصر ، حقوق مدنی خانواده

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*