۞ امام رضا (ع) :
از نشانه های دین فهمی ، حلم و علم است ، و خاموشی دری از درهای حكمت است . خاموشی و سكوت ، دوستی آور و راهنمای هر كار خیری است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » ادله اثبات دعوا

تامين دليل

موضوع بحث : تامين دليل تايپ : احسان نصوحي منبع : برگرفته از كتاب ادله اثبات دعوا ، دكتر عباس كريمي تذكر : به دليل اينكه بيش از 99 درصد از مطالب سايت به صورت تايپي مي باشد لطفا در هنگام استفاده از آن منبع www.lawgostar.com‌را ذكر نمائيد در غير اينصورت مديريت سايت هيچگونه رضايتي […]

موضوع بحث : تامين دليل

تايپ : احسان نصوحي

منبع : برگرفته از كتاب ادله اثبات دعوا ، دكتر عباس كريمي

تذكر : به دليل اينكه بيش از 99 درصد از مطالب سايت به صورت تايپي مي باشد لطفا در هنگام استفاده از آن منبع www.lawgostar.com‌را ذكر نمائيد در غير اينصورت مديريت سايت هيچگونه رضايتي در قبال استفاده مطالب از سايت را نخواهد داشد .

تامين دليل

ادله تاميني ، ادله اي هستند كه ذاتا دليل محسوب نمي شوند بلكه منعكس كننده و تامين كننده دليل مي باشند . صورت جلسه تامين دليل همان گونه كه از نامش پيدا است ، تامين كننده دليل براي استفاده احتمالي از آن در آينده است . به ايت علت ممكن است دليل موجود در آينده وجود نداشته باشد مثل شاهدي كه احتمال مرگ وي مي رود .

منظور از دليل تاميني ، دليلي است كه قبل از بروز اختلاف و يا طرح دعوا ، توسط اصحاب دعوا با توسل به طرق خاصي تثبيت و نگهداري مي شود . طريق معمول نگهداري ادله ، ثبت آن در سند است و بنابراين اصلي ترين دليل تاميني سند مي باشد .

تعريف تامين دليل

بر اساس ماده 149 ق . آ . د . م : (( در مواردي كه اشخاص ذي نفع احتمال دهند كه در آينده استفاده از دلايل و مدارك دعواي آنان از قبيل تحقيق محلي و كسب اطلاع از مطلين و استعلام نظر كارشناسان يا دفاتر تجاري و يا استفاده از قراين و امارات موجود در محل و يا دلايلي كه نزد طرف دعوا يا ديگري است متعذر يا متعسر خواهد شد مي توانند از دادگاه دخواست تامين آنها را بنمايند . مقصود از تامين در اين موارد فقط ملاحظه و صورت برداري از اين گونه دلايل است )) .

شراط تامين دليل

براي اينكه درخواست تامين دليل مورد قبول واقع شود تحقق شروط ذيل لازم است :

موجود بودن دليل : تامين دليل حفظ و صورت برداري از دلايل موجود است . بنابراين دليل كه از بين رفته باشد را نمي توان تامين نمود و نيز از دليل كه در آينده به وجود خواهد آمد نمي توان درخواست تامين كرد .

تعذر يا تعسر استفاده از دليل در آينده : در صورتي مي توان دخواست تامين دليل را از دادگاه تقاضا نمود كه طبيعت دليل به گونه اي باشد كه امكان استفاده از آن دليل در آينده غيرممكن و يا بسيار سخت باشد و الا اگر دليل آسيب پذير باشد محلي براي تامين آن نخواهد بود .

قابليت تامين : دليل كه قرار است توسط دادگاه تامين گردد بايد قابل تامين باشد و هيچ مانعي جهت ارائه آن وجود نداشته باشد . بنابراين اگر در درخواست تامين دليل از دادگاه تقاضا شود كه از شاهد در حال فوت استماع شهادت شود درحالي كه شاهد مزبور حاضر به اداي شهادت نشود اين دليل قابليت تامين را نخواهد داشت و يا اين كه به هنگام تامين دليلي معاينه محل ، صاحب محل از حضور دادرس دادگاه ممانعت به عمل آورد نمي توان دليل را انجام داد .

 ادامه دارد ….

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی دارید از این قسمت استفاده کنید، در غیر این صورت سوال شما حذف می گردد.

۱ دیدگاه

 1. سلام
  خيلي مفيد واقع شد فردا امتحان داشتم به دردم خورد .
  كلا مطالب خوبي داريد
  مرسي

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*