۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

زمان تحقق ارث

در این نوشته شما با زمان تحقق ارث آشنا می شوید . تایپ: احسان نصوحی تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما […]

در این نوشته شما با زمان تحقق ارث آشنا می شوید .

تایپ: احسان نصوحی

تذکر : به دلیل اینکه تمام مطالب سایت به صورت خلاصه از کتب اساتید و همینطور کتب قوانین تایپ می گردد ، به همین دلیل  از عزیزان تقاضا داریم در صورتی که قصد استفاده از مطالب سایت را دارند حتما منبع این مطالب www.lawgostar.com را ذکر نمایند و در غیر اینصورت مدیریت سایت رضایتی در قبال استفاده از مطالب را ندارد و شرعا و قانونا حرام می باشد .

مرگ مورث

موت حقیقی و فرضی :

ماده 867 ق . م . اعلام می کند :

(( ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا می کند )) .

برخلاف آنچه در نخستین نگاه به نظر می آید ، سبب تحقق ارث دو عامل گوناگون نیست ؛ یک عامل است در دو چهره که یکی حقیقی است و دیگری فرضی . این تحلیل نیز تنها در مقام اثبات است نه ثبوت : در مرحله ثبوت ، مرگ مورث سبب حرکت دارایی و گسیختن ارتباط آن با شخصیت او است . ولی در مرحله اثبات گاه به دلیل احراز می شود که شخص مرده است و گاه اماره هایی بر مبنای غلبه این احتمال را به وجود می آورد که مرگ رخ داده است . پس به اعتبار چگونگی احراز است که موت را به حقیقی و فرضی تقسیم کرده اند .

فرضی که در اثر اماره نسبت به مرگ به وجود می آید ، با حکم دادگاه اثر می یابد و به همین دلیل باید پذیرفت که حکم موت فرضی در همان حال اعلام کننده است ، چهره تاسیسی نیز دارد و موقعیت جدیدی را به وجود می آورد . فرض ناشی از حکم دادگاه تاب برابری با دلیل را ندارد و با کشف حقیقت از بین می رود ؛ چنان که ماده 1027 ق . م . اعلام می کند : (( بعد از صدور حکم موت فرضی نیز ، اگر غایب پیدا شود ، کسانی که اموال او را به عنوان وراثت تصرف کرده اند ، باید آنچه را که از اعیان یا عوض و یا منافع اموال مزبور حین پیدا شدن غایب موجود می باشد مسترد دارند )) .

حکم اعلام کننده موت فرضی نیز باطل می شود و آثار آن از بین می رود . ماده 161 ق .ا . ج . نیز در تایید ظاهری بودن حکم موت فرضی می افزاید :

(( در هر موقع که موت حقیقی یا زنده بودن غایب معلوم شود ، اقداماتی که راجع به موت فرضی او به عمل آمده است بلااثر خواهد شد ، مگر اقداماتی که برای حفظ و اداره اموال غایب شده است )) .

با وجود این صدور حکم موت فرضی غایب ، تازمانی که زندگی یا مرگ حقیقی معلوم نشده است ، تمام آثار مرگ حقیقی را دارد و سبب تحقق ارث و انتقال دارایی غایب به وارثان او می شود ؛ چنان که ماد 1017 ق . م . ، پس از اعلام تاریخ فوت حقیقی به وسیله دادگاه می گوید :

(( … در این صورت ، اموال غایب بین وراثی که در تاریخ مزبور موجود بوده اند تقسیم می شود )) .

و ماده 1018 ق . م . می افزاید : (( مفاد ماده فوق در موردی نیز رعایت می گردد که موت فرضی غاب صادر شود )) .

—————

گردآورنده و تایپ : احسان نصوحی

————–

منبع : حقوق مدنی ، ارث ، دکتر ناصر کاتوزیان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*