۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

اثبات دعوای نفقه

در این نوشته شما با این جواب این سوال که آیا اثبات نفقه به عهده زوج یا زوجه است آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم […]

در این نوشته شما با این جواب این سوال که آیا اثبات نفقه به عهده زوج یا زوجه است آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

اثبات دعوای نفقه

هرگاه زن از طریق دادگاه مطالبه نفقه کند آیا باید علاوه بر اثبات رابطه زوجیت ادای وظایف زناشویی از جانب خود را نیز ثابت نماید یا اثبات نشوز زن برای رفع تکلیف انفاق به عهده شوهر است ؟ مساله در فقه امامیه مورد اختلاف است .

یک نظر در بین فقهای امامیه این است که اثبات تمکین به عهده زن است و اگر زن نتواند آن را ثابت کند ، دادگاه شوهر را محکوم به انفاق نخواهد کرد : گروهی از فقها می گویند : نفقه به مجرد عقد واجب نمی شود ، بلکه تمکین نیز شرط وجوب نفقه است . در این صورت چون اصل عدم تمکین است زن باید تمکین را اثبات کند تا دادگاه حکم به انفاق بدهد .

نظر دیگر در میان فقهای امامیه این است که نفقه با عقد واجب می شود ؛ زیرا ادله بر وجوب آن برای زوجه بدون تقیید دلالت می کند ، نهایت ثابت شده است که نشوز مانع وجوب انفاق است و تا زمانی که وجود مانع اثبات نشده است وجوب نفقه که معلق به زوجیت است استمرار پیدا می کند . پس عقد مثبت نفقه و نشوز مسقط آن است و کسی که ادعای سقوط آن را می کند باید دلیل بیاورد . این نظر در حقوق ایران بیشتر قابل قبول است زیرا چنانچه از مواد 1106 و 1108 قانون مدنی بر می آید ، در حقوق ما با تحقق رابطه زوجیت استحقاق نفقه پدید می آید ؛ منتهی نشوز زن مانع آن به شمار آمده است ؛ پس صرف اثبات نکاح به وسیله زن در دعوای مطالبه نفقه کافی است و دادگاه با احراز این امر حکم به سود زن خواهد داد ، مگر اینکه شوهر ثابت کند که زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کرده است . دیوان عالی کشور در رای شماره 2614 مورخ 1316 همین نظر را پذیرفته ، می گوید : (( اثبات زوجیت برای مطالبه نفقه کافی است ، مگر جهات دیگری موجب عدم استحقاق زوجه باشد و استدلال دادگاه استان به اینکه قباله نکاحیه دلیل اشتغال ذمه شوهر نمی باشد صحیح نیست )) .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۲ دیدگاه

  1. سلام وخسته نباشید

    من شما رو لینک کردم در وبلاگم

  2. سایت بسیار مفید و کاربردی دارید موفق باشید.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*