۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق خانواده

تفاوت فسخ نکاح و طلاق

در این نوشته شما با تفاوت فسخ نکاح و طلاق آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را […]

در این نوشته شما با تفاوت فسخ نکاح و طلاق آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

تفاوت فسخ نکاح و طلاق

فسخ نکاح و طلاق از جهات گوناگون با هم شباهت دارند : در هر دو مورد نکاح منحل می شود و این انحلال به گذشته اثر ندارد. عده فسخ نکاح و طلاق برابر است ؛ هر دو ایقاع است ، و احکام مهر در آن دو حال شباهت دارد . با وجود این نباید ماهیت حقوقی آنها را برابر شمرد . فسخ نکاح و طلاق دو نهاد حقوقی مستقل و جدا است و هر کدام آثار و شرایط خاص دارد . توجه به چند نکته تفاوت این دو را روشن می کند :

  1. طلاق عمل حقوقی تشریفاتی است : باید به صیغه خاص و با حضور دو مرد عادل واقع شود . ولی فسخ تشریفات خاص ندارد و تنها به اراده صاحب حق انجام می شود .
  2. طلاق در صورتی درست است که شرایط خاصی در زن موجود باشد ، ولی به موجب ماده 1132 قانون مدنی رعایت این ترتیب در فسخ نکاح شرط نیست . برای مثال طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس درست نیست ، در حالی که فسخ نکاح در این دوران نیز ممکن است ( ماده 1140 ق . م . ) .
  3. پیش از وقوع طلاق باید از دادگاه حکم یا اذن گرفته شود ، ولی فسخ نیاز به این اقدام ندارد .
  4. در طلاق رجعی شوهر می تواند در زمان عده به نکاح رجوع کند ، اما در فسخ نکاح رجوع امکان ندارد .

———————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

———————

منبع : حقوق مدنی خانواده ، دکتر ناصر کاتوزیان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*