۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حقوق مدنی

اهليت و حجر

در این نوشته شما با مفهموم اهلیت و حجر آشنا می شوید . تایپ : احسان نصوحی تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام میباشد . اشخاص از لحاظ اهليت و حالت موثر در اهليت استيفاء حق در شرايط يكساني نيستند ،بلكه […]

در این نوشته شما با مفهموم اهلیت و حجر آشنا می شوید .

تایپ : احسان نصوحی

تذکر : استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع www.lawgostar.com مجاز است و در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام میباشد .

اشخاص از لحاظ اهليت و حالت موثر در اهليت استيفاء حق در شرايط يكساني نيستند ،بلكه بعضي در شرايطي هستند كه مي توانند حقوق خود را اجرا و بعضي ديگر در شرايطي هستند كه توانايي اجراي حق خود را ندارند يا به اصطلاح فاقد اهليت مي باشند كه قانون آنان را از اجراي حقوقشان منع كرده است . بنابراين حجر عبارت از : ممنوع بودن شخص از تصرف در بعضي يا تمام امور خود به منظور حمايت از او به حكم قانون مي باشد .

اصطلاحا كسي كه قانون حجر او را اعلام كرده است محجور ناميده مي شود .

و اما اهليت :

مراد از اهليت مورد بحث , استيفاء يا اجراي حقوق مدني است .زيرا طبق ماده 958 ق.م  ((هر انسان متمع از حقوق مدني است ليكن هيچ كس نمي تواند حقوق خود را اجرا نمايد مگر اينكه براي اين امر اهليت قانوني داشته باشد . )) در نتيجه مراد از اهليت قانوني كه در اين ماده استعمال شده است , اهليت استيفاء است . كسي كه اهليت قانوني اجراي حقوق مدني را داشته باشد , غير محجور ناميده مي شود و كسي كه چنين اهليتي را نداشته باشد , محجور ناميده مي شود . محجور از ريشه ي ((حجر )) به معناي (( مانع )) است .

محجورين شامل موارد ذيل مي باشد :

صغار – مجانين و سفهاء  .

و اما محجور بودن يا نبودن هر يك از موارد فوق :

صغار … صغير دو نوع هستند :

1 – مميز

2 – غير مميز

زمان يا حالت صغر عبارت از : دوران يا حالتي است كه در آن شخص عرفا كودك حساب مي شود .اين دوران از بدو تولد تا زمان كبر مي باشد و اصطلاحا كسي كه در چنين وضعي قرار گرفته باشد ,  صغير ناميده مي شود . حال صغير مميز كسي است كه: بتواند نفع و ضرر خود را تشخيص دهد . و صغير غيرمميز كسي است كه : اين استعداد را نداشته باشد .صغير مميز فقط در امور مالي خود محجور است و معاملاتش غير نافذ است . و صغير غير مميز : كلا غير محجور است و معاملاتش نيز باطل است.

مجانين . . . مجنون دو دسته هستند :

1 – مجنون ادواري يا موقت

2 – مجنون اطباقي يا دائمي

عقل عبارت از : قوه و نيرويي است كه شخص به وسيله ي آن مفاهيم را درك و فضيلت را از رذيلت و زشتي را از زيبايي تشخيص مي دهد . جنون عبارت از : وضعي است در شخص كه موجب عدم درك يا عدم تعادل او در گفتار يا رفتار و يا كردار و يا تمام اين موارد ,  هميشه يا در بعضي از اوقات مي شود .

حال جنون ادواري  يا موقت عبارت از : جنوني كه در قسمتي از سال و يا بعضي از اوقات بر شخص عارض مي شود . و شخصي كه مبتلا به چنين جنوني است مجنون ادواري ناميده مي شود . جنون اطباقي يا دائمي عبارت از : جنوني است كه پيوسته در تمام عمر شخص بر او عارض مي شود .شخصي كه مبتلا به چنين جنوني باشد مجنون اطباقي يا دائمي ناميده مي شود .

مجنون ادواري يا موقت : در زمان جنون فاقد هرگونه اهليت و تصرف در مال است ولي در زمان افاقه و سلامت از اهليت برخوردار مي باشد . مجنون اطباقي يا دائمي : مطلقا نمي تواند در اموال مالي و غير مالي خود تصرف كند .

سفها . . . سفيه :

غير رشيد يا همان سفيه : كسي است كه تصرفات او در در اموال و حقوق مالي خود عقلايي نباشد . غير رشيد فقط در امور مالي خود محجور است و معاملاتش غير نافذ است .

برگرفته از كتاب اشخاص  و حمايت هاي حقوقي آنان از دكتر علي رضا

باريكلو .

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*