۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

طلاق عاطفی

در این نوشته شما با طلاق عاطفی آشنا می شوید . تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد . طلاق عاطفی چیست؟وقتی زن وشوهری باوجود علاقه ی قبلی وعاشقانه ویا براساس سنت ازدواج کردند براین اعتقاد که بعد از ازدواج عشق به وجود می آید با مشکلاتی روبرو می […]

در این نوشته شما با طلاق عاطفی آشنا می شوید .

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز می باشد .

طلاق عاطفی چیست؟وقتی زن وشوهری باوجود علاقه ی قبلی وعاشقانه ویا براساس سنت ازدواج کردند براین اعتقاد که بعد از ازدواج عشق به وجود می آید با مشکلاتی روبرو می شوند وقدرت هضم آن مشکلات برای هر دو طبق روحیات وامیال آنها اجتناب ناپذیر می شود مرد یا زن به اصطلاح کم می آورد وشروع به کشتن عشق خود در قلبش می کند وبا کشتن عشق یک طرف کم کم عشق طرف مقابل هم به مرگ می انجامد واین رابطه ی سرد فقط برای حفظ آبرو وحرفهای دیگران ویا آینده ی فرزندان باقی می ماند وهمسری به هم اتاقی تبدیل می شود وگاهی به هم خانه بودن می انجامد وچه دردناک است این طلاق.
طلاق عاطفی بیشتر در زندگی های با سابقه شکل می گیرد یعنی در گروههای سنی بالای 40سال که قدرت وجسارت طلاق رسمی راندارند ویا در افراد تحصیل کرده که به خاطر غرور ویا هم سطح نبودن با همسرشان نعمت گذشت کردن از آنها گرفته شده وگرمی عشق به سردی می گراید واین می شود سوغات تحصیل کرده ها است.
ویژگی های فردی در طلاق نقش بسزایی دارد که این ویژگی ها اعم از :
خست:که حالات مختلفی دارد 1- زن ومرد هردو خسیس هستند که در این حالت مشکلی پیش نمی آید 2- مرد یازن خسیس هستند که در این حالت زندگی هم از نظر روانی وهم از نظر رفاهی برای هردو طرف شرایط سختی خواهد داشت
عصبانیت :حساسیت بی مورد وپرخاش وتوهین وبی احترامی صفات مذمومی هستند که علاوه بر آنکه طرف مقابل را ناراحت کرده به خودش هم زیان می رسانند .
دورویی:زن ومرد با دو شخصیت با هم مواجه می شوند یعنی در ظاهر وباطن یک رنگ نباشند ؛زندگی مطلوبی نخواهند داشت و اضطراب وتزلزل روانی برآن زندگی حاکم خواهد بود.
دروغ:درروغ نیز مانند دورویی بنیان خانواده را متزلزل می کند واعتماد را از بین می برد.
پرخاشگری وخشونت:پرخاشگری به رفتاری اطلاق می شودکه هدفش «اعمال صدمه ورنج باشد » مثلا زنی غذای مورد علاقه شوهرش را نپزدویا شوهری که مرتباً از زنش انتقاد می کند وبه اوغر می زند.در خانواده ای که خشونت حاکم است عاطفه ورفتار انسانی رخت بر می بندد ومحیط تربیتی نامناسبی از نظر تربیت فرزندان ایجاد می شود .
ودیگر شرایط عبارتند از:
لجاجت
خودبینی وتحقیر
بی انضباطی
پنهان کاری
طلاق عاطفی رویدادی خاموش که هیچ وقت ثبت نمی شود:
چند وقتیست که دیگر فرصتی برای حرف زدن بایکدیگر را در برنامه ی روزانه شان نمی گنجانند دیگر درباره ی احساس خود سخنی به میان نمی آورند وفقط حرفهای مشترکشان می شود امور فرزندان ومسایل اقتصادی وسایرمسایل روزمره وحتی نمی داننددیگری چه چیزی را دوست دارد ویا با چه چیزی خوشحال می شود.
وفقط زندگی آنها شده است ظاهر سازی ،اما اگر کمی تأمل کنند بدون شک خواهند فهمید منشأ وسر آغاز تمام مشکلات واین بی عاطفگی ها از چند مشاجره وبرسر مسائل ریز وکوچک آغاز شده والان بابی تفاوتی نسبت به همدیگر به مقوله ای بالاتر از مشاجره که طلاق عاطفی نامیده می شود تبدیل شده است که این خطرناک ترین نوع طلاق است که ممکن است تا طلاق همیشگی وثبتی رشد کند.
طلاق عاطفی سر منشأ سایر طلاق ها ست :
باتوجه به بیان کارشناس رسمی واحد طلاق معاونت امور اجتماعی بهزیستی ایلام،زهره شوفانی :طلاق ها به شش بخش تقسیم می شوند؛طلاق عاطفی ،طلاق قانونی ،طلاق اقتصادی ،طلاق هماهنگی میان والدین ،طلاق اجتماعی ،طلاق روانی.
وی بابیان اینکه طلاق عاطفی سر منشأ انواع دیگر طلاق هاست گفت:از میان شش طلاقی که اتفاق می افتد طلاق های ردیف سه تا شش بیشتر گریبان زن را می گیرد وآسیب پذیری زنان در این سه مورد بیشتر از مردان است.
وی افزود :در جامعه ایران اگر با آمار طلاق مواجه شویم درکنار آن آماری بزرگتر اما کشف نشده به طلاق عاطفی اختصاص دارد .
گفت:در این نوع طلاق زندگی ها خاموش وخانواده ها توخالی هستند که زن ومردهم به سردی زندگی کرده وهیچگاه تقاضای طلاق قانونی نمی کنند .
وی یاد آور شد :از مجموع 100پرونده موجود80%دچار طلاق عاطفی بوده وبامشکل عاطفی مواجه بوده اند.
نداشتن مهارت زندگی عامل دامن زننده به طلاق عاطفی :
برخی زنان ومردان قدرت سازگاری با یکدیگر را ندارند ودوست دارند نظرات وسلیقه های خودشان را به یکدیگر تحمیل کنند متاسفانه این افراد در ارتباط زناشویی ضعیف بوده واز نظر جنسی بابحران جدی مواجه می شوند وبه راههای نا مشروع کشیده می شوند تا نیاز های جنسی وعاطفی خود را بادیگران تأمین کنند.
این نوع طلاق در زندگی های مشترک همچون سایر پدیده های اجتماعی به یک باره اتفاق نمی افتد وآرام آرام به وجود می آید .
متأسفانه این نوع طلاق بیشتر در جوامع سنتی نمود دارد چرا که مردم این جوامع با بسیاری از مهارتهای زندگی بیگانه هستند .در این خانواده ها فرزندان حاصل از این زندگی قربانی مادر وپدر خود می شوند وازنظر روانی دچار مشکل شده ودر این رفتار خشونت آمیزی را که از پدر ومادر فراگرفته اند در زندگی زناشویی آینده خویش پیاده می کنند وهمسران آنها قربانی بی عشقی مادر وپدر همسران خود می شوند .
به امید آنروز که در هیچ ازدواجی طلاق عاطفی اتفاق نیفتد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*