جزوه آزمون وکالت
راهنمای نگارش متون حقوقی

دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

دادخواست اصلاح سن در شناسنامه – در این مطلب از سایت حقوق گستر یک نمونه دادخواست اصلاح سن در شناسنامه جهت آشنایی کاربران با متن این دادخواست قرار گرفته است.

آیا می توان سن درج در شناسنامه را تغییر داد؟ تا قبل از دوم بهمن ماه 1367 اشخاصی که مدعی بودند سن واقعی آنها با سن مندرج در شناسنامه مطابقت ندارد، می توانستند با تنظیم دادخواست به دادگاه های دادگستری، تقاضای رسیدگی کنند. ولی از آن تاریخ به بعد با تصویب قانون «حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها» این کار ممنوع شد. بر اساس این قانون صاحب شناسنامه یک بار در طول عمر خود آن هم در صورتی که ادعا کند سن واقعی او با سن مندرج در اسناد سجلی بیش از 5 سال اختلاف دارد، حق دارد از کمسیون متشکل از: فرماندار یا بخشدار و رئیس اداره ثبت احوال محل و پزشک منتخب مدیرعامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر یا بخش محل صدور شناسنامه به ریاست قاضی دادگاه محل، تقاضای اصلاح شناسنامه بکند. بدیهی است که مدعی باید دلایل کافی از قبیل شهادت شهود و نظریه پزشک قانونی محل را برای اثبت ادعای خود به کمسیون ارائه کند. محل استقرار این کمسیون در اداره های ثبت احوال است.

نمونه متن دادخواست اصلاح سن در شناسنامه

ریاست محترم دادگستری شهرستان ….

سلام علیکم با احترام به استحضار می رساند:

1- والدین من در سال …… فرزند دختری داشته اند که تا سال …….. برای او شناسنامه نگرفته بودند و در این تاریخ برای او شناسنامه می گیرند.

2- چند ماه بعد از متولد شدن من در سال …… مشارالیه فوت می کند و چون برای من شناسنامه نگرفته بودند شناسنامه شماره ….. متعلق به نامبرده را به من اختصاص می دهند.

3- لذا نظر به مراتب یاد شده تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام اداره خوانده ( ثبت احوال محل ) به ابطال سند سجلی مورد دعوی و صدور شناسنامه جدید با تاریخ تولد واقعی …. را دارم.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

امضا

نویسنده
احسان نصوحی
منبع
سایت حقوق گستر
پرسش و پاسخ دانشجویان حقوق

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا