بینه

مدت زمان مطالعه این مطلب: 3 دقیقه

 بینه

این واژه، مؤنث بَین به معنای «آشکار و نمایان»است. واژۀ بینه و مشتقّات آن در قرآن به همان معنای لغوی، و بیشتر در گزارش معجزات پیامبر به کار رفته است. مراد از بینه شهادتی است که شرع آن را حجّت و معتبر می­شمارد، و مدّعی برای اثبات مدعای خود می­تواند، آن را ارائه کند. شهادت را از آن­رو بینه خوانده­اند که سبب روشن شدن حق و رفع اختلاف می­شود. وجه شهرت بینه در این اصطلاح و کاربرد آن در مورد شهادت، حدیث معروف نبوی است:
 «البینه علی المدّعی و الیمین علی من انکر»
«بینه بر عهده مدعی و قسم بر گردن منکر است.»
 
 هم­چنان­که منشأ حجیت و اعتبار بینه به مفهوم مصطلح آن نیز همین حدیث است. بنابر نظر مشهور، مراد از بینه در این حدیث دو شاهد مرد است.
  دربارۀ مصادیق بینۀ، آرا مختلف است؛ برخی معتقدند که شارع، بینه را تنها بر دو شاهد مرد اطلاق کرده است و مواردی چون شهادت یک مرد و دو زن، شهادت زنان و شهادت مرد همراه با سوگند مدعی را، هر چند از نظر شرعی معتبر باشند، نمی­توان مصداق بینه شمرد. گروهی دیگر اطلاق بینه را بر شهادت یک مرد و دو زن نیز صحیح می­دانند عده­ای یک شاهد مرد و سوگند مدعی را نیز بدان افزوده­اند در برابر این اقوال، کسانی نیز معتقدند که بینه به این موارد منحصر نمی­شود و هر گونه دلیلِ شخصِ مدعی که بتواند مستند حکم قاضی قرار گیرد، مصداق آن است.
  دربارۀ بینه از جنبه­های مختلف، آرائی مطرح شده است که توجه به آنها در این مبحث ضروری است:
۱) دربارۀ ملاک حجیت بینه، دو نظر ابراز شده است. برطبق نظر اکثر فقها شهادت دو مرد عادل (و سایر مصادیق بینه) تنها مفیدِ ظنّ است، ولی شارع هم­چون سایر امارات شرعی آن را هم­رتبۀ علم قرار داده است.
۲) فقهای امامیه معتقدند که علم به بینه مقدّم است و قاضی در صورت آگاهی از واقع، نه به بینه نیازمند است و نه می­تواند به استناد بینه، حکمی برخلاف علم خود صادر کند.
۳) هنگامی به بینۀ مدّعی نیاز هست که طرف مقابل، منکر درستی ادّعای مدعی شود، ولی اگر او قرار کند، ارائۀ بینه ضرورت نخواهد داشت.
۴) در دعاوی قضایی، مدّعی حق ارائۀ بینه دارد، نه آنکه این کار بر او واجب باشد؛ وی می­تواند حتّی با داشتن بینه، از قاضی بخواهد که منکر را سوگند دهد.
۵) بینه بیشتر در امور قضایی و برای پایان دادن به ترافعات یا اثبات جرم به کار می­آید؛ ولی به یقین قاعدۀ حجّیت بینه، در سراسر ابواب فقه؛ از قبیل اثبات طهارت یا نجاست کاربرد دارد.
۶) بینه بر همۀ اصول عملیه، از قبیل «اصالت طهارت»، «اصالت حلّ»، «اصالت صحّت»، «اصالت عدم تذکیه» و «استصحاب» مقدّم است.
۷) شهادت شاهدان در صورتی پذیرفته می­شود که بر خلاف هم شهادت ندهند.
     ۸) قبول بینه، چه در محضر قاضی و چه در امور غیرقضایی، چند شرط
عامّ دارد؛ مانند بلوغ، عقل، ایمان، طهارتِ مولد، عدالت و شهادت بر اساس علم، علاوه بر این­ها دو شرط دیگر مطرح است که نسبت به موارد مختلف تفاوت می­کند، یکی مرد بودن و دیگری شمارِ شاهدان.
 
انواع بینه:
  بینه، از نظر دو شرط اخیر به چهار نوع تقسیم می­شود:
الف) در حقوق الله، بجز سه مورد زنا، لواط و مساحقه، اجماع فقهای اسلام آن است که فقط دو شاهد مرد باید گواهی دهند.
ب) حقوق­الناس غیرمالی که آگاهی مردان از آن ممکن است؛ مثل ازدواج، طلاق، رابطۀ پدر و فرزندی، وصیت و عتق فقط با شهادت دو مرد اثبات شدنی است.
ج) در حقوق­الناس مالی، از قبیل خرید و فروش و قرض، علاوه بر قبول شهادت دو مرد، شهادت یک مرد و دو زن پذیرفته می­شود.
د) در مواردی که آگاهی از آنها به طور عادی برای مردان ممکن نیست؛ مانند ولادت و عیوب باطنی زنان، شهادت زنان به تنهایی پذیرفته می­شود.
 
 
 
منبع:
دانش­نامه جهان اسلام زیر نظر غلامعلی حداد عادل، تهران، بنیاد دائره المعارف اسلامی، چاپ دوم، ۱۳۷۵
 

1 دیدگاه دربارهٔ «بینه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *