جزوه آزمون وکالت
آئین دادرسی کیفری

حکم اعدام چگونه اجرا می شود

حکم اعدام چگونه اجرا می شود – در این مطلب از سایت حقوق گستر به بررسی اجرای حکم اعدام پرداخته شده است. اجرای اعدام از جهت کلیات اقدامات مربوط به شب قبل از اجرا و روز اجرا، تا حدودی مشابه قصاص نفس است. ماده 40 (آیین‌نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و جرح، دیات، شلاق، تبعید، نفی بلد، اقامت اجباری و منع از اقامت در محل یا محل‌های معین مصوب   1398/3/26) مقرر داشته است: «مجازات‌های اعدام و قصاص نفس به صورت حلق آویز و از طریق طناب دار و یا به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرا می‌شود».

در اعدام به شیوه حلق آویز به چوبه دار، نکات زیر باید رعایت شود:

1) دست و چشم محکوم علیه بسته باشد.

2) طناب دار به دور گردن او به صورتی قرار گیر که گره طناب کنار گوش وی باشد نه پشت گردن.

بیشتر بخوانید

3) ادوات به دار کشیدن محکوم علیه به نحوی تعبیه گردد که ازهاق نفس از طریق سقوط ناگهانی وی انجام شود نه از طریق بالا کشیدن محکوم علیه با جرثقیل و مانند آن.

4) محکوم علیه حداقل بیست دقیقه بر چوبه دار بماند که به نظر می رسد پس از بیست دقیقه، با تایید پزشکی قانونی می توان جسد را از دار به پایین منتقل نمود و لازم نیست بیش از آن جسد بر دار باقی بماند.

در خصوص زمان اجرای حکم، ماده 41 آیین نامه مذکور مقرر می دارد: «زمان اجرای مجازات سالب حیات حین طلوع آفتاب است؛ مگر آن‌که دادگاه زمان دیگری را تعیین کرده باشد». البته اجرای اعدام در هنگام طلوع آفتاب دلیل فقهی ندارد و صرفا جهت ایجاد یک رویه واحد، این زمان جهت اجرای حکم تعیین شده است. لذا چنانچه به عللی اجرای حکم تا پیش از طلوع آفتاب مسیر نشود، به نظر می رسد که به تاخیر انداختن اجرای حکم تا روز بعد دارای پیامدهای ناخوشایندی باشد و لذا بهتر است در همان روز ولو پس از طلوع آفتاب حکم اجرا شود.

پس از آنکه مراتب به زندان اعلام گردید، قاضی اجرا باید بر انجام مراسم مذهبی قبل از اجرای حکم نظارت نماید و در روز اجرا نیز ضمن احراز هویت محکوم علیه، وی به محل اجرا آورده خواهد شد و منشی دادگاه به دستور قاضی اجرا حکم را با صدای رسا قرائت می کند و پس از آن قاضی اجرای احکام دستور اجرای حکم را صادر می کند و مرجع انتظامی نسبت به اجرای حکم اقدام می نماید. جسد محکوم علیه پس از اطمینان از فوت وی به دستور قاضی اجرا پایین آورده شده و پزشک نسبت به معاینه جسد اقدام می نماید. سپس صورتجلسه اجرای حکم تنظیم و جسد تحویل آمبولانس آرامستان داده شده و به سردخانه منتقل می شود و با تقاضای اولیای دم وی به دستور قاضی اجرا به پزشکی قانونی اعلام می گردد تا جواز دفن صادر و جسد محکوم علیه تحویل اولیای دم وی گردد. حکم اعدام چگونه اجرا می شود

نویسنده
اجرای احکام کیفری، احمدرضا عابدی، مرکز آموزش قوه قضائیه
منبع
حقوق گستر
پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا