برنامه ریزی آزمون وکالت – آزمون وکالت

مطالعه بخش مهمی از موفقیت در آزمون وکالت است. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می‌رسد. مخصوصا خواندن بخش‌هایی که به مرور بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه دروس آزمون وکالت، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است. یک برنامه‌ درسی مناسب می‌تواند راه‌ گشا باشد، حتی اگر انجامش خیلی از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم سخت‌تر به نظر برسد.

شما نه‌ تنها باید بر اساس اولویت مطالب برنامه‌ریزی کنید، بلکه باید آن‌قدر هوشمندانه عمل کنید که از مسئولیت‌های دیگرتان در قبال خانواده و دوستان غافل نشوید و در ضمن لازم نباشد سرگرمی‌هایتان را کنار بگذارید. در نهایت با کمی فکر و کمی فعالیت بیشتر، هیچ مشکلی برای انجام یک برنامه‌ریزی درسی مناسب و رسیدن به همه‌ اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت. با این نوشته همراه باشید تا گام به گام یاد بگیریم چگونه برنامه ریزی درسی کنیم و با صرف انرژی مناسب و وقت کافی، به تمام اهداف مطالعاتی خود برسیم. برای اینکه بتوانید در خصوص برنامه ریزی آزمون وکالت نکات خوبی را به دست آورید، تا انتهای این مطلب با حقوق گستر همراه باشید.

برنامه ریزی آزمون وکالت
برنامه ریزی آزمون وکالت

برنامه ریزی آزمون وکالت

در برنامه ریزی آزمون وکالت حسب وضعیت شغلی ، خانوادگی و شخصی داوطلب، برنامه ریزی او نیز متفاوت است لیکن ما در این مطلب عموم داوطلبان را با توجه به وضعیتشان مورد بررسی قرار می دهیم.

۱- گروه بندی داوطلبان برای آزمون وکالت

گروه اول : دانشجویان ترم آخر رشته حقوق

برای حضور در آزمون وکالت، داوطلبان باید گواهی فارغ التحصیلی خود را هنگام ثبت نام ارائه نمایند . بنابر این آن دسته از دانشجویانی که در شهریور  فارغ التحصیل می شوند و مشکل “نظام وظیفه” ( البته فقط آقایان ) نداشته باشند می توانند در آزمون ثبت نام نمایند.

معمولاً دانشجویان ترم آخر ، میانگین بالای ۱۵ واحد درس را دارند و درگیر حضور در دانشگاه هستند لیکن هر دانشجو باید برنامه  مطالعاتی خودرا به سه دوره تقسیم نماید.

دوره اول : نیمه دوم بهمن  لغایت پایان خرداد

دراین دوره حداقل باید میانگین روزانه ۴ ساعت مطالعه نماید . اگر دانشجو بتواند خوب برنامه ریزی کند، مطالعه ۶۰۰ ساعت مفید به راحتی دراین دوره امکانپذیر خواهد بود.

دوره دوم : تیرماه

در فصل امتحانات پایان ترم ، مطالعه منابع آزمون وکالت تعطیل و دانشجو فقط درگیر دروس دانشگاهی خود خواهد بود.

دوره سوم : مرداد لغایت آبان

اوج فشار و برنامه مطالعاتی این گروه در دوره سوم است و باید به گونه ای پیش بینی شود که داوطلب روزانه حداقل ۱۰ ساعت مطالعه مفید نماید . دراین مدت داوطلب باید حداقل ۱۰۰۰ ساعت مطالعه فشرده داشته باشد . در واقع در مدت ۱۰۰ روز باقیمانده تا زمان آزمون ، تحقق این ساعت مطالعه امکانپذیر خواهد بود و اجرای تعهد مذکور ، موفقیت دانشجو را تضمین می نماید.

گروه دوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی ضعیف

این گروه از داوطلبان باید در برنامه ریزی آزمون وکالت نسبت به سایرین ، تلاش بیشتری داشته باشند زیرا به دلیل بنیه علمی ضعیف ، ساعات مطالعه بیشتری نیاز دارند. حال اگر مبنای مطالعه از تاریخ نیمه بهمن باشد ، داوطلب حداقل ۲۵۰ روز امکان مطالعه مفید خواهد داشت.

حال اگر برنامه ریزی مطالعاتی بر مبنای روزانه ۸ ساعت مطالعه مفید باشد، مطالعه ۲۰۰۰ ساعت بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود اما اگر امکان مطالعه بیش از ۶ ساعت در روز امکانپذیر نباشد ، داوطلب نباید روزهای مطالعه خودرا از دست بدهد. بنابراین از نیمه دوم بهمن تا اواخر آبان حداقل ۲۷۰ روز ( به استثنای تعطیلات ) قابل برنامه ریزی و مطالعه است که با میانگین ۶ ساعت مطالعه در روز تحقق حداقل ۱۶۰۰ ساعت به راحتی امکانپذیر خواهد بود.

گروه سوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی متوسط

منظور داوطلبانی هستند  که اگر امروز در آزمون وکالت شرکت نمایند حداکثر میانگین ۴۵-۴۰ درصد را در کارنامه خود خواهند داشت . این وضعیت علمی برای شروع قابل قبول است لیکن برای قبولی باید برنامه ریزی جامعی پیش بینی نمود. اگر مبنای مطالعه نیمه بهمن  باشد ، میانگین روزانه حداقل ۶ ساعت برای این گروه الزامی است . دراینصورت تحقق ۱۵۰۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند به راحتی امکانپذیر است . داوطلبان این گروه در صورت تحقق چنین ساعات مطالعه ای می توانند به راحتی به میانگین ۶۵-۶۰ درصد برسند.

گروه چهارم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خوب

منظور داوطلبانی هستند که اگر امروز در آزمون وکالت شرکت نمایند میانگین ۵۵-۴۵ درصد را در کارنامه خود خواهند داشت . این وضعیت علمی برای شروع مطلوب است و اگر داوطلب خوب بتواند خودرا مدیریت کند ، کسب میانگین علمی ۷۰-۶۵ درصد به راحتی امکانپذیر خواهد بود . البته باید توجه داشت ساعات مطالعه ی این گروه از تاریخ نیمه بهمن ماه ، حراقل باید روزانه ۵ ساعت باشد که مطالعه ی مفید ۱۲۰۰ ساعت برای تحقق چنین نتیجه ای به راحتی قابل دسترسی خواهد بود. ضمناً اگر اعضای این گروه قصد کسب میانگین بالای ۷۰ درصد را دارند ، مطالعه روزانه حداقل ۶ ساعت الزامی است .

گروه پنجم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خیلی خوب

منظور داوطلبانی هستند که کیفیت علمی امروز آنها حداقل میانگین ۶۰-۵۵ درصد است. اگر این عزیزان دچار غرور یا مشکلات ناخواسته نشوند ، با برنامه ریزی هدفمند و منسجم خود برمبنای مطالعه روزانه حداقل ۵ ساعت به راحتی می توانند ۱۲۵۰ ساعت مطالعه مفید داشته و کسب رتبه های برتر آزمون حق مسلم و قطعی آنها خواهد بود .

۲- منابع مطالعاتی آزمون وکالت

مسلماً با توجه به تعلق به هر یک از گروه های اعلام شده ، منابع و ترتیب مطالعه آنها نیز متفاوت خواهد بود. و این نکته را نیز باید توجه نمود که در موقع ثبت نام آزمون وکالت، از سوی اسکودا منابع مطالعاتی معرفی نمی شوند و داوطلب می بایست بر روی تمامی سرفصل ها تسلط کافی را داشته باشد. ( در آینده در این خصوص بیشتر صحبت خواهد شد). برای مشاهده لیست منابع آزمون وکالت می توانید اینجا کلیک کنید.

۳- تقسیم بندی دروس و ساعات مطالعاتی آزمون وکالت

بسیاری از داوطلبان با این دغدغه و پرسش مواجه هستند که در هر روز کدام دروس را مطالعه نمایند . یک ، دو یا سه درس بیشتر .

در پاسخ باید گفت : ملاک و معیار مشخصی دراین خصوص وجود ندارد لیکن بهتر است هر سه ساعت به مطالعه یک درس اختصاص داده شود . بنابراین اگر داوطلب در روز ۶ ساعت امکان مطالعه دارد بهتر است ، آن را برای مطالعه ی دو درس ، مثلاً حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی یا حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری اختصاص دهد .

۴-  نکات مهم در خصوص برنامه ریزی آزمون وکالت

صرف نظر از تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، رعایت نکات و موارد ذیل برای تمام داوطلبان الزامی است :

۱- به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه مفید ، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت کنید .

۲- هنگام مطالعه ی منابع مختلف ، حتماً یادداشت برداری یا خلاصه نویسی یا حاشیه نویسی یا علامتگذاری نمایید .

۳- مباحث و موضوعاتی را که به درستی متوجه نشدید را مشخص نمایید تا در دوره های بعدی با دقت بیشتری مطالعه کنید.

۴- هرگاه مطلبی را به درستی آموختید می توانید شروع به تست زنی نمایید.

۵- ممکن است در مطالعه ی منابع یا جزوات با برخی مطالب یا مباحث اختلافی مواجه شوید. حتماً دو نظر موافق یا مخالف را مطالعه کنید و علامتگذاری نمایید . بهتر است مطالب اختلافی را در یاداشت های جداگانه درج نمایید.

۶- فهم و تسلط مطالب هر درس تدریجی است . بنابراین در مطالعه مباحث و یادگیری آنها ، صبور و بردبار باشید.

۷- استرس و اضطراب آزمون را به تدریج در درون خود هضم نمایید. به عبارت دیگر هر چقدر تسلط شما بر مطالب بیشتر شود، اعتماد به نفس شما افزایش و استرس و اضطراب شما کاهش خواهد یافت.

۸- تمرکز بالا در هنگام مطالعه ضروری است . وسایلی چون تلفن ، کامپیوتر ، اینترنت ، موبایل و … را در هنگام مطالعه از خود دور کنید . گوش کردن به موزیک و موسیقی یا رادیو و تلوزیون درهنگام مطالعه ، بخشی از تمرکز شمارا زایل خواهد نمود.

۹- انتخاب دوست و همراه مطالعاتی به خصوص برای مباحثه ی علمی در موفقیت شما بسیار مؤثر می باشد. بالعکس افرادی که وقت، انرژی و انگیزه ی شمارا هدر می دهند ، برای موفقیت شما بسیار مضر خواهند بود . بنابراین از آنها دوری نمایید.

۱۰- براساس تقویم ، برای روزهای تعطیل ، عید ، امتحان پایان ترم و … از همین امروز برنامه ریزی کنید تا حداقل ساعات مطالعاتی خودرا تضمین کنید . دقت کنید وقت و زمان شما در ۹ ماه آینده بسیار ارزشمند است. مراقب باشید آن را به راحتی از دست ندهید.

نتیجه بحث

برنامه ریزی آزمون وکالت ، کلید موفقیت شما خواهد بود. در واقع هر داوطلبی با توجه به امکانات و شرایط شخصی ، شغلی و خانوادگی خود می تواند برنامه مناسبی را برای خود تهیه و تنظیم نماید. بنابراین فارغ از هرگونه گله و شکایت و اعلام نارضایتی از وضع موجود ، اگر به دنبال موفقیت و قبولی در آزمون وکالت هستید از همین امروز ، ساعات مطالعاتی خودرا تنظیم و برنامه روزانه خودرا تعریف نمایید . مطمئن باشید با اندکی همت و تلاش می توانید اوضاع را تحت کنترل خود درآورید.

[box type=”info” fontsize=”14″ radius=”13″]در صورتی که سوالی در خصوص این مطلب دارید در قسمت دیدگاه ها ارسال نمایید تا پاسخ شما داده شود. [/box]

در حال ویرایش محتوای مطالب هستیم. دلیل این کار می تواند یکی از این دلایل باشد: (1- تجدیدنظر کلی در مطلب 2- بروز شدن قوانین). هر مطلب که بروز رسانی می شود، تاریخ آن در ابتدای صفحه ذکر خواهد شد.

3 دیدگاه دربارهٔ «برنامه ریزی آزمون وکالت – آزمون وکالت»

  1. سلام خسته نباشید به نظر من مقدار زمان مطالعه در روز مهم نیست مهم مقدار مطالبی است که فرد باید در طول زمان بخواند و مرور کند ممکن است یک فرد با صرف زمان زیاد صفحات کمی بخواند و فرصت مرور یا تثبیت مطالب پیدا نکند لذا بهتر است به جای مقید بودن به مقدار زمان مطالعه به میزان صفحات مورد مطالعه مقید بود و قبل از شروع مطالعه مهارت های مطالعه را بلد باشد.

  2. امین ناصری

    سلام
    تاسال آینده فرصت دارم برای آزمون
    به نظر شما کتاب به کتاب درس بخونم یا برای همه کتابها برنامه ریزی کنم مثل برنامه مدرسه ای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *