دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

نمونه دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نمونه دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

آیا می توان سن درج در شناسنامه را تغییر داد؟ تا قبل از دوم بهمن ماه 1367 اشخاصی که مدعی بودند سن واقعی آنها با سن مندرج در شناسنامه مطابقت ندارد، می توانستند با تنظیم دادخواست به دادگاه های دادگستری، تقاضای رسیدگی کنند. ولی از آن تاریخ به بعد با تصویب قانون «حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها» این کار ممنوع شد. بر اساس این قانون صاحب شناسنامه یک بار در طول عمر خود آن هم در صورتی که ادعا کند سن واقعی او با سن مندرج در اسناد سجلی بیش از 5 سال اختلاف دارد، حق دارد از کمسیون متشکل از: فرماندار یا بخشدار و رئیس اداره ثبت احوال محل و پزشک منتخب مدیرعامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر یا بخش محل صدور شناسنامه به ریاست قاضی دادگاه محل، تقاضای اصلاح شناسنامه بکند. بدیهی است که مدعی باید دلایل کافی از قبیل شهادت شهود و نظریه پزشک قانونی محل را برای اثبت ادعای خود به کمسیون ارائه کند. محل استقرار این کمسیون در اداره های ثبت احوال است.

نمونه متن دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

ریاست محترم دادگستری شهرستان ….

سلام علیکم با احترام به استحضار می رساند:

1- والدین من در سال …… فرزند دختری داشته اند که تا سال …….. برای او شناسنامه نگرفته بودند و در این تاریخ برای او شناسنامه می گیرند.

2- چند ماه بعد از متولد شدن من در سال …… مشارالیه فوت می کند و چون برای من شناسنامه نگرفته بودند شناسنامه شماره ….. متعلق به نامبرده را به من اختصاص می دهند.

3- لذا نظر به مراتب یاد شده تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام اداره خوانده ( ثبت احوال محل ) به ابطال سند سجلی مورد دعوی و صدور شناسنامه جدید با تاریخ تولد واقعی …. را دارم.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضا

[/vc_column_text][vc_message message_box_color=”alert-info” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-arrow-down-thick”]در ادامه بخوانید:

1- دادخواست چیست و چه شرایطی دارد؟

2- دادخواست چگونه تنظیم می شود؟

[/vc_message][vc_message message_box_color=”green” icon_type=”typicons” icon_typicons=”typcn typcn-arrow-loop-outline”]

تنظیم متن های حقوقی خود (قرارداد، دادخواست، شکواییه و اظهارنامه) از ما بخواهید. بر روی عبارت روبرو کلیک کنید: تنظیم متن های حقوقی

[/vc_message][vc_message message_box_color=”alert-warning” icon_type=”typicons” icon_typicons=””]

نمونه متن های قرارداد، دادخواست، شکوائیه و اظهارنامه های موجود در سایت حقوق گستر، صرفا نمونه ای برای آگاهی کاربران محترم در خصوص چگونگی شیوه نگارش است و سایت حقوق گستر هیچ مسوولیتی در قبال استفاده از آنها ندارد. در خصوص تنظیم این گونه متون باید با وکلای دادگستری که آگاهی در امور حقوقی دارند مشورت نمایید (از رجوع به اشخاص عریضه نویس مستقر در اطراف دادگستری و همچنین احیانا مغازه های اطراف دادگستری که تحت عنوان موسسه حقوقی فعالیت می نمایند، خودداری فرمائید. زیرا اگر این متون به درستی تنظیم نشوند ممکن است حق خواهی شما به راحتی از بین برود). 

1- در صورتی که به وکیل دادگستری نیز دسترسی ندارید می توانید از طریق صفحه تنظیم متن های حقوقی جهت نگارش متن های مدنظرخود با ما در ارتباط باشید.

2- در صورتی که از این مطلب در سایت خود استفاده می نمایید، منبع آن یعنی (سایت حقوق گستر) را نیز ذکر کنید.

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن